verbier-isvicre

Kışın son günlerinde güzel bir kayak tatili düşünüyorsanız, gözünüzü biraz uzaklara çevirin. Dünyanın sayılı kayak merkezleri arasından nereyi seçeceğinize henüz karar vermediyseniz sizler için iki güzel önerimiz var. İsviçre’nin en iyi kayak alanlarından Verbier ile Amerika’nın popüler kayak merkezi Aspen’de harika bir tatile adım atabilirsiniz. Her iki bölgede ne yapılır, nerede kalınır vb. ufak bilgileri sizler için bir araya getirdik.

Verbier, İsviçre

İsviçre’nin güney batısındaki Valais eyaletinde bulunan Verbier, İsveç Alpleri eteklerindeki en güzel kayak merkezlerinden biri. 1500 metre yükseklikte, Grand Combin dağına uzanan İsveç köyü, Four Valleys bölgesiyle ünlü. Bazı bölümleri her yıl karla kaplı olan bu kasaba, özellikle off-pist seçenekleriyle orta ve iyi kayakçıların buluşma noktası.

Thyon, Veysonnaz,  La Tzoumaz ve Nendaz vadilerinden oluşan İsviçre’nin ünlü “Four Valleys” bölgesini oluşturan Verbier, “Stairway to Heaven”, Marlenaz, Highway” gibi zorlu pistleri ile orta ve ileri düzey kayakçılara hitap eden bir kayak cenneti.

Neden gitmeli? Verbier’in en iyi yanı İsviçre’nin gözde kayak merkezlerinden Chamonix’e yakınlığı. İtalya’daki Aosta Vadisi’ne yakın olması da bir diğer artısı. Ayrıca off pistleriyle ünlü olan Verbier, iyi ve ileri düzey kayakçılar için ideal bir adres. Özellikle Tortin, Gentianes, Mont Fort and Plan du Fou gibi popüler moğulları ile zorlu ve dik  kayak alanları olan Vallon D’Arbi and Mont Gelé görülmeye değer.

Nerede kalmalı? Virgin Limited Edition Oteller zincirinin bir üyesi The Lodge tercih edilebilecek oteller arasında.

Nerede yemeli-içmeli? Fransız ve Asya füzyon mutfağı için King’s Restaurant’ı tercih edebilirsiniz. Ballı ve karabiberli ördeğiyle değişik bir lezzet sunan ünlü Restaurant Alpage ise bir diğer alternatif.

Neyi mutlaka görmeli-yapmalı? Doğal spa keyfi yaşamak için Martigny ve Sion bölgelerindeki kaplıcalara gidebilirsiniz.

aspen-amerika

Aspen, Amerika Birleşik Devletleri

Amerika Birleşik Devletleri’nin en gözde kayak merkezi olan Aspen, kayağın yanı sıra şık ve lüks otelleri, gurme restoranları ve özel butikleri ile kış tatili için bir numaralı adreslerden. Aspen dağı olan Ajax, orta düzey kayakçılar için birebir pistin bulunduğu toplam dört muhteşem kayak alanı ile kayak severleri cezbediyor.

Neden gitmeli?
Her seviyede kayakçılara hitap eden bakımlı pistleri, Avrupa’nın pistlerine göre daha az kalabalık oluşu ve eğlenceli aktiviteleri Aspen’in olumlu yönleri. Sık sık düzenlenen festivallerin parçası olan Wintersköl ve X Games gibi uluslararası karşılaşmaların uzun kış partileri, meşaleli geçit törenleri ve açık hava konserleriyle de popüler bir kış tatili adresi. Kaliteli toz karı ve vadileri ile hem snowboard’cular, hem de kayakçılar için harika bir kar cenneti olan Snowmass’e 20 dakika uzaklıkta olması bir diğer artısı.

Nerede kalmalı? Lüks dağ süitleri, ısıtılan açık havuzu, ve muhteşem restoranı Montagne ile kasabanın en şık mekanı olan The Little Nell ideal bir seçenek.

Nerede yemeli-içmeli? Meksika ve Güney Amerika Mutfağı için Blue Maize.

Neyi mutlaka görmeli-yapmalı? İki kişilik yamaç paraşütüyle Ajax’ın tepesinden uçuşa geçerek bölgenin doğal güzelliğini havada süzülürken izleme fırsatını yakalayabilirsiniz.

Gerçek bir kayak severseniz, bu zevki doyasıya yaşamak için yurt dışı kayak merkezlerini tercih edebilirsiniz. Bunların en iyileri arasında olan Verbier ve Aspen güzel bir seçim olabilir. Konforlu ve kaliteli bir konaklama için kayak otellerini şimdiden inceleyip erken rezervasyon yaptırmanızda fayda var.