Singapur-1Asya’nın önde gelen iş, eğlence ve tatil merkezlerinden biri olan Singapur, Ekvator’un yaklaşık 130 km kadar kuzeyinde bulunan Singapur Malay yarımadasında yer alan küçük bir ada devletidir. Çinli, Hintli, Arap, Avrupalı, Peranakan ve Malay halklarının bir arada yaşadığı Singapur tam bir turizm cennetidir. Deniz yoluyla en yakın komşuları ise Malezya ve Endonezya’dır. İngilizce, Çince, Malayca ve Tamilce olmak üzere dört dilin; İngilizce, Çince, Malayca ve Tamilce olmak üzere konuşulduğu zengin kültürel bir yapıya sahiptir.

Önde gelen endüstri dalları elektronik aletler, gemi yapımı, tekstil, gıda, kereste endüstrisi ve petrol rafinerileridir. Ekonomisi büyük ölçüde ticarete dayanır. Balıkçılık da ülke ekonomisinde yer edinmeye başlamıştır. Hint Okyanusu ve Güney Çin Denizi’nin kesiştiği stratejik bir konumda yer aldığı için dünyanın en işlek limanlarından birisidir. Dünya çapında en önemli ticaret, finans ve liman kentleri arasında yer alır. Yer altı geçitleri veya üst geçitlerle bağlı olan Singapur alışveriş merkezlerinde gezerken dünyanın en büyük markalarına rastlamanız mümkündür. Para birimi olarak Singapur doları kullanılır.

Singapur yıl boyunca tropikal iklimin etkisinde kalır. Nemli ve yağışlı bir iklime sahiptir. Her dönem ziyaret edilebilecek bir yer olan Singapur için en ideal dönemler Mayıs ile Temmuz ayları arasıdır. Kasım ayından Ocak ayına kadar süren kuzeydoğu musonları boyunca oldukça fazla sağanak görülür.

Konaklama

The Forest by Wangz, Raffles Hotel Singapore, The Ritz-Carlton, Millenia Singapore, Shangri-La Hotel Singapore, Pan Pacific Singapore, The Fullerton Bay Hotel Singapore, Mandarin Oriental, Singapore, Four Seasons Hotel Singapore, Conrad Centennial Singapore, The Quincy Hotel by Far East Hospitality, InterContinental Singapore, Pan Pacific Orchard kalınabilecek oteller arasındadır.

Ulaşım

Singapur havalimanı Dünya’nın en modern ve büyük havalimanları arasında yer alır. Türk Hava Yolları ile Bangkok aktarmalı olarak gidilir. Thai (Tayland Hava Yolları) ve Singapur Havayolları da gidebileceğiniz belli başlı hava yolları arasında yer alıyor. Havaalanı ile şehir arasındaki mesafe 15-20 dakika sürüyor. Şehre gitmek için ya taksi tutulabilir ya da kalınacak otellere yönelik çalışan toplu minibüslerle ulaşım sağlanabilir.

Gezilecek yerler

Singapur’a ilk kez gidenler şehir gezintisine buranın gözbebeği olan Orchard Road’dan başlamalıdır. Orchard Road’da beş yıldızlı oteller, alışveriş merkezleri, kafe ve restoranlar bulunur. Marina Bay da alışveriş merkezleriyle önemli bir bölgedir. Orchard-4Road

Singapur’un eğlence merkezi olan Sentosa Adası’nda Universal Studios, Mega Zip Adventure Park gibi parkları ziyaret edilebilir. Sentosa Adası, Asya kıtasının en güney ucu olan Palawan Plajı’nın da bulunduğu bir kara parçasıdır. Sentosa Adası’na hızlı tren ya da teleferikle rahatlıkla gidilebiliyor. 250 farklı türden deniz canlısı bulunan ve Asya’nın en büyük tropik akvaryumu olan Underwater World de gezilebilir.

Asian Civilisation Museum (Asya Medeniyetler Müzesi), Singapur’un en eski ve geçmişi 1849 yılına kadar uzanan müzesi National Museum of Singapore, Singapore Art Museum, Buddha Tooth Rölik Tapınağı ve Müzesi, Peranakan Müzesi, Memories at Old Ford Factory gezebileceğiniz müzeler arasındadır.

National Orchid Garden, Singapur Botanik Bahçeleri, Cloud Forest Dome, Flower Dome, Singapore Zoo (Singapur Hayvanat Bahçesi), Gardens By The Bay, MacRitchie Nature Trail, Kranji Savaş Anıtı, Dünya’nın en yüksek dönme dolabı olan ve 165 metre yüksekliğindeki Singapore Flyer, Singapur Milli Kütüphanesi, S.E.A. Aquarium, Çin Mahallesi Miras Alanı, Singapur’un en eski tapınağı Sri Mariamman Temple, Singapur Bilim Merkezi, Sultan Cami, Kong Meng San Phor Kark See Temple gezip görülebilecek yerler arasında sayılabilir.

National Orchid Garden (Orkide Parkı): Dünya’da az bulunan orkide cinsleri bu parkta görülebilir. Yüzlerce orkide çeşidi bulunur. OIrkidenin her rengi, her çeşidi bu parkta bulunabilir. Çıkışta içinde orkide temalarının işlendiği kolye, yüzük, küpe gibi hediyelik eşyalar alınabilir.

Singapur Hayvanat Bahçesi: “Kutup Ayısı”, “Bengal Kaplanı”, “Beyaz Gergedan” gibi nadir türlerin de bulunduğu hayvanat bahçesinde doğal ortam düzenlemesi mevcuttur. Hayvanat bahçesini gezenler ile hayvanlararasında doğal taş duvar, akarsu ve bitki örtüleri set olarak kullanılmıştır. İçinde bulunan yağmur ormanları ve gece safarisi ile de ismini duyurmuştur.

Gece Safarisi: 40 hektarlık bir orman arazisinde kurulu parkta tamamı gece yaşayan hayvanlardan oluşan bin kadar hayvan yer alıyor. Park geceleri gezilmek üzere tasarlanmıştır. Tur trenle veya yürüyerek yapılabilir.

Alışveriş

Orchard Road çok sayıda alışveriş merkezinin bulunduğu ve Singapur’un en ünlü ve en işlek caddesidir.

Japon kökenli çok katlı bir mağaza olan Takashiyama Singapore’da Cartier, Gucci, Bulgari, Fendi, Dior, Hermès gibi dünyaca ünlü lüks moda markalarının ürünleri bulunabilir.

Singapur, her türlü elektronik eşyanın uygun fiyatlara alınabildiği bir şehirdir. Singapur’dan elektronik eşya, bilgisayar almak için Sim Lim Tower ve Sim Lim Square, Little India’daki Mustafa Centrealışveriş yapmak için uygun yerlerdir. PC ve video oyunları da oldukça ucuzdur. Antikaya meraklı olanlar için Chinatown’daki South Bridge Road üzerindeki dükkanlar ziyaret edilebilir.

Geylang Serai, otantik hediyelikler arayanlar için harika bir yerdir çünkü tezgahlarda Malezya’ya özgü geleneksel elişleri, etnik kıyafetler sergilenir. Geylang Serai Market’ta ise taze meyve-sebzenin yanında Malezya ve Hint mutfağından yemekler satılır.

Yeme ve içme

Çok kültürlü olamsı nedeniyle Singapur’da her ülkenin mutfağından lezzetler bulacağınız restoranlar mevcuttur. Singapurlular sunuma oldukça önem verir. Singapur’un düzeninden ve temizlik tutkusundan dolayı sokak lezzetleri hem güvenilir hem de oldukça ucuzdur. Old Airport Road Food Centre, East Coast Lagoon Food Village, Boon Tat Street, Maxwell Road Hawker Centre Singapur sokak lezzetlerinin tadına bakmak isteyenlerin uğranabilecek yerler arasındadır. Hainan usulü tavuklu pilavı (Com Ga Hai Nam), kızartılmış acılı yengeç, siyah soya sosunda kızartılmış pirinç eriştesini (Kway Teow) denenmesi gereken yemeklerdir. Yemeklerin içeriğinde tropik meyveler de oldukça önemli bir yere sahiptir.