yeni-delhi-hindistan

Yeni Delhi, Hindistan’ın başkenti ve ikinci büyük şehridir. Yaklaşık 18 milyonluk nüfusu ile dünyanın en kalabalık 8’nci metropolüdür. Modern mimarisiyle dikkat çeken bir şehirdir. Yarı-kurak step İklimi görülür. Yazlar uzun sürer. Nisan-Ekim ayları arasında yaz yaşanır.

Konaklama

Oberoi New Delhi (5*) , The Imperial (5*), ITC Maurya New Delhi (5*), Sheraton New Delhi (5*), Hyatt Regency Delhi (5*), Shangri-La Hotel New Delhi (5*), Le Meridien New Delhi (5*), Taj Palace Hotel (5*), The Grand New Delhi (5*), The Claridges (5*) konaklama yapılabilecek oteller arasındadır.

Ulaşım

Türk Havayolları ile direkt uçuş süresi yaklaşık 6 saattir. Diğer bazı havayollarının ise aktarmalı uçuşları bulunmaktadır.

Gezilecek yerler

Mauryan döneminden günümüze kadar olan döneme ait objelerin Ulusal Müze, İndira Gandhi’nin yaşadığı ve ofis olarak kullandığı ev olan Gandhi Müzesi, Supreme Court of India Museum, Modern Sanatlar müzesi, Demiryolları müzesi, Crafts Museum, Sulabh International Museum of Toilets, Nehru Memorial Museum & Planetarium, Red Fort (Kızıl Kale),  Shankar’s International Dolls Museum, Tibet House, Lotus Tapınağı, Jama Masjid, Connaught Place, Safdarjang Mezarı, Bahai Tapınağı, Hindistan Kapısı, Akshardham Sarayı, Humayun Mezarı, Birla Mandir Tapınağı, Qutub Minar, Parlemento Binası, Mughal Bahçeleri, Lodhi Bahçeleri, Rashtrapati Bhavan sarayı, Rajpath caddesi, Vijay Chowk meydanı, Firoz Shah Kotla gezip görülebilecek yerler arasındadır.

Alışveriş

Gümüş ürünler, antikalar, mücevherler, ipek, kaşmir gibi tekstil ürünleri, el yapımı hediyelikler, halılar, elektronik ürünleri, el yapımı çanak çömlek, baharatlar ve çay alınabilecek alternatifler arasındadır. Her gün, saat: 10.30- 21.00 arasında açık olan Dilli Haat bir açıkhava pazarıdır. Buradan el sanatları ürünleri alınabilir. Yeni Delhi’nin en iyi alışveriş bölgesi ise Lajpat Nagar’dır.

Yeme&içme

Hint mutfağının en dikkat çekici özelliği baharat kullanımının fazlalığıdır. Çorbalardan ise Mulligatawny, aloo banda, kashmiri pilav, somon tandoori, tavuk tikka, tumbo karides tikka, , tavuk, dana ve kuzu masala, mantarlı biryani, geleneksel ekmek çeşitleri, barfi, mango kulfi, jalebi gibi tatlılar  Hindistan’ın yöresel tatları arasındadır.