Hofburg-SarayiViyana sadece Avusturya’nın değil, aynı zamanda sanatın, müziğin ve Avrupa tarihinin de başkenti niteliğinde. Batı medeniyetinin doğu sınırı olan bu şehirde sanatın her çeşidini ve tarihin derinliklerini görebilmek mümkün. Yüzyıllar boyunca sahip olduğu bu kültürel ve siyasi kimliğini korumayı başarmış ve kısmen de olsa günümüze kadar taşımış olan Viyana’yı doyasıya gezmek günlere sığmaz. Ancak kısıtlı süreli tatiller için ideal bir gezi planı oluşturmak elbette mümkün. İşte Viyana’da görmeniz gereken 6 yer;

  • Hofburg Sarayı: Avrupa tarihinin en önemli şehri olan Viyana’da birçok saray inşa edilmiş. Ancak bunlardan en ihtişamlısı şu dönemde Avusturya Başbakanının da konutu olan Hofburg Sarayı. Bu sarayda Habsburg hanedanı başta olmak üzere Avusturya tarihinin en zengin ve güçlü aileleri yaşamış.
  • Schönbrunn İmparatorluk Sarayı: Viyana’da bulunan diğer göz alıcı saraylardan birisidir. Tam 1441 odaya sahip olan bu saraydan çok enteresan bahçesi dikkat çekmektedir. Kilometrekarelerce bir alan içerisinde kurulu olan bahçede Avrupa’nın en eski hayvanat bahçesi yer almaktadır. Bitkilerle oluşturulmuş labirentler, onlarca ufak çiçek bahçesi, havuzlar, ördekler, spor yapan insanlar, kısacası burada her şeyi görmek mümkün.
  • Belvedere Sarayı: İkinci Dünya Savaşında Avusturya’ya özgürlüğünü kazandıran anlaşma bu sarayda imzalanmış. Belvedere Sarayının bahçesinde neredeyse saray boyunda bir havuz bulunuyor. Ve sarayın bu havuz üzerinde ki yansımasını görmek ve bu kare içerisinde bulunabilmek bile bir ziyaret sebebi olabiliyor.Belvedere-Sarayi

 

  • Eski Şehir Merkezi: Burası buram buram tarih kokuyor. Faytonla bir tur attığınızda nereye bakacağınızı şaşırıyorsunuz. Birbiri ardına dizilmiş müzelerde sanat tarihi ile birlikte, tramvaydan kelebeğe kadar her birçok temanın işlendiği müzeleri de bulmak mümkün. Müzelerin dışında Rathaus denilen hükümet binası ilgi çekici yapılardan birisi. Ve yine Volkstheater yani halk tiyatrosu burada görülmeye değer yerlerden.
  • Opera Binası: Viyana’da kaldığınız gecelerden birisini mutlaka operaya ayırmalısınız. Opera biletleri oldukça pahalı, daha ucuz olsun derseniz ayakta da izleyebiliyorsunuz. Hatta opera başladığında bir televizyon ekranı ile yayını dışarıya da veriyorlar ancak opera binası içerisinde, o ihtişamla izlemek bambaşka bir duygu.
  • Karl Meydanı:Burası Opera Binası ve Aziz Stephan Katedarli arasında kalan ve Viyana’nın en meşhur caddesi. Birbirinden güzel kafe ve restoranlar, alışveriş mağazaları ve hediyelik eşyacılar bu caddede yer alıyor.