Prag001

Çek Cumhuriyetinin başkenti olan Prag, Vltava Nehri’nin etrafında konumlanmıştır. Avrupa’nın en büyüleyici merkezlerinden biri olan şehir, zengin tarihi ve mimari güzellikleri ile tam bir Orta Çağ kentini yansıtır. UNESCO listesinde yer alan “tarihi kent meydanı” gibi pek çok doğal ve kültürel varlığa sahip olan Prag, her yıl milyonlarca turisti ağırlamaktadır.

Geçmişten bugüne tarihi doku anlamında büyük bir titizlikle korunmuş, Avrupa’nın sayılı tarihi kentlerinden biridir. Avrupa Kültür şehirlerinden biri olan Prag, siyasi bir başkent olmasının yanı sıra kültür ve sanatın da merkezi olma özelliği taşımaktadır.

2000’den fazla önemli mimari yapı, 70’e yakın saray, 80 kilise ve 35 tane manastıra ev sahipliği yapan şehir “Yüz Kuleli Kent” olarak bilinmektedir. Mozart ve Kafka gibi dünyaca ünlü sanatçılara yer vermesi de bu şehrin kültürel anlamdaki zenginliğini ortaya koymaktadır. Dünyanın en güzel şehirlerinden biri olarak görülen Prag, tarih boyunca altın şehir, yüz burmalı, masal şehri, Avrupa’nın kalbi gibi sıfatlarla anılmıştır.

9.yüzyılda kurulan Prag dünden bugüne pek çok önemli olaya tanıklık etmiştir. 14.yüzyılda İmparator IV. Charles döneminde şehirde önemli gelişmeler yaşanmış, İmparator II. Rudolf döneminde ise bu gelişmeleri 16.yüzyıl boyunca büyük ilerlemeler takip etmiştir. I. Dünya Savaşı sonrasında bağımsızlığını ilan eden Çekoslovakya, 1993 yılında Çek Cumhuriyeti’nin kurulmasıyla Prag şehrini başkent yapmıştır.

Tipik karasal Avrupa iklimine sahip olan Prag’da özellikle kış aylarında soğuk bir hava hakimdir. Karlı ve soğuk günlerin yaşandığı kış mevsiminde Prag’a gitmeniz önerilmez. Dolu dolu ve keyifli bir seyahat için Mart-Eylül arası tercih edilmelidir. Prag için en uygun zaman, havaların sıcak ve az yağışlı olduğu ilkbahar-yaz dönemidir.

Kentte çok sayıda spor, dinlenme ve eğlence merkezleri yer almaktadır. Eğlence ve spor severlere sayısız seçenekler sunan bu yerlerde keyifli anlar geçirebilirsiniz.

Vltava Nehri’nde kayıkla nehir turu atarak hoş vakit geçirebilir, şehir içinde bisiklet ile gezinti yapabilirsiniz. Doğayla baş başa kalıp huzur dolu anlar geçirmek için kentin yeşil alanları ve parklarını ziyaret edebilirsiniz. Öncelikli olarak Petrin Tepesi’ne gitmeniz önerilir. Prag’ın en geniş yeşil alanına sahip bu tepede yer alan Petrin kulesi’ne çıkarak Bohemya bölgesinin muhteşem manzarasını seyredebilirsiniz.

Şehirde yer alan squash ve tenis kortları, açık ve kapalı yüzme havuzları, golf kursları ve at biniciliği gibi aktiviteler spor sevenler için ideal bir seçenek sunar. Dilerseniz dalış ve yamaç paraşütü gibi adrenalin dolu spor aktivitelerini de deneyebilirsiniz.