1
Büyük şehrin gürültüsü ve yoğunluğundan, stresinden, kalabalığından uzaklaşmak isteyenlerin hem dinlenebilecekleri hem de güzel vakit geçirirken huzur bulacakları yerleri seçerken aradıkları en önemli özellik bu yerlerin doğasının güzelliği, huzur veren yeşilliğidir. Özellikle hafta sonu kaçamakları için İstanbulluların tercih ettiği rotalar çoğunlukla doğanın tadına varacakları, yeşile doyacakları, yaz aylarında ise denize de girebilecekleri mekanlardır.

İstanbul’a yakın yeşiliyle zengin 6 rotayı sizin için hazırladık.

Ağva

Ağva, özellikle dört mevsim boyunca gidilebilecek bir yer olması ve iki nehir arasında kalmış bir doğa harikası olması nedeniyle şehrin karmaşasından ve kalabalığından kaçıp dinlenmek ve huzur bulmak için harika bir alternatiftir. İstanbul’a yakınlığı nedeniyle günübirlik ya da hafta sonu kaçamakları için vazgeçilmez bir rotadır. Ormanda yürüyüş, koşu, bisiklet, kamp gibi aktiviteler için son derece uygun olan Ağva, yemyeşil doğası ile gidenleri adeta büyüler. Göksu nehrinde kiralayabileceğiniz bir tekne ile gezinti yapabilir ya da kano ve deniz bisikleti ile nehrin keyfini çıkarabilirsiniz. Ağva’daki butik otellerin yemyeşil bahçelerindeki hamaklara, minderlere ya da çimenlere uzanıp o huzurlu ortam içerisinde çay ve kahve yudumlarken dinlenmek, kitap okuyabilmek, doğayla baş başa kalmanın keyfini çıkarabilmek oldukça huzur vericidir.

Polonezköy

Polonezköy

Yakın rota sevenlerin gezmek ve dinlenmek için tercih ettiği bu harika yerde yeşile ve doğaya doyabilirsiniz. Hem sabah kahvaltısı ya da öğlen mangal keyfi yapmak hem de bir gün bile olsa huzuru bulmak isteyenlerin seçtiği bir yer olan Polonezköy, İstanbul’a yakınlığı nedeniyle yılın her mevsimi günübirlik ya da hafta sonu gezileri için oldukça caziptir. Polonezköy’de ev yapımı reçellerin, sıcak köy ekmeğinin, köy yumurtasının, doğal süt ürünlerinin bulunduğu zengin bir köy kahvaltısı yaparken çimenlerin, ağaçların içinde doğanın temiz kokusunu almak ayrı bir keyiftir. Doğa sporlarına doyacağınız Polonezköy’de beş kilometrelik yürüyüş parkurunda yürüyüş yapabilir, koşabilir, bisiklet parkurlarında bisiklete binmenin keyfini yaşayabilirsiniz. Ata binmeye merakı olanlar binicilik tesislerinde ata binebilir.

Sapanca

Eşi, benzeri az bulunur bir yeşilliğe sahip olan Sapanca muhteşem ve büyüleyici doğası nedeniyle huzur arayanlar için tam bir cennet. Sapanca, İstanbul’a bir buçuk saatlik yakınlığı nedeniyle yakın rota severlerin listesinin başında alır. Sapanca, gölün çevresinde sakin bir yürüyüş yapabileceğiniz, hamak keyfi yaparken kitap okumanın zevkine varabileceğiniz, doğanın içinde yediğiniz kahvaltıların, yemeklerin tadını unutamayacağınız muhteşem bir yer. Sapanca’da tekne ile geziye çıkabilir, ATV safari turlarına katılabilirsiniz.

İğneada

Uçsuz bucaksız ormanı, kumsalı, gölleri ile doğa tutkunlarının kendinden geçtiği bir yer olan ve Kırklareli’ne bağlı İğneada İstanbul’a 240 kilometre uzaklıkta bulunur. Yaklaşık iki buçuk saatte İstanbul’dan ulaşım sağlanabilir. Huzuru doğada, yeşillikte ve denizde arayanların kaçış rotalarından biridir. İğneada’da Mert, Hamam, Erikli, Pedina, Ramana ve Sülüklü isimleri ile bilinen ve koruma altında olan yedi göl bulunur. İğneada’ya gelmişken Dupnisa mağarasını da görmenizi tavsiye ederiz.

Kazdağları

İstanbul’a dört saat uzaklıkta bulunan Kaz Dağları akciğerlerini bayram ettirmek isteyenlerin oksijene doyamayacağı, doğa tutkunu olan herkesi kendine hayran bırakan bir yer. Hem deniz keyfi hem de doğada yürüyüş keyfi yapabileceğiniz Kazdağları’nda düzenlenen trekking turlarına da katılabilirsiniz. Adatepe, Gömeç, Küçükkuyu, Altınoluk görebileceğiniz yerler.

riva

Riva

Anadolu Feneri ile Şile arasında yer alan Riva, İstanbul’a yaklaşık 40 kilometre mesafede bulunan ve ormanlık çevresi ile yeşiline doyamayacağınız Beykoz’a bağlı bir köy. Özellikle yaz aylarında kumsalları oldukça rağbet gören Riva gidenleri manzarası ile de büyüler. Riva plajı, Elmasburnu plajı en çok tercih edilen plajlar. Riva su sporlarına, trekking’e ve kamp yapmaya meraklılarının tercih ettiği gözde yerlerden biri. Özellikle dinlenmek ve keyifli vakit geçirmek isteyen İstanbulluların kaçış noktalarından olan Riva’ya gittiğinizde gezmek isterseniz Riva Kalesi’ne de uğrayabilirsiniz.