St.Petersburg şehrinin bu kadar turist çekmesinin başlıca özelliklerinden bir sebebi dünyanın en çok müze bulunduran şehri olması…

St. Petersburg 9

St. Petersburg  müzelerinden bir tanesi olan ve Çariçe II. Katerina tarafından 1764 yılından kurulan Hermitage Müzesi dünyanın en ünlü ve görkemli müzelerinden birisi… Bu müzenin bulunduğu yer ünlü Dvortsovaya Ploschad (Saray Meydanı). O kadar büyük bir müze ki, birkaç saat bile bu müzenin ihtişamını gezebilmek için pek yeterli değil. Müze gezmek meraklarınız arasında ise, uzun bir tur yapmak için bir gününüzü ayırmanız gerekebilir. Müzede bulunan sanat eseri sayısı yaklaşık 3 milyon ve  koleksiyonunun çok az bir kısmı sergileniyor. Hermitage Müzesi’nde çar ve çariçelerin eşyaları, vazolar, halılar, tahtlar gibi eşyalar sergileniyor. İçerisinde en çok tablo koleksiyonu bulunan sanat ve kültür müzesi olması nedeniyle Guinness Rekorlar kitabında yer alıyor.
 
Ürdün merdiveni:Birinci kata kadar bu merdivenlerden çıkılıyor.
St.Petersburg6
Hermitage Müzesi’ne girdiğinizde sizi görkemli merdivenler karşılıyor.  Bu görkemli merdivenlerin devamında birinci kattaki odalar gezilebiliyor: İmparatorluk döneminde olduğu şekliyle restore edilmiş odaların çoğu büyüleyici… Birçok biribirine bağlanan odalar bulunuyor.
st.-petersburg7
St.Petersburg7
Müzede bulunan duvar ve tavanların ihtişamı gezerken sizi büyüleyecek nitelikte. Hepsi birbirinden güzel.
st.-petersburg-2
Müzede inanılmaz sayıda tablo var ve hepsi birbirinden ihtişamlı… Müzeyi gezerken sanata doyacaksınız. Leonarda Da Vinci, Peter Paul Rubens, Michelangelo, Rembrandt,  Francisco Goya, Van Gogh, Pablo Picasso gibi dünyaca ünlü ressamlara ait tablolar yer alıyor.  Özellikle sanat tutkunlarının bu müzeyi mutlaka gezmesi gerekiyor.
st.-petersburg-9
Müzede tabloların yanı sıra birçok heykel de bulunuyor.
st.-petersburg-13