Birkaç saatlik feribot yolcuğuyla kendinizi saklı bir cennette bulmaya ne dersiniz? Ege’nin büyüleyici güzelliklerinden Yunan adaları tarihi dokusu, plajları, eşsiz manzarası ve eğlence dolu yaşamıyla keyifli bir tatilin kapılarını aralıyor.

Yunan adalarına gitmeye karar verdiyseniz öncelikle hangisine gideceğiniz konusunda bir seçim yapmalısınız. Pek çoğunu ziyaret etmek istiyorsanız tatilinizin süresini ve konaklamanızı önceden ayarlamanız gerekebilir. Birkaç büyük adaya sefer düzenleyen gemi turlarının yanı sıra tüm adaları gezebileceğiniz cruise tatil paketleri size yardımcı olacaktır.

Vaktiniz darsa, günü birlik ya da 1-2 günlük bir gezi planlıyorsanız Marmaris, Kuşadası, İzmir, Ayvalık gibi bölgelerden hareket eden feribotlarla karşıya geçebilirsiniz. Dilerseniz konaklama için tek bir ada seçip diğerlerini günlük kalkan tekne seferleriyle gezebilirsiniz. Hem böylelikle her bir ada için ayrı konaklama derdiniz olmaz, tatiliniz daha hesaplı bir hale gelmiş olur.

En gözde durak: Mykonos

Mykonos001

Yunan adalarının en ünlüsü olan Mykonos, her daim ilgi gören ve yoğun turist akınına uğrayan bölgelerden biri. Bu nedenle tüm Yunan adaları turlarında adı geçiyor. Büyük seyahat gemileriyle ulaşım sağlanabilen adaya Kuşadası’ndan düzenlenen turlarla da gidebilirsiniz.

Renkli bir gece hayatına sahip olan Mykonos, dar sokakları, küp şeklinde evleri ve taş kaldırımlarıyla en çok seyahat edilen yerlerden biri. Plajlarıyla adından söz ettiren adanın güney kıyısı en iyi kumsallara ev sahipliği yapmaktadır. Mykonos kasabından 4 kilometre uzaklıkta bulunan Platis Gialos bu kumsallardan biri. Adanın başlıca plajlarından olan kumsalın çevresinde pek çok otel ve restoran bulmak mümkün. Pek çok dalış okulunun da yer aldığı plaj, dalış meraklıların uğrak noktası oluyor.

Mikanos ile ilgili detaylı yazımızı Mikanos tatili sayfamızdan okuyabiilirsiniz.

Gurmelerin favori adresi: Girit

Girit001

Yunanistan’ın en büyük adası olan Girit, Ege Denizi’nin güneyinde yer almaktadır. Mavi beyaz kapılarıyla ünlü Girit, mutfağıyla da adından söz ettiren bir ada. Tarihi geçmişi ve değerlerine sahip çıkan yapısıyla ayrı bir yere sahip olan Girit, Lakerda cenneti olarak da bilinir.

Yoğun olarak Akdeniz ikliminin hakim olduğu bölgede, Kuzey Afrika ikliminin de etkisi görülmektedir. Adada yazlar sıcak ve kurak, kışlar bol yağışlı geçer. Şehri ziyaret etmek için en ideal dönem İlkbahar-sonbahar arasıdır.

Girit ile ilgili detaylı yazımızı Girit adası tatili sayfamızdan okuyabilirsiniz.

Hayran kalınan bir güzellik: Santorini

Santorini003

Benzersiz denizi ve volkanik yapısı ile büyüleyici bir güzelliğe sahip olan Santorini, Yunanistan’ın en beğenilen adasıdır. Volkan patlaması anında yerin kırılıp sulara gömülmesiyle oluşmuş geniş uçurumu Santori’nin ilgi çeken özelliklerindendir. Beyaz boyalı evleriyle meşhur olan Santorini Dünya’nın 5.en ünlü adasıdır. Santorini’de gün batımını izlemek ayrı bir keyiftir. Adanın dört bir yanından pek çok kişi bu muhteşem manzarayı seyretmek için, gün batımının en iyi izlendiği nokta olan Oia’da buluşurlar. Pek çok çiftin evlendiği nokta olarak bilinen Santorini Krateri eşsiz bir gün batımı manzarasına tanıklık eder.

Santorini ile ilgili detaylı yazımızı Santorini tatili sayfamızdan okuyabilirsiniz.