navigli-milano

Bu yılki Şeker Bayramı’nda yurt dışına keyifli bir tatil planlayanlar için 4 güzel öneriyi bir araya getirdik. Bakalım beğenecek misiniz?

Los Angeles
Hollywood Şöhretler Kaldırımı, su fıskiyeleri, eşsiz plajları ve masal diyarı Disneyland gibi güzellikleriyle ABD’in en kalabalık ikinci şehri olan Los Angeles, rüya gibi tatilin kapılarını açıyor. Hollywood – Universal Stüdyoları, Venice plajı, Hükümet Binası, Eski şehir bölgesi, Rodeo Drive Caddesi, Santa Monica ve Malibu şehirde gezilecek yerler arasında ilk sırayı alanlardan. Alışveriş tutkunuysanız, Martel ve La Brea caddeleri arasında bulunan Beverly Bulvarı ile lüks mağazalarla dolu Golden Triangle tam size göre.

Los Angeles, geceleri hareketli yaşamayı sevenler için de ideal bir durak. Çok sayıda gece kulübü, kabare, canlı müzik mekânları, performans sanatı merkezi ve komedi kulüplerinin bulunduğu şehirde eğlence adına aradığınız her şeyi bulabilirsiniz.

Milano
Kuzey İtalya’da Lombardia eyaletinin başkenti olan Milano, modanın, müziğin, kültürün, yemeğin İtalyan ekonomisinin, futbolun ve daha birçok şeyin merkezi olarak biliniyor. Kültürel ve sanatsal anlamda oldukça zengin olan şehir, yazın gidilebilecek en iyi yerlerden biri. Duomo katedrali, Santa Maria delle Grazie Bazilikası, La Scala Opera Evi şehirde görülecek yerler arasında.

Rönesans döneminin önemli yapıtlarından biri olan Maria delle Grazie Bazilikası, görkemli kubbesiyle adeta büyülüyor. Bazilikanın bir diğer özelliği ise Leonardo da Vinci’nin başyapıtı sayılan ünlü “Son Yemek” eserini bulundurması. Milano’nun simgesi ve gotik tarzın en etkileyici örneklerinden Duomo katedrali’ne ise hayran kalmamak elde değil. Harika nehrin etrafına dizilmiş restoranlar ve antikacılarla dolu Navigli bölgesi de görülmeye değer.

Milano’ya gelmişken mutlaka bir konser, sergi veya sahne sanatlarından birine katılmanızı öneririz. Özellikle Opera Evi’ndeki gösterileri es geçmeyin. Ayrıca 18:00-21:00 arası gerçekleşen aparatif saatini ise kaçırmamanız gerek. O saatlerde kafe ve restoranlarda bir içeceğin yanında yerel atıştırmalıkların tadına bakarak damaklarınızı şenlendirebilirsiniz. Alışveriş severlere küçük bir tavsiyemiz olacak. Dünya’nın ilk Prada mağazasını görmek için Galleria alışveriş merkezine uğramayı unutmayın.

Bali
Tropikal adaların en güzellerinden biri olan Bali, sakin ve huzurlu bir ortamda romantizm dolu bir tatil içn ideal bir nokta. Büyüleyici plajları, bembeyaz kumsalları, turkuaz rengi deniziyle yeryüzündeki cenneti andıran Bali’de rüya gibi dakikalar geçireceksiniz.

Benzersiz doğası, sıcacık atmosferiyle insanın ruhunu okşayan adada, her şey deniz ve güneşten ibaret değil. Dağ ve orman yürüyüşlerine çıkabilir, dalış yapıp su altının güzellikleriyle tanışabilirsiniz. Bunun yanı sıra ünlü Bali dans gösterilerini izleyerek keyifli anlar yaşayabilirsiniz.

Rio De jenario
Brezilya’nın ikinci büyük şehri olan Rio De Jenario, dünyaca ünlü plajları, eşsiz tepeleri ve parklarıyla turistlerin en çok ziyaret ettiği şehirlerden. Rio Karnavalı ve Samba dansıyla ünlü şehirde gezip görülecek birçok güzellik var. Kurtarıcı İsa heykelinin yer aldığı Corcovado tepesi ve Tijuca tepeleri, UNESCO dünya mirası listesinde olan Şeker Tepesi mutlaka görülmeli. Rio’ya gitmişken nefes kesici plajlarına uğramadan olmaz. Copacabana Plajı, Ipanema plajı ve Bossa Nova pLajlarında denizin ve güneşin tadını çıkarabilirsiniz.

Rio De Jenario değişik mutfak kültürüyle de dikkat çekiyor. Siyah kuru fasulye ve tuzlanmış dana eti ile hazırlanan Brezilya’nın en ünlü yemeği Feijoada ile karides ve balık parçalarının palmiye yağı ve ekmekle bir araya geldiği Vatapa’yı tatmadan dönmeyin.

Şeker Bayramı’nda yurt dışı turları veya şeker bayramı gemi turları ile keşif dolu bir yolculuğa çıkabilirsiniz. İlham veren gezi blogları arasında yer alan hayatsenin.com rehberiniz olarak her an yanınızda.