pekin-cin-seddi

Dünya’nın en kalabalık başkenti olan Pekin, Çin’in başkentidir. Çin’in en eski şehirlerinden biridir ve şehirde birçok tarihi eser bulunmaktadır. Çin Setti’nin 60 km. güney doğusundadır. Karasal iklimin görüldüğü şehirde kışlar oldukça soğuk geçer. En güzel zamanları ilkbahar sonu ve sonbahar mevsimleridir.

Konaklama

JW Marriott, Red Wall Garden Hotel, Renaissance Beijing, The Great Wall Sheraton, The Shangri, The Ritz Carlton Beijing, The Peninsula Beijing, Raffles Beijing Hotel, The Orchid Hotel, The Opposite House, New World Beijing Hotel, Hilton Beijing Wangfujing,  Kerry Hotel Beijing, Four Seasons Hotel Beijing, Michael’s House, Shangri-La’s China World Hotel kalınabilecek oteller arasındadır.

Ulaşım

Türk havayollarının direkt uçuşu bulunmaktadır ve uçuş süresi yaklaşık 9 saattir. Pekin Uluslararası havaalanı: şehir merkezinin 32 km. kuzeydoğusundadır. Şehir merkezinde en yaygın ulaşım aracı metrodur. Pekin’de ulaşım ayrıca otobüs ve tramvay ile de sağlanır. Bisiklet de çok kullanılır.

pekin-ulusal-stadyumu

Gezilecek yerler

Yazlık Saray, Yasak Şehir, Cennet Tapınağı (Temple of heaven), Pekin’in merkezi olarak kabul edilen Tiananmen Meydanı, Çin Seddi, Ming Mezarlığı, Kutsal Yol, Lama Tapınağı, Beihai Park, Jingshan Park, Çan Kulesi, Wangfujing Alışveriş Bölgesi,  Silk Market, Ulusal Müze, Başkent Müzesi, Saray Müzesi, Imperial City Sanat Müzesi, Etnik Kostümler Müzesi, Dünya Sanatları Müzesi, Porselen Müzesi, Sackler Sanat Müzesi, Ulusal Sanatlar Müzesi, Geleneksel Opera Müzesi, Yan-Huang Sanat Galerisi, Geleneksel Çin Tıbbı Müzesi, Bilim ve Teknoloji Müzesi, Doğal Tarih Müzesi, Bitkisel Tıp Müzesi, Planetarium, Havacılık Müzesi gezilebilecek yerler arasındadır.

Alışveriş

Pekin’de çok sayıda alışveriş merkezi ve alışveriş mağazası bulunmaktadır. Beyaz yeşim taşından yapılmış eşyalar, porselen, antikalar, el işlemesi çantalar, ipek kaşkollar, kaşmir, Çin ipeği, tahta oymacılık eserleri, boyalı tahta panolar, Mao hatıraları, fırçalar, ipek eşyalar, inciler, kesme eşyalar, çeşitli el sanatları, tahtadan bronz Buddha heykeller ve yapma uçaklar alınabilecek alternatifler arasındadır. 

Yeme&içme

Pekin’in en popüler yemeği Pekin Ördeği kızartmasıdır. Sıcak, pilav, fasulye suyu, Moğol güveci, Shandog tavuğu denenebilecek diğer lezzetlerdir. Sijiminfu roast duckbeijing dish, Austen Kitchen, Swagat Indian Restaurant, Yunan, Akdeniz, Doğu Avrupa mutfağından lezzetlerin tadılabileceği  Santorini Souvlaki Bar, Haidilao Hot Pot, Çin mutfağı lezzetlerinin bulunduğu Lost Heaven Beijing, Hint mutfağından lezzetlerin yenebileceği Tadka Rasoi, Guo Guo Sifang Roast Duck, Dadong Roast Duck Restaurant ziyaret edilebilecek restoranlar arasındadır.