Yöresel yemekler konusunda ülkemiz oldukça farklı kültürlere ve damak tatlarına sahip.

yöresel-lezzetler-3

Üstelik bu damak tatları bazen o kadar farklı tatlara ev sahipliği yapıyor ki birbirinden çok farklı. Bazen aynı yemek farklı yörelerde, farklı tatlara sahip olabiliyor.

Ülkemizde yedi bölge ve bu bölgelere ait farklı tatlar kim yörelerde et ağırlıklı yemekler ön plana çıkarken kimi yörelerde balık kiminde ise sebze ağırlıklı zeytinyağlıları ile dikkat çekiyor.

Peki, yöresel yemekleri ile meşhur illerimizde hangi yemekler meşhur merak ediyorsanız, o zaman yazımızın devamına mutlaka göz atın.

Adana

En ünlü yemeği hepimizin bildiği Adana kebaptır. Genellikle Adana kebap özellikle Adana yöresinde şalgam ile tüketilir. Diğer Adana’ya özgü yemekleri ise yemekleri bamya dolması, içli köfte, analıkızlı çorbası, şırdan, güç diye bilinen Adana’ya özgü bir sandviç, aşlama meyan kökünden yapılan bir tür soğuk şerbet, karakuş tatlısı ve bici bici nişasta ile yapılan farklı bir lezzet.

Antalya

Kölle/buğday, fasulye, nohut ve bakla haşlamasından oluşan bir lezzet, arapaşı çorbası, saç kavurması, domates çivesi, hibeş, tandır kebabı, bergamut ve turunç reçeli de tatlıları arasında sayılabilir. Kabak çiçeği dolması, börülce salatası, Toros salatası yine farklı olarak patlıcan reçeli ve gömbe dondurması meşhurdur.

Artvin

Erişte, lokma, cergebas başta gelen hamur işleridir. Halk arasında sıklıkla duyduğumuz keşkek de bu yöreye özgü bir yemektir. Çorbalardan gene püşürük ünlü bir Artvin yöresi çorbasıdır. Kaygana omletin bol tereyağlısıdır. Karadeniz yöresine özgü olan hamsili pilav, hamsili ekmek, hamsi salamura gibi farklı lezzetler de yapılır.

Erzurum

Erzurum’da oldukça zengin bir mutfağa sahiptir. Özellikle kadayıf dolması, su böreği, ayran aşı, lor dolması ve cağ kebabı bu lezzetlerin başında gelmektedir. Erzurum’a yolunuz düşerse mutlaka tortum çağ kebabının tadına bakmalısınız.

Gaziantep

Antep artık ülkemizin değil, neredeyse tüm dünyanın beğenisini kazanmış bir mutfağa sahip. Kebabı ve lahmacunu başta olmak üzere, ekşili taraklık, yufkalı paça, kazan kebabı, çir yahnisi, mardındella, hızmalı patlıcan musakka, frank kebabı, bamya kebabı, simit kebabı, terbiyeli tike kebabı ve saymaya değer birçok yemeğe sahiptir tatlı olarak incecik hamuru ve bol tereyağlı çıtır çıtır baklavasını da unutmayalım.

Hatay

Kağıt kebabının adını duymayan yoktur. Bunun yanı sıra oruk, semirsek, tepsi kebabı, humus, turplu tarator, sarmaiçi, yumurta öccesi, kabak tatlısı ve de künefe Hatay ilimiz ile özdeşleşmiş yemekler arasında sayılabilir.

Kars

Kars mutfağı ağırlıklı hamur işleri ile ünlüdür. Bunun yanı sıra katte, bozbaş, hengel, kelle-paça, tandırda kaz eti, hörre, nezik, sulu köfte, erişte pilavı başlıca lezzetleri arasındadır.

Kayseri

İç Anadolu yöresinde zengin mutfak kültürüne sahip illerden bir tanesidir. Kayseri pastırma ve sucuk dünyası denince ilk aklımıza gelen il kayseridir. Bunun yanı sıra mantı, yağlama, cıvıklı, pöç, kovalama, yağbari, saç kebabı, üzümlü et yemeği, katmer, incir dolması, nevzine, güllü baklava bunlardan başlıcalarıdır.

Diyarbakır

Diyarbakır’da da kendine has yöresel yemekler bulunuyor. Ayva kebabı, ciğeri, burma kadayıfı, salçalı mumbar dolması, patatesli içli köftesi, çartlak kebabı, patlıcan dizme, ayvalı kavurma, ekşili tavuk, Diyarbakır çöreği, köfteli lebeniye, hıllorik gibi farklı lezzetlere sahiptir.

Balıkesir

Balıkesir ilimizde yemekleri ile oldukça meşhur illerden bir tanesidir. Öncelikli olarak Tirit, börülce, sura, kalbura bastı, manav tarhanası, saçaklı mantı, keşkek, mafis, güveç, peynirli patlıcan, düğün çorbası, zerde gibi yemeklerin yanı sıra ile Balıkesir kaymaklısı, höşmerim gibi tatları bünyesinde barındırmaktadır.

martyn ford