Zürih001

İsviçre’nin en büyük şehri olan, her mevsim gezebileceğiniz Zürih ismini Zürih Gölü’nden almıştır. Zürih Nehri’nin ucuna ve Limmat Nehri üzerine yerleşmiş bir şehir olan Zürih, Avrupa’nın en önemli finans ve ticaret merkezlerinden biridir. Zürih, kuzey ve batısında tepelerle çevrilidir.

Zürih denildiğinde; bankacılık sektörü, altın ve elmas borsası, kol saatleri ve çikolata ilk akla gelenler arasında yer alır. Şehirde gezerken, nereye baksanız bir banka şubesi görebilirsiniz. Ayrıca FIFA merkezi Zürih’te bulunur.

Zürih’te ılıman bir iklim görülmektedir ve nem oranı oldukça düşüktür. Yılın en sıcak dönemleri Mayıs, Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarıdır. Haziran-Ağustos ayları arasında yağışlar diğer aylara göre daha azdır. Kış aylarında gündüzleri sıcaklık 2-7 derece arasında değişmektedir.

Konaklama

Otelcilik hizmetleri, kalite ve fiyat açısından Avrupa standartlarının üzerindedir.

Zürih’in kış sezonunun oldukça çok kalabalık olması nedeniyle otel rezervasyonunu önceden yaptırmakta fayda vardır bu sayede daha uygun fiyatlarda otel bulma olasılığı daha yüksektir. Konukevi ve pansiyonlar Zürih’te oldukça fazladır.

Rosengasse, Falkenstrasse, Steinwiesstrasse, Herman-Greulich, Schaffhauserstrasse ve Bahnhofstrasse sokakları ile Niederdorf ve Schifflände semtleri üzerinde bulunan otel, butik otel ve pansiyon alternatifleri de konaklama seçenekleri içerisinde değerlendirebilir.

Ulaşım

İstanbul’dan Zürih’e uçuş süresi yaklaşık 2 saat 55 dakikadır. Türk Hava Yolları, Pegasus Airlines, SunExpress, Swiss Air, Air Berlin, Condor, GermanSky Hava Yollarının Zürih’e direkt seferleri bulunmaktadır.

Birçok otobüs hattı Winterthur bölgesine erişim sağlamaktadır. Havaalanından şehire tren ile 12 dakikada gidilebilmektedir.  Trenler, gece yarısı saatleri ve sabahın erken saatleri dışında her 10-15 dakikada bir hareket etmektedir.

Gezilecek yerler

Tren istasyonlarında ve turist bürolarında satılan ZürichCARD  temin ettiğinizde 40’tan fazla müze, hayvanat bahçesi, toplu taşıma, botla gezintiyi ücretsiz yapma imkanına sahip olabilirsiniz.

Zürih’te değişik yapılar görmek isteyenler için 8. yüzyıldan kalma olan Zürih  katedrali, Fraumünster Kilisesi, Zürih Güzel Sanatlar Müzesi (Kunsthaus Zurich), Grossmünster Kilisesi, Zürih Üniversitesi Botanik Bahçeleri, Zürih Tasarım Müzesi, İsviçre Ulusal Müzesi, Zürih Hayvanat Bahçesi, Rhine Şelaleleri görülebilecek güzel mekanlardan arasındadır.

Alışveriş

Zürih denildiğinde ilk akla gelen meşhur saatleridir. Çakı ve giyim eşyası da satın alınabilir. Kaşmir ve ipek almak isteyenler için  şehirde birçok Silk&Cashmir mağazası bulunmaktadır.

Kahve ve antika satılan yerlere ulaşabileceğiniz Old Town, her türlü alışveriş mekanına rastlayabileceğiniz Langstrasse ve Niederdorf ilçeleri şehrin başlıca alışveriş yerleri arasında yer alır. Bahnhofstrasse Caddesi üzerinde bankalar, lüks butikler, alışveriş merkezleri, kafeler bulunmaktadır. Bu cadde üzerinde  Cartier, Burbery, Chanel gibi pek çok ünlü markayı bulabileceğiniz mağazalara rastlayabilirsiniz.  Ancak fiyatlar oldukça yüksektir.  El yapımı malzemeler, çizgi roman, ayakkabı ya da mutfak malzemeleri satan dükkanları gezmek isterseniz Niederdorf Cadde’sinde vakit geçirebilirsiniz.

Antikalar, takılar, gümüşler bulabileceğiniz bitpazarı Mayıs-Ekim ayları arasında Bürkliplatz’da açılmaktadır.

Yeme&içme

Türk, Japon, Lübnan, Amerikan, Arap, bütün Avrupa ülkeleri, Rusya, İran mutfakları, vejetaryen ve balık restoranları gibi birçok alternatif mevcuttur. Bir tür patates yemeği olan roşti, fondü, sosis ve raclette tatmanız gereken alternatifler arasındadır. Zürih çikolatanın bin bir çeşidini tadabileceğiniz  bir şehirdir.

Café Henrici’de, Zürih’de tadabileceğiniz en güzel kahveyi meydandan geçenleri seyrederken içebilir, akşam 22:00’den sonra bar ortamına dönen bir atmosfere sahip Café Odeon’da gündüz şarap eşliğinde yemek yiyebilir, Casa Aurelio’da Akdeniz mutfağından seçimler yapabilir, erimiş peynir içine ekmek banılan fondü’nün lezzetini Le Dézaley’de tadabilirsiniz.

Yapılacak Şeyler

Zürih küçük bir şehir olduğu için şehri yürüyerek ya da bisiklet kiralayarak da gezebilirsiniz.

Her yıl Ulusal İsviçre Günü olarak kutlanan 1 Ağustos tarihinde, şelalelerin üzerinde havai fişek gösterileri düzenlenmektedir.

Dört katedral ve ünlü Zürih gölü dışında, turistler için tek ilgi çekici nokta, alışveriş merkezleridir.

Su sporu ile ilgilenenler, Rhine Şelaleleri kıyısında bulunan birçok tesiste  rafting, kano ve kürek çekme sporlarını yapma imkanı bulabilirler.