Stockholm001

İsveç’in başkenti olan Stockholm, şehrin batı kıyısında, Malaren Gölü’nün Baltık Denizi’ne döküldüğü yerde konumlanmıştır. Kuzey’in Venedik’i olarak nitelendirilen kent, doğa harikası güzellikleriyle büyüleyici bir başkenttir. Park ve yeşil alanların ağırlıkta olduğu şehirde, adacıklar, kayalar ve 24.000 adadan meydana gelen Stockholm takımadaları güzelliğiyle dikkat çekmektedir. Ülkenin en yoğun nüfüsa sahip kenti Stockholm, İsveç’in politika, finans ve ekonomi merkezidir.

Stockholm, Ortaçağ’dan kalma Gamla Stan yerleşim yeri, tarihi ve kültürel yapıları, müzeleri, parkları, adaları, su kanalları ve mükemmel şehir manzarasıyla Kuzey Avrupa’nın en turistik bölgelerinden biridir. Su kaplı alanları ve özgün semtleri şehrin dikkat çeken noktalarıdır. Kentin en eski bölümü olan Gamla Stan, Stadsholmen Adası’nda bulunmaktadır. Şehrin eşsiz mimarileri ve tarihi yapılarını burada görüp keşfedebilirsiniz. Sanat hazineleri ve şölenleriyle tanınan Belediye Binası ise dünyanın en muhteşem yapıları arasında gösterilmektedir. Dünyanın en büyük kraliyet kalesi olan, Kungliga Slottet’de bu bölgede yer almaktadır. Yapımı 1750’lerde tamamlanan bu kale 608 odadan oluşan ihtişamlı bir yapıdır.

Ünlü bir halk parkı olan Sergel’s Meydanı, kentin önemli noktalarındandır. Ayrıca Globen’de bulunan Globe Arena, dünyanın küre biçimindeki en büyük yapısı olarak dikkat çeker. 16.000 kişilik bir kapasiteye sahip bu spor ve kültür arenası ziyaretçilerin görmesi gereken yerlerdendir.

Stockholm, zengin ve çeşitli bir mutfak kültürüne sahiptir. Dilediğiniz hemen her yemeği Stockholm mutfağında bulmanız mümkündür. Ekmek ve tereyağı, soğuk aperatifler, sıcak atıştırmalıklar, deniz ürünleri, şehre özgü başlıca lezzetlerdendir. Stockholm’de yemek yemenin keyfi bir başkadır. Baltık Denizi’nin muhteşem manzarasını gözler önüne seren kentin takımadalarında yerel lezzetleri tatmak insana inanılmaz bir keyif verir.

Şehir,  pek çok alışveriş merkezi, mağazalar, fabrika satış mağazaları ve kapalı çarşılarıyla ziyaretçilerine alışveriş konusunda sayısız alternatif sunar. Buralarda giyimden yerel el sanatları ve hediyelik eşyalara, antikalardan uluslararası yiyeceklere kadar pek çok seçenek bulabilirsiniz.

Vasastaden ve Södermalm, antika eşyalar, giysiler ve müzik ürünleri bulabileceğiniz semtlerdir. Söderhallarna, Hötorgshallen ve Östermalms Saluhall ise kentin en önemli pazarlarındandır. Cam ürünleriyle ünlü olan İsveç’te züccaciye ürünlerinden sanat eserlerine kadar pek çok cam ürünü sizi kendine hayran bırakacaktır.