kizilcukur
Nevşehir Kapadokya’ya bağlı olan Ürgüp he tarihi yerleri hem de doğal güzellikleri ile gezileriniz için ideal bir seçenek olarak karşınıza çıkıyor. Ürgüp’ü doyasıya gezmek ve burada görmediğiniz yer kalmasın istiyorsanız Ürgüp’te görülmeye değer olan 6 yer konusunda size önerdiğimiz listeyi mutlaka kullanmalısınız.

  • Pembe Vadi: Ürgüp- Avanos yolu üzerinde bulunan vadinin bilhassa Peri bacaları bakımından oldukça zengin olduğunu görebilirsiniz. Değişik şekillerde bulunan peri bacalarıyla dolu olan vadinin yürüyüş için de uygun olduğunu söyleyebiliriz.
  • Kızılçukur: Ürgüp sınırları içinde bulunan Kızılçukur’un Kapadokya’da gün batımını en güzel şekilde izleyebileceğiniz yer olduğunu göreceksiniz. Eşsiz bir manzara ile dinlenebileceğiniz bir günbatımı keyfini de sizlere sunan Kızılçukur’a gidip günbatımını izlemeniz doğru bir karar olacaktır. Özellikle sevgilinizle birlikteyseniz mutlaka gitmeniz gereken yerler arasında yer alır.
  • Fıratkan: Ürgüp- Göreme yolu üzerinde bulunan Fıratkan, kilise, yemekhane, yatakhane, mutfak gibi yaşam alanlarının bir arada bulunduğu iki kata sahip bir yapı olarak karşımıza çıkar. Özellikle ilginç yapısı ve görsel mimarisi ile mutlaka gitmeniz gereken yerler arasında yer alır.
  • Aziz Theodore Kilisesi: Ürgüp’e bağlı Yeşilöz köyünde bulunan Aziz Theodore Kilisesi’nin yapısı T şeklinde olup ortasının kubbe ile kapatılmış olması burayı devasa bir mimariye sahip bir yapı olarak görmemize olanak sağlıyor.Üstteki galeriye de merdivenle çıkıldığını görebileceğiniz kilisenin bu hali ile diğer Kapadokya Kiliseleri’nden ayrıldığını görebilirsiniz. Freksler zamanında yapılan kilise üç farklı sanatçı tarafından yapılmış olup günümüze kadar neredeyse bozulmadan varlığını sürdürmüş olması bakımından gidilmesi gereken yerler arasında yer alıyor.
  • Üzengi Vadisi: Ortahisar ve Ürgüp arasında yer almakta olan Üzengi Vadisi hem doğal güzellikleri hem de tarihi yapısıyla gidilmesi gereken yerler arasında yer alır. Vadi yürüyüşünüz sırasında doğal su kaynaklarını, kiliseleri, enteresan güvercinlikleri ve eski köyleri bol bol görebileceğiniz gibi Üzengi deresi de sizi dinlendirecek havası ile gezintinizde dinlendirici bir durak olarak karşınıza çıkacaktır. Tatil sırasında doğa yürüyüşü yaparak etrafı gezmek istiyorsanız bu vadi aradıklarınızı size verebilecek yerlerden biridir.
  • Damsa Barajı: Ürgüp’ten 17 km uzaklıkta bulunan baraja giderken Mustafapaşa köyüne de mutlaka gitmelisiniz. Barajın gölünün de balık tutmaya ve piknik yapmaya müsait olması burada keyifli vakit geçirmenizi sağlayacaktır.