safranbolu
Safranbolu tarihiyle, doğasıyla, gezilecek yerleri ile mutlaka görülmesi gereken yerler arasında. Safranbolu için adeta bir “Müzekent” de denilebilir. Eğer henüz Safranbolu’ya gitmediyseniz seyahat listenize bu harika yeri mutlaka eklemenizi öneririz. Karabük ilinin en büyük ve gelişmiş ilçesi olan Safranbolu turistik bir ilçe olma özelliğine de sahip. İstanbul’a sadece birkaç saat mesafede olması nedeniyle özellikle İstanbul’da yaşayan yakın rota severlerin tercih ettiği büyüleyici ve muhteşem yerlerden biri. Özellikle kültürel gezileri sevenler için hamamları, müzeleri, konakları ile gezilebilecek birçok yer bulunan Safranbolu ilçesi evleri ile de çok meşhur. Bir hafta sonunuzu Safranbolu’ya ayırabilir ve bu bölgenin doğasının güzellikleri, kültürel zenginlikleri ve tarihi ile yılın her mevsiminde baş başa kalabilirsiniz. UNESCO’nun 17 Aralık 1994’de Dünya Miras Listesi’ne aldığı Safranbolu, Türkiye’de bulunan yaklaşık 50.000 korunması gerekli kültür ve tabiat varlığının 1.125’ini barındırıyor.

Ulaşım

Safranbolu’ya ulaşım oldukça kolay bu nedenle özellikle İstanbul yakın rota severlerin uğrak yerlerinden biri. Safranbolu Ankara’ya yaklaşık 220 km, İstanbul’a yaklaşık 410 km uzaklıkta mesafede bulunuyor. Kendi aracı ile gitmek istemeyenler otobüs ile Karabük merkeze geldikten sonra şehir içi ulaşım araçlarını kullanarak Safranbolu’ya 10 dakikada geçebilir. Havayolu kullanmak isteyenler Ankara Esenboğa Havaalanı’na uçabilir. Havalimanı bölgeye yaklaşık 240 kilometre uzaklıkta.

Konaklama

Safranbolu’da konaklama yapabileceğiniz ve tarihin izlerine rastlayabileceğiniz birçok otel bulunuyor. Otellerin birçoğu merkezde yer alıyor. Safranbolu butik otelleri eskiden kalan Osmanlı konaklarının restore edilmesi ile oluşmuş. Kalabileceğiniz yerlerin çoğu yöre halkına ait.

Gezilecek yerler

Safranbolu denilince ilk akla gelen evleri olsa da evleri dışında gezilebilecek birçok yere ve doğal güzelliğe sahip olan Safranbolu’da mutlaka gezmeniz gereken yerlerden biri Bulak Mencilis Mağarası. Bulak Mencilis Mağarası Safranbolu merkeze 8 kilometre uzaklıkta bulunuyor ve Türkiye’nin dördüncü, Karadeniz’in ikinci en uzun mağarası olma özelliğini taşıyor. Uzunluğu 2.725 m olan mağaranın iki girişi bulunuyor ve 350 metrelik kısmı ışıklandırılmış. Mağara içinde yürüyüş yolları bulunuyor. Bulak Mencilis Mağarası’na 100 metre kala araçtan inip 50 metre kadar yürüdükten sonra mağaranın girişine çıkan merdivenlere ulaşılıyor. Sarkıt, dikit, sütun ve duvar damlataş oluşumları oldukça zengin olan Bulak Mağarası’nın sadece 400 metresi ziyarete açık.

Safranbolu’da mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden bir diğeri ise en tarihi yapılardan biri olan Safranbolu Kaymakamlar Evi. Kaymakamlar Evi üç katlı ve yedi odalı ayrıca bir bahçesi bulunuyor. Bu evde geçmiş yaşamlardaki hayat hareketli mankenler ile canlandırılmış ve evin tavan işlemeleri, her köşede bulunan ahşap işçilik harika bu nedenle gezerken ev oldukça hoşunuza gidebilir.

Safranbolu evleri ile oldukça meşhur. Safranbolu Evleri’nden yaklaşık iki bin tane bulunuyor. Safranbolu Evleri 1994 yılında Unesco Dünya Mirası Listesi’ne girmiş. Genellikle 3 katlı olan Safranbolu Evleri’nde Osmanlı ve Türk mimarisinin örneklerini görebilirsiniz. Safranbolu evleri beyaz renklidir. Bu evlerin en önemli özelliği birbirinin manzarasını ve güneşini engellemeyecek şekilde yapılmış olmaları. Evlerin pencereleri dar ve uzuncadır. Evlerin yapımında taş, kerpiç, ahşap ve alaturka kiremitler kullanılmıştır, bahçe duvarları yüksek şekilde yapılmıştır ve pencereler kafeslidir. Evler kalabalık ailelerin rahatlıkla yaşayabileceği şekilde tasarlanmıştır ve haremlik ve selamlık uygulaması vardır. Zemin katlarda ayrıca ahırlar, büyük kazan ocakları ve ambarlar bulunur. İkinci kat yatak odalarının ve gündelik yaşamın sürdüğü yerdir.

Safranbolu Kent Tarihi Müzesi gezebileceğiniz bir başka yapı. Safranbolu Kent Tarihi Müzesi’nin bulunduğu bina 1904-1906 yılları arasında inşa edilmiş ve eskiden Safranbolu Hükümet Konağı olarak kullanılıyormuş. Konak, 2007 yılında Safranbolu’ya dair her türlü tarihi bilgi ve belgeler ile eşyalar sergilendiği müze haline getirilmiş. Müzenin zemin katı eczane, terzi, baharatçı gibi bir çok temsili dükkanın sergilendiği Esnaf ve Sanatkarlar Çarşısı olarak düzenlenmiş. Müzenin ikinci katına çıktığınızda sergilenen Safranbolu geleneksel kıyafetleri ve eşyalarını görebilirsiniz. Safranbolu Kent Tarihi Müzesi’nin arka tarafında Safranbolu Saat Kulesi bulunuyor.

Cinci Hoca lakaplı Kazasker Hüseyin Efendi tarafından 1645 yılında yaptırılan Cinci Han Kervansarayı ve Cinci Hamamı Safranbolu’nun en eski tarihi yapılarından. 2 katlı ve 63 odalı olan Cinci Han Kervansarayı halen otel olarak kullanılıyor.

Safranbolu’ya gelmişken Tokatlı Kanyonu’nu da gezmenizi öneririz. Kanyonun girişindeki İncekaya Su Kemeri’ni görebilirsiniz. Yürüyüş parkuru olarak yaklaşık 9 kilometrelik bir parkur bulunur. Tokatlı kanyonunda atla gezebilir, mangal keyfi yapabilirsiniz. Tokatlı Kanyonu’nun üzerine kurulmuş olan ve yerden yaklaşık 70 metre yükseklikte olan Cam Teras, muhteşem bir doğal güzelliği ve Tokatlı Kanyonu’nu havadan seyretmek isteyenlerin mutlaka gitmesi gereken bir mekan. Teras oldukça sağlam camlardan yapılmış. Cam Teras’tan Tokatlı Kanyonu’nu seyrederken bolca fotoğraf çekebilirsiniz.

Eğer yeterli zamanınız varsa Safranbolu’ya 13 km. uzaklıktaki Yörük Köyü’nü de ziyaret edin. Sipahiler Konağı, Kaymakçıoğlu Konağı, Ahşap Cami ve sanat galerisi olarak restore edilen Çamaşırhane gezilebileceğiniz yerler arasında yer alabilir.  Gene vaktiniz varsa Hamamcıoğlu Evi, Hacı Bakioğlu Evi Asmazlar Konağı gibi müze evleri gezebileceğiniz yerler arasında ye alabilir.

Bulak-Mencilis-Magarasi

Yeme ve içme

Safranbolu’ya geldiyseniz yöresel yemeklerinin tadına da doyamazsınız. Hele özellikle dolma sevenlerdenseniz Safranbolu’da yetişen Çavuş Üzümü’nün ince yapraklarından yapılan etli yaprak sarmasının mutlaka tadına bakın. Bir çeşit ev makarnası olan cevizli keşli yayım, yoğurt ve nane ile sunulan ve bir çeşit mantı olan Safranbolu Perohi, keşkek, safranlı zerde, körüklü etli bamya, safranlı aşure, haluşka, susamsız Safranbolu simidi, mutlak tatmanız gereken yöresel lezzetler arasında. Safranbolu ev baklavası ise yemeden dönmemeniz gereken başka bir tat. Safranbolu Yemeniciler Çarşı’sını gezerken Arasta Kahvesi’nde Osmanlı şerbeti, Safranbolu lokumu ve damla sakızı ile birlikte harika bir sunum eşliğinde sunulan közde kahveden mutlaka içmenizi öneririz. Safranbolu’da ızgara et ürünleri, kebap, gözleme pide yapan birçok yer bulunuyor.

Alışveriş

Safranbolu’dan ne alınmadan dönülmez derseniz Safranbolu, evleri kadar hafif bir lezzete sahip lokumu ile de meşhur. Safranlı, güllü, fıstıklı, hindistan cevizli, sakızlı tarzda birçok çeşidi bulunan Safranbolu lokumundan mutlaka almanızı öneririz. Safranbolu’yu hatırlatacak bir eşya almak isterseniz, Safranbolu çarşılarını gezdiğinizde her yerde Safranbolu Evleri’nin maketlerini bulabilirsiniz. Safranbolu Demirciler Çarşısı’nı gezmenizde fayda var bu çarşıda el emeği ile yapılan birçok ürün bulmak mümkün. Eviniz için alabileceğiniz dekoratif eşyalara, bakır ürünlere rastlayabilirsiniz. Safranbolu’nun en tarihi çarşılarından olan Safranbolu Yemeniciler Arastası’nı hediyelik eşya almayı düşünüyorsanız ya da sadece gezmek için mutlaka ziyaret edin. El yapımı sabunların çeşitliliği ve modelleri, kilimler, ev tekstil ürünleri, örtüler, işlemeli kumaşlar, çarık şeklinde bir ayakkabı olan Safranbolu yemenileri ilginizi çekebilir.