Yılbaşı tatili için yurt dışı planınız varsa, Venedik’te unutulmaz bir tatil geçirebilirsiniz. Gezi boyunca bu büyülü şehrin tadına varmak, önemli yapılarını ve caddelerini keşfetmek istiyorsanız önerilerimize kulak verin.

Venedik

Avrupa’nın en güzel şehirlerinden biri olan Venedik, ziyaretçilerine pek çok gezi durağı sunmaktadır. Her yıl milyonlarca turisti ağırlayan şehir, etkileyici köprüleri, meydanları, dini yapıları ve müzeleri ile büyük ilgi görmektedir. Büyük Kanal ve kanal etrafında bulunan yapılar başlıca görülmesi gereken yerlerdendir.

Dünyanın en güzel meydanları arsında sayılabilecek San Marco Meydanı, Venedik’te görülmesi gereken yerler arasında ilk sırayı alır.

San-Marco

Çeşitli festivaller ve protestoların gerçekleştiği meydanda pek çok önemli yapı bulunmaktadır. Venedik’in en alçak noktalarından biri olan bu meydanda uçuşan güvercinleri görebilirsiniz. Manastır bahçesi olarak tasarlanan meydan, daha sonra Venedik dini ve politik merkezine dönüşmüştür. Buram buram tarih kokan San Marco, birbirinden şık restoranlar, oteller, banka ve dükkanlarla çevrilidir. Ünlü moda markalarına da ev sahipliği yapan bu alanda keşif, yemek ve alışveriş dolu keyifli bir gün geçirebilirsiniz.

Şehrin en yüksek yapılarından Aziz Mark’ın Çan Kulesi, San Marco Meydanı’nda bulunmaktadır. 9. yüzyılda yapılmış olan bu kule, daha sonra birkaç kez yeniden inşa edilmiştir. 98 metre yükseklikteki kuleden şehir manzarasını ve San Marco Bazilikası’nın kubbesi seyredebilirsiniz.

Venedik deyince ilk akla gelen yerlerden biri de Büyük Kanal’dır. Şehirde su trafiğinin sağlandığı ana hat olan Grand Canal, Saint Mark Basin’den başlayıp Santa Lucia tren istasyonu yakınlarında son bulur.

Venedik-2

Büyük Kanal’da yer alan Rialto köprüsü, görülmeye değer güzelliktedir.1591 yılında yapılmış olan köprüde, birçok mücevher, ipek ürünler ve cam ürünü satan dükkanlarla karşılaşabilirsiniz. Şehrin en ünlü köprüsü olan Rialto, San Polo ve San Marco’yu birbirine bağlamaktadır.

13. – 18. yüzyıllar arasında yapılan, 3.800 metre uzunluğundaki kanal 170 bina ile çevrilidir. Kanalda özel botlar, su otobüsleri, su taksileri ve ünlü Venedik gondolları ile gezinti yapabilirsiniz. Romantik bir gondol gezintisi ile keyifli dakikalar geçirebilirsiniz.

Şehirdeki önemli gezi duraklarından biri de Ca’ Pesaro adlı saraydır. Büyük Kanal üzerinde bulunan barok tarzındaki bu sarayda Matise, Klimt, Kandisky gibi pek çok ünlünün çalışmaları sergilenmektedir. Üst katında Asya Müzesi’nin de yer aldığı sarayda, samuray silahları, zırhlar ve tazminat olarak alınmış sanat eserlerini inceleyebilirsiniz.

Yeni yıla farklı bir ülkede girmek istiyorsanız, yılbaşı turları ile Venedik’te bir gezi planlayabilirsiniz. Tatil boyunca konforlu ve kaliteli bir konaklama için yılbaşı otellerini inceleyip erkenden rezervasyon yaptırmanızı öneririz.