Yılbaşı tatilini yurt dışında geçirmek istiyorsanız, İtalya’nın en güzel şehirlerinden Roma’yı tercih edebilirsiniz. Yeni yılın ilk günlerini Roma’yı keşfederek geçirmek istiyorsanız, şehrin bu 5 popüler tarihi mekana muhakkak uğrayın.

Pantheon

Rome-Pantheon

Marcus Agrippa tarafından M.Ö. 27 yılında yaptırılan ve Antik Roma’nın tanrılarına adanmış olan Pantheon,  günümüze kadar iyi bir şekilde korunmuş bir tapınaktır. Roma’nın simgelerinden biri olan yapı, İmparator Hadrianus tarafından M.S. 126’da yeniden inşa ettirilerek M.S. 7. yüzyıldan bugüne kadar kilise olarak kullanılmıştır.

Piazza della Rotonda meydanında bulunan Pantheon, harika mimarisiyle oldukça dikkat çekmektedir. Çapıyla eşit oranda yüksekliğe sahip kubbesi bulunan Pantheon görkemli ve etkileyici bir yapıdır. Kubbenin üzerinde yer alan küçük delik oculus’tan içeri giren yağmur damlaları ve güneş ışınları da kubbeyi farklı kılmaktadır. Kral Victor Emmanuel II ve Umberto I ile sanatçı Rafael’in mezarları da buradadır.

Piazza San Pietro / San Pietro Meydanı

Rome-San-Pietro
Piazza San Pietro, Vatikan’ın merkezinde, San Pietro Bazilikası’nın önünde yer alan geniş meydandır. Mimar Bernini’nin 11 yılda tamamladığı bu alan, dünyanın en görkemli meydanlarından biridir. Üzerlerinde 140 adet aziz heykelinin  bulunduğu 284 adet sütun, meydanı çevreler. Sütunların arasında kalan elips şeklindeki alanın ortasında M.S. 37’de Mısır’dan Roma’ya getirilen kırmızı granitten oluşan dikilitaş bulunmaktadır. Eski zamanlardan kalma bu dikilitaşa iki adet çeşmenin eşlik ettiği meydan, şehrin popüler noktalarındandır.

Fontana di Trevi / Trevi Çeşmesi

Rome-Trevi
Yurt dışı turları arasında görülecek yerlerin başında gelen Trevi çeşmesi Roma’nın en gözde noktalarındandır. Her yıl yüzlerce turistin akın ettiği bu yerde, çeşmeye bozuk para atma eylemi gelenek haline gelmiştir. Bir inanışa göre bozuk parayı sağ elinizle sol omzunuzun üzerinden attığınızda bu şehri tekrar ziyaret edeceğiniz anlamına gelirmiş.

1732 – 1762 yılları arasında inşa edilen bu eser, Heykeltıraş Nicola Salvi tarafından yapılmış olup Roma’nın en büyük barok çeşmesidir. Eserde, deniz tanrısı Neptün midye şeklindeki bir savaş arabasında resmedilmiştir. Tritonlar da arabayı çeken deniz atlarını sakinleştirmeye çalışmaktadırlar. 1960 yılı yapımı La Dolce Vita (Tatlı Hayat) filmi ile Trevi Çeşmesi daha bir popüler hale gelmiştir.

Piazza Navona

Rome-Piazza-Navona

Şehirdeki en önemli meydanlardan biri olan Piazza Navona Roma’nın en hareketli ve renkli duraklarındandır. Bu meydanın ortasında konumlanan Dört Nehir Çeşmesi ise görülmeye değer bir şaheserdir. Rio de la Plata, Tuna, Ganj ve Nil nehirlerini sembolize eden bu heykel 1651 yılından bugüne Piazza Navona’yı süslemektedir. 17. yüzyıl döneminden kalma Sant’Agnese in Agone bazilika kilisesi de meydanda yer alan bir diğer önemli yapıdır.

Piazza Navona’da pek çok sokak sanatçısı gösterilerini sergiler. Meydanda gezerken kısa bir mola verip sokak müzisyenlerinin eğlenceli şovlarını seyredebilirsiniz.

Piazza di Spagna ve İspanyol Merdivenleri

Roma-ispanyol-merdivenleri
Lüks butiklere ev sahipliği yapan Piazza di Spagna, şehrin önemli meydanlarındandır. İspanyol Merdivenleri olarak bilinen, Piazza di Spagna ile Piazza Trinità dei Monti’yi birleştiren merdiven setleri Roma’nın en popüler noktalarından biridir. Avrupa’nın en uzun ve en geniş merdiveni olarak görülen İspanyol merdivenleri 138 basamaktan oluşan eşsiz bir yapıdır. Merdivenler, İspanyol elçiliğinin bu meydanda bulunması nedeniyle bu adı almıştır. Piazza di Spagna’da, merdivenlerin başlangıç noktasındaki barok La Fontana della Barcaccia çeşmesi de görülmeye değer güzelliktedir.

Eğer bu yılbaşı tatili için Roma’yı seçtiyseniz, yeni yılın ilk günlerini şehri dolaşarak geçirebilirsiniz. Roma’ya yapacağınız 3 günlük yolculuk ile keyifli bir tatil yapabilirsiniz. Uygun ve konforlu bir konaklama için yılbaşı otellerini inceleyip şimdiden yerinizi ayırtın.