trabzon

Tertemiz havası, tarihi yapıları ve doğal güzellikleriyle Trabzon, Karadeniz tatili denilince akla ilk gelen duraklardan. Karadeniz kültürü, gelenekleri, bölgenin muhteşem doğası ve tarihi geçmişini keşfedeceğiniz bu güzel şehir, mutlaka görülmesi gereken bir yer. Yakın zamanda veya önümüzdeki aylarda Trabzon’a gitmeyi planlıyorsanız, sizin için seçtiğimiz bu yerleri aklınızın bir köşesine yazın.

Trabzon’a hızlı ve rahat ulaşmak için en etkili yol uçak yolculuğu. Eğer Trabzon’a uçakla gidecekseniz, şehre vardığınızda özel aracınız olmayacak. Şehirde görülmesi gereken yerler birbirine uzak mesafede olabiliyor. Bu durumda buraları özel aracınızla gezmek büyük kolaylık sağlıyor. Trabzon gezinizde ulaşım konusunda sıkıntı çekmek istemiyorsanız, araç kiralamanızda fayda var. Bu anlamda güvenilir bir firma arıyorsanız, Budget’i tercih edebilirsiniz. Budget’in Trabzon araç kiralama ofisinden ihtiyacınıza ve bütçenize uygun bir araç kiralayıp Trabzon gezinizi rahat bir şekilde yapabilirsiniz.

Trabzon Boztepe
Şehir merkezine 3 km uzaklıkta olan Trabzon Boztepe, şehir manzarasını yukardan görebileceğiniz harika bir nokta. Tepede bulunan çay bahçesinde, demli çayınızı içip şehrin nefes kesen manzarasını seyredebilirsiniz. Burada üstü kapalı çardaklar da var. İstediğiniz yere oturup şehrin tablo görünümündeki güzelliğini izleyin.
Boztepe’nin arka kısmında çeşitli kafeler ve spor salonları var. Buraya yakın bir yerde kalmak isteyenler için bölgede apart ve günlük kiralık konaklama alternatifleri de bulunuyor. Doğal güzellikleri, büyüleyici manzarası ve sıcak ortamıyla Boztepe, şehrin vazgeçilmez duraklarından. Trabzon’a gidip de Boztepe’ye uğramadan şehirden ayrılmayın.

Sümela Manastırı
Orta Karadeniz’in en ihtişamlı yapılarından biri olan Sümela Manastırı, Trabzon Maçka ilçesinin Altındere Köyü’nde yer alıyor. Karadağ’ın eteklerinde sarp bir kayalık üzerine kurulu manastır, vadiden 300 metre yukarda bulunmakta. Trabzon gezinizde dünyaca ünlü bu manastırı mutlaka ziyaret edin.

sumela-manastiri

Çal Mağarası
Trabzon’un Düzköy ilçesinde bulunan Çal Mağarası, şehrin önemli turistik noktalarından biri. Dünyanın en uzun ikinci mağarası olarak bilinen Çal Mağarası şehirde mutlaka görülmesi gereken yerler arasında. 2000 yılından beri ziyaret edilebilen mağaranın içinde küçük bir dere akıyor.
Mağaranın içerisinde atacağınız her bir adımda farklı oluşumları görmeniz mümkün. Loş ışıklarla çevrili mağarada bir anlık dış dünyayı unutup kendinizi o gizemli atmosferin içinde bulacaksınız.

Şekersu Yaylası
Trabzon doğal güzellikleri ve etkileyici yapılarıyla insanı kendine hayran bırakan bir yer. Çaykara’da bulunan Şekersu Yaylası da şehrin doğal güzelliklerinin başında geliyor. Soğanlı Dağlarının eteklerinde yer alan bu yayla, aynı zamanda köy konumunda. Kışın soğuk hava koşulları nedeniyle burada yerleşim olmuyor. Bu nedenle burayı yaz aylarında ziyaret edebilirsiniz. Çaykara merkeze 37 kilometre mesafede olan yaylaya kolayca ulaşabilirsiniz. Trabzon gezinizde mis gibi Karadeniz havasını içinize çekeceğiniz Şekersu Yaylası’na uğramayı ihmal etmeyin.

Trabzon Kalesi
Günümüze kadar özenle korunmuş tarihi yapılardan biri olan Trabzon Kalesi, şehrin en ilgi gören duraklarından. Deniz kenarından başlayıp şehrin arkalarında bulunan tepelerine uzanan kale, Yukarı Hisar, Orta Hisar ve Aşağı Hisar olmak üzere üç bölümden oluşuyor.

Yukarı hisar iç kaleyi korurken, Orta Hisar iç kalenin devamı niteliğindedir. Orta Hisar’da birçok hamam ve cami vardır. Aşağı Hisar bölümü ise İskender Paşa Çeşmeleri, St. Andrea Kilisesi, Pazarkapı Camii, Tophane Hamamı gibi eserleri bünyesinde barındırır.

Trabzon Müzeleri
Trabzon şehrinin tarihi geçmişi, kültürü ve gelenekleri hakkında bilgi edinmek için şehrin müzelerini gezebilirsiniz. Trabzon Ayasofya Müzesi, Cevdet Sunay Müzesi, Geleneksel Yaşam Sergisi ve Atatürk Köşkü şehirde görülebilecek müzeler arasında.

akgun-yaylasi

Trabzon Yaylaları
Trabzon, yayla turizminin yoğun olarak yaşandığı şehirlerden biri. Tabiatın en güzel nimetlerinden biri olan yaylalara özellikle yazın büyük rağbet var.

Lapazan Yaylası, Haçka Obası Yaylası, Erikbeli Yaylası, Şolma Yaylası, Akgün Yaylası, Şekersu Yaylası ve Haldizen Yaylası şehirde görülmeye değer yaylardan birkaçı.

Bu yerleri gezmeden Trabzon gezinizi sonlandırmayın. Trabzon’un her bir köşesini rahatça gezmek, dilediğiniz yere dilediğiniz zaman gidebilme özgürlüğünü yaşamak için araç kiralamanızı öneririz. Bu konuda tercihinizi sektörün lider rent a car firmalarından Budget’tan yana yapabilirsiniz. Budget’in kaliteli ve konforlu araçları ile seyahatiniz umduğunuzdan daha keyifli ve rahat geçecek.