prag
Avrupa’nın bir nevi kalbi olarak adlandırılan Prag, Çek Cumhuriyeti’nin başkenti. Avrupa’da mutlaka görülmesi gereken şehirler içinde ilk sıralarda yer alan Prag gidenleri adeta büyüleyen bir şehir. İkinci Dünya Savaşı’ndan fazla arar görmeden kurtulabilen bir şehir olan Prag binlerce yıllık bir tarihe sahip. Masal diyarı gibi olan bu şehre tatile gittiğinizde özellikle tarihe de meraklıysanız size oldukça keyif verecek yerleri gezerken şehre doyamayacaksınız hatta buradan ayrılmak istemeyeceksiniz.

Tarih kokan şehir görkemli yapılarıyla ziyaret edenleri hayran bırakır. Prag ziyaretiniz sırasında şehrin tarihinin koruması adına şehirde genelde modern bir mimarinin olmadığını göreceksiniz. Birçok yapı çok eskilerden günümüze kadar hiç bozulmadan korunmuş. Yapıların çoğu gotik mimari tarzda, barok mimarisini de şehirde bolca görebilirsiniz. Prag’da yer alan birçok yapı Unesco tarafından dünya tarih mirası listesine eklenmiştir.

Prag’da gezebileceğiniz en önemli yerleri, tatilinizin gezilecek yerler listesine ekleyebilmeniz ve gitmeden fikir alabilmeniz için hazırladık.

Prag Kalesi

Prag Kalesi’ni Prag’da gezilecek yerler listenizin sıralamasında ilk sıraya almanızı öneririz. Kale 570 metre uzunluğunda ve 130 metre genişliğindedir. Prag kalesi Vitava nehrinin sol kısmında bulunuyor. Bu görkemli kalenin yapımına 9. yüzyılda başlanmış. 14. yüzyıla kadar kilise ve manastırlara ev sahipliği yapmış olan kale 1541 yılında çıkan bir yangında hasar görmüş olsa da yenilenerek bugünkü haline getirilmiş. Bohemya ve Kutsal Roma İmparatorluğu kralları, Çekoslovakya ve Çek Cumhuriyeti devlet başkanları bu mekanda ofisler bulundurmuş. Prag kalesi dünyanın en büyük kalesidir. Kalenin giriş kapısında yer alan aslan ve kartal heykelleri oldukça ihtişamlı ve heybetli. Kale içerisinde bohemian mücevherleri bir odada saklanıyor. Kalenin sol tarafında rönesans ve barok resimlerinin sergilendiği bir müze yer alıyor. Prag-kalesi

Prag Karl Meydanı

Prag’da yer alan en önemli meydanlardan biri olan Karl Meydanı 70.000 metrekarelik bir alan kaplıyor. Meydan ve civarında Aziz Ignatius Kilisesi, Aziz Kyrillos ve Aziz Methodios Kilisesi, Cizvit Okulu, Faust Evi, Kayadaki Aziz Yuhanna Kilisesi, Slav Emauzy Manastırı ve botanik bahçeler bulunuyor.

Karl Köprüsü

Karl Köprüsü gotik tarzda yapılmış ve Prag’da yer alan en eski köprü. Köprü IV. Karl’ın emriyle yapılmış. Karl Köprüsü, Prag’ta turistlerin en çok rağbet ettiği yerlerden birisi. Hem gündüz hem gece köprüde muhteşem fotoğraflar çekebilirsiniz. Köprüde özellikle akşamları yürüyüş yapmak hem fotoğraf çekmek hem de gezmek için oldukça keyifli. Köprü trafiğe kapalı bu nedenle köprü üzerinde rahatça gezebilir, köprü üzerindeki müzisyenleri dinleyerek keyifli anlar yaşayabilirsiniz. Hediyelik eşya da satın almanız mümkün. Köprünün her iki tarafında heykeller bulunuyor, bu heykelleri çok beğeneceksiniz hatta fotoğraf çekmek için hepsi birbirinden harika. Köprü üzerinde ise 30 adet heykel bulunuyor. En ünlüsü ise Aziz John Nepomuk heykeli.

St. Vitus Katedrali

Prag’a geldiğinizde gezebileceğiniz en önemli dini yapılardan birisi St. Vitus Katedrali. Prag Kalesi’nin olduğu alanda bulunuyor. Kaleyi görmeye gittiğinizde gotik mimariye sahip bu muhteşem katedrali de gezmeyi sakın atlamayın. Bu yapı Çek Cumhuriyeti’nin en önemli sembolü. Gotik mimarisi ile ihtişamlı bir görünüme sahip katedralin dış cephesinde çok fazla sayıda süslemeye ve figüre rastlayabilirsiniz. Dış süslemesi korkutucu şekilde figürlerle, hayali hayvanlar ile süslenilmiş. Dış kapıda ayrıca İsa’nın çarmıha gerilme anını da görüyorsunuz. Kilisenin dışının ürkütücü ve kasvetli olmasının nedeni ahaliye kiliseden dışarı çıkmayın, dine bağlanın, dışarıda korunamazsınız, kilisenin içi daha aydınlık ve güvenli imajını vermekmiş. St. Vitus Katedrali iki bölümden oluşur. Gotik doğu kısmında 14. ve 15. yüzyıllarda yapılmış bir kule, batı neo gotik kısmında ise 19. ve 20 yüzyıllarda yapılmış iki kule yer alır. Yüksek tavanı ile ve etkileyici heykelleri ile gezerken etkileneceğiniz katedralin içerisinde birçok mücevher ve Bohemya Kralları’nın mezarları bulunuyor.

Prag Wenceslas Meydanı

Bu meydan Prag’ta oldukça önemli bir meydan ve turistlerin uğrak noktası. Meydan Unesco tarafından dünya tarih miras listesine alınmış. Meydanda gezerken birçok anıt ve heykele rastlayabilirsiniz. Hem gündüz hem de gece keyifle gezebileceğiniz meydan restoran ve kafelerin daha çok dolması ile geceleri daha da hareketlenir. Meydanın güneyinde gezerken at üzerinde göreceğiniz heykel ünlü heykeltıraş Josef Myslbek tarafından yapılmış olan Saint wenceslas heykelidir. Meydanda özellikle turistler tarafından en çok ilgi gören Prag Kavarna Evropa kafesi sizin de uğrayacağınız bir yer. Meydanı gezmeye gittiğinizde  oldukça etkileyici ve güzel bir müze olan Ulusal Müze’yi de görebilirsiniz.

Dans Eden Ev

Bu ev “Fred and Ginger” olarak biliniyor. En yaratıcı tasarıma sahip binalardan birisidir. Binaya bu ismin verilmesinin sebebi ünlü dansçı çift Fred ve Ginger’in dansları tasvir edilerek binanın yapılmış olması. Binaya dans eden ev denilmesinin nedeni binanın dış cephesinin dans edermişçesine dönüyormuş gibi olması Bina iki adet insanın dans eden görüntüsü şeklinde inşa edilmiş. Aslında dans eden ev Prag’da yer alan bir iş merkezi. Binanın dış mimarisine birçok turist gibi siz de bayılacaksınız, sakın binanın fotoğrafını çekmeyi unutmayın.Fred-and-Ginger

Ulusal Müze

Prag’ta gezilecek müzelerden biri olan Prag Ulusal Müze’si wenceslas meydanında yer alıyor. Müzenin kurucusu Kaspar Maria’dır. Müzenin en görülmeye değer yeri Çek ulusal figürlere adanmış olan salonu. Müzenin iç tasarımında freskler ve süslemeler oldukça çok kullanılmış. Prag Ulusal Müzesi’nde antropoloji, jeoloji, biyoloji, tarih, dekorasyon, kütüphanecilik, sanat ve müzik üzerine birçok eser sergileniyor.

Astronomik Saat Kulesi

Şehrin diğer önemli simgelerinden biri olan Astronomik Saat Kulesi’nde bulunan saat sadece saati göstermekle kalmıyor, dünya, güneş ve ayın konumunu da gösteriyor. Her saat başı çan saatleri çalıyor ve saatin üzerinde bulunan dört figür hareket ediyor. Saat çevresinde toplanan kalabalığa eğlenceli anlar yaşatan 12 havari o sırada pencerenin önünden geçiyor.