Paris-BrocantedesAbbesses

Avrupa Tatili rotaları arasında başı çeken Paris, sokak pazarlarıyla ünlü bir kenttir. Şehre gelip de bu pazarlarından birine uğramadan dönmek olmaz. Hemen her bölgede bulunan sokak pazarları şehrin en keyifli alışveriş duraklarından biridir. Sadece alışveriş amaçlı değil, gezip görmek, fotoğraf çekmek için de bu pazarları ziyaret edebilirsiniz. İşte Paris’teki sokak pazarlarından birkaçı;

Batignolles Organic Market
Boulevard des Batignolles’de bulunan organik pazarı mis kokulu taze ürünleriyle öne çıkmaktadır. Yaklaşık 50 tezgahın bulunduğu pazarda, sebze, meyvenin dışında et, sabun, şarap, kozmetik gibi ürünler de satılmaktadır. Cumartesileri kurulan pazar, sabah 08:00 den 14:00’a kadar açıktır. Buraya Rome ou Place de Clichy metro istasyonunda inerek ulaşım sağlayabilirsiniz.

Brocante des Abbesses
Montmarte Tepesi’nde yer alan Brocante des Abbesses, şehrin popüler ikinci el pazarlarındandır. Daha çok yerel halkın ve sanatçıların tercih ettiği bu pazarda eski resimler, aksesuarlar, ev eşyaları, kart postallar, tasarım takılar karşınıza çıkar. Bir şey satın almasanız bile gezip görmek için ideal bir duraktır. Pazar günleri ziyaret edebileceğiniz pazara Abbesses metro durağında inerek ulaşabilirsiniz.

Boulevard Raspail
Rue du Cherche- Midi ile Rue de Rennes arasında bulunan bu pazar, biyolojik organik ürünlerin satıldığı bir pazardır. Burada ağırlıklı olarak balık ve ekoloji dostu ürünler öne çıkmaktadır. Pazar, Salı ve Cuma günleri ise organik olmayan ürünler satışa sunulmaktadır. Buraya ulaşmak için metroda Rennes durağında inmeniz önerilir.

Marche aux timbres
Her Perşembe, Cumartesi ve Pazar kurulan Marche aux timbres, kart, el yazısı, eski pul, fotoğraf gibi hatıralık eşyaların satıldığı bir yerdir. Şehirde pul koleksiyonculuğunun yaygın olması bu pazarı daha değerli kılar. Resmi tatillerde bile açık olan pazara Saint Philippe du Roule metro durağında inerek ulaşım sağlayabilirsiniz.

Bouquinistes
Geçmişte Fitzgerald, Hemingway, Man Ray ve diğer pek çok sanatçının tezgahları arasında gezip dolaştığı Bouquinistes, 3 kilometrelik bir alana kurulu renkli bir pazardır. Daha çok kitap satışının yapıldığı pazarda, kitapların ilk basımlarını dahi bulmak mümkündür. Ayrıca burada birbirnden güzel hediyelik eşyalara da rastlayabilirsiniz.

Marche aux Puces de St-Ouen
3000’e yakın satıcının bulunduğu, 3 hektarlık alana yayılmış pazar dünyanın en büyük bit pazarlarından biri olarak kabul edilmektedir. Her hafta yüzlerce ziyaretçiyle dolup taşan Marche aux Puces de St- Ouen, şimdilerde daha çok butik ve tezgahların yer aldığı bir alışveriş alanına dönüşmüştür. Pazartesileri 11.00 – 17.00 arası, Cumartesi& Pazar günleri ise 09.00 – 18.00 arası açık olan pazara mutlaka uğramalısınız. Paris’in en gözde pazarlarından biri olan buraya Porte de Clignancourt metro durağında inerek ulaşabilirsiniz.

Marche Bastille
Paris’in en büyük pazarlarından biridir. Yiyecek bölümü şehirdeki en büyük hipermarketlerden daha çok çeşit barındırmaktadır. Marche Bastille’de yerel peynir çeşitleri, yumurta, taze balık gibi ürünleri bulabilirsiniz. Yiyecek pazarının yanı sıra Cumartesi günleri satışa sunulan el işi ürünleri dikkat çekmektedir. Değişik sanat eserleri arıyorsanız cumartesi günü buraya uğramalısınız. Boulevard Richard Lenoir’de yer alan Marche Bastille’i perşembe, cumartesi ve pazar günleri ziyaret edebilirsiniz.

Les Puces de Montreil
Ağırlıklı olarak antika parçaların yer aldığı bir bit pazarıdır. Burada iyi bir pazarlıkla uygun fiyata alışveriş yapabilirsiniz. Vintage elbiselerden eski mutfak eşyalarına, antika eşyalardan, eski oyuncaklara kadar zengin ürün çeşidi bulunmaktadır. Avenue du Profeseur Andre Lemierre’de bulunan Pazar, Cumartesi – Pazar günleri 07.00 – 19.00 arasında ziyaretçilerini ağırlamaktadır.

Yurt dışı turları arasından bu yılki seçiminiz Paris ise, şehir turunuza bu güzel alışveriş duraklarını ekleyerek keyifli anlar geçirebilirsiniz. Paris’teki diğer yapılacak alternatifleri keşfetmek için yeni tatil rehberiniz tatildeolmak.com’u ziyaret edebilirsiniz.