Louvre-MuzesiParis’e geldiyseniz, gezecek vaktiniz varsa, tarihe, kültüre ve sanata meraklıysanız çok şanslısınız. Çünkü Paris’te gezebileceğiniz ve gezerken etkilenebileceğiniz çok fazla müze var. “Carte Musees et Monuments” kartı almanızı öneririz çünkü bu kart ile Paris’teki 70 müzeye girme imkanı elde ediyorsunuz. Kart metro istasyonlarından ve müzelerden temin edilebiliyor.

Sizin için gezebileceğiniz bazı müzelerin bir listesini ve müzeleri tanıtan bilgileri hazırladık. Paris’e gitmeyi planlıyorsanız ve gitmişken müzeleri de görmek istiyorsanız bu müzeleri incelemenizi öneririz.

Louvre Müzesi

Dünyada en çok ziyaret edilen Louvre, en büyük ve ünlü müzelerden de biri. Bu sanat müzesi Fransız ihtilâlinden sonra 1793 senesinde, Fransa’da açılan ilk devlet müzesi. 1200’lü yıllarda inşa edilen bu yapı, 16. yüzyılda restore edilmiş ve 1793 senesinde müzeye dönüştürülmüş. 1989 yılında müzenin girişine eklenen cam piramit Mimar I. M. Pei’nin eseri ve 21 metre. Müzenin tamamını dolaşmak istiyorsanız gezi iki gün sürüyor. Gezi için girerken bir harita almak da fayda var.

Louvre Müzesi yedi bölümden oluşuyor. Resim, heykel, doğu sanatları, Mısır sanatları, Yunan sanatları, sanat eserleri, desen gibi dallara ayrılan kısımlardan meydana geliyor. Mezopotamya, Mısır, Yunan ve Roma bölümleri oldukça zengin… Müzenin çok zengin kütüphânesi, konferans salonu ve eğitim bölümü, eserlerin incelendiği ve yenilendiği laboratuvar ile sanat târihi ve müzecilik konusunda eğitim yapan Louvre Müze Okulu da önemli kısımlarından.

Müzede antikalar, heykeller ve tablolar yanı sıra Leanardo da Vinci tarafından 1504 yılında yapılmış ünlü Mona Lisa tablosu, Semadirek Adası’ndan getirilen Nike heykeli, Milo Venüsü gibi ünlü eserler de sergileniyor. Doğu sanatları bölümünde; heykel, Akat uygarlıklarından eserler yer alıyor. Yunan sanatları bölümünde; M.Ö. 2000 yılı ile M.S. 3. yüzyıl sanatları ve çiniler, sanat eserleri bölümünde, ortaçağdan günümüze kadar gelen süsleme sanatı örnekleri; resim bölümünde, ortaçağ Fransız ve Avrupa resim koleksiyonları var. Fragonard, Rembrandt, Rubens, Titian, Poussin ve David gibi sanatçıların eserlerinin görülebilir. Ayrıca Heykel Bölümü’nde, 19. yüzyıl Fransız sanatının zamanımıza kadarki önemli eserlerini de bulunuyor. Baron Edmond de Rothschild’ın 40.000’den fazla oyma resim, yaklaşık 3000 çizim ve 500 resimli kitap içeren koleksiyonu 1935’te Louvre’a verilmiş. Bunların yanı sıra Louvre’da arkeolojik, mimari ve tarihsel sergilere de yer veriliyor.

Musee Picasso

Üç binden fazla Picasso eseri ile Picasso’ya ait sanat koleksiyonunun sergilendiği, 1985’ten bu yana hizmet vermekte olan müze, Marais bölgesinde, “Tuzlu Bina” anlamına gelen “Hotel Salé”’de yer alıyor. Mimarı Jean de Bourges adıyla da bilinen Jean Boullier’dir. 1671’de Venedik elçiliği, 1815’te bir okul binası olan yapı 1964’te Paris Belediyesi tarafında alınarak 1968’de tarihi anıt statüsüne alınmış ve 1974- 1980 tarihleri arasında restore edilmiş. Müzede hem Picasso eserleri, hem de Picasso’nun özel koleksiyonunda yer alan eserler sergileniyor. Müze Salı günleri kapalı oluyor.

Musee Rodin

Fransız heykeltraş Auguste Rodin’in eserlerinin sergilendiği müze 1919’da açılmış. Heykeltraşın Düşünen Adam ve Öpücük gibi en bilinen eserleri de müzede sergileniyor. Bahçesi oldukça keyifli… Sanatçının çalışmalarının birçoğu müzenin bahçesinde sergileniyor. Müzede Rodin’in öğrencisi ve sevgilisi olan Camille Claudel’in eserlerinin bulunduğu özel bir oda bulunuyor. 1908’den itibaren Hotel Biron’da yaşamaya başlayan Rodin, binanın müzeye dönüştürülmesi karşılığında tüm eserlerini Fransa Hükümetine bağışlamış. Bu eserler arasında Vincent van Gogh ve Pierre-Auguste Renoir’a ait resimler de var.

Musee d’Orsay

Bir devlet müzesi olan Musee d’Orsay 1898-1900 yılları arasında yapılmış. Müze aslında tren istasyonu olarak inşa edilmiş. Orsay Müzesi’nde çoğunlukla Fransız sanatına ait, 1848-1915 yıllarında arasında yaratılmış heykeller, resimler, mobilyalar ve fotoğraflar bulunur. Giriş katında Proto-Empresyonist ve klasik eserler sergileniyor. Müze daha çok içlerinde Monet, Degas, Renoir, Cezanne, Van Gogh gibi ressamların eserlerinin bulunduğu bir koleksiyona sahip. Bu koleksiyon, müzenin 1986 tarihindeki açılışına kadar Galerie nationale du Jeu de Paume’de sergileniyordu. Müzede ünlü heykeltıraşlar Auguste Rodin ve Camille Claudel’in eserleri de yer alıyor. Müze pazartesi günleri kapalı oluyor.

Musee-d’Orsay

Centre Pompidou

Paris’te en çok gezilen müzeler arasında yer alan Centre Georges Pompidou, 1977’de açılan modern bir sanat müzesi. Müzede kübist, pop ve fauvist eserler de var. 90.000 metrekare üzerine inşa edilmiş merkezde dev bir kütüphane, Ulusal Modern Sanat Müzesi ve Endüstriyel Tasarım Merkezi, sürekli sergiler bölümü, Akustik ve Müzik Araştırma ve Koordinasyon Enstitüsü, restoran ve çatı katı kafeteryası bulunuyor. Müzeyi gezecekseniz müze Salı günleri haricinde her gün 11.00-21.00 saatleri arasında açık oluyor.

Musee de l’Orangerie

Orangerie Müzesi, izlenimcilik, ard izlenimcilik ve Paris Okulu akımlarına ait tablolar sergilenen bir sanat müzesi. Paul Cézanne, Henri Matisse, Amedeo Modigliani, Claude Monet, Pablo Picasso, Pierre-Auguste Renoir, Henri Rousseau, Chaim Soutine, Alfred Sisley ve Maurice Utrillo gibi ressamların eserleri müzede yer alır.

Musée de l’Orangerie koleksiyondaki en bilinen eserler Claude Monet’nin Nilüferler serisine ait olan tablolar. Yüksekliği 2 metre olan bu tabloların bazılarının uzunluğu 17 metreye kadar çıkar. André Derain ve Chaim Soutine’in her birinin yirmiden fazla eseri, Pablo Picasso’nun on bir tablosu, Amedeo Modigliani’ye ait beş portre, Henri Matisse’in bazı iç mekân resimleri, Marie Laurencin’in bazı eserleri ve Kees van Dongen’in bir tablosu müzede sergileniyor. Müzedeki ressamlar arasında ilk sırada bulunan Pierre-Auguste Renoir’un yirmiden fazla eseri bulunuyor. Ressamın çeşitli natürmort ve kadın tasvirlerinin yanı sıra, Palyaço Kılığında Claude Renoir ve Piyano Başında Genç Kızlar tabloları da müzede yer alıyor. Dokuz tablosu sergilenen Henri Rousseau, müzede fazla sayıda eseri bulunan ressamlardan biri diğeri. Ressamın Evlilik ve Juniet Baba’nın Arabaları isimli eserleri bu müzededir.