Oslo001

Şehrin bulunduğu eyaletin adını alan Oslo, Norveç’in başkenti ve en büyük şehridir. Kopenhag ve Stockholm’den sonra İskandinavya’nın dördüncü büyük şehri olan Oslo, Dünyanın en pahalı şehirleri arasında gösterilir. Norveç Hükümeti, Parlemento ve Kraliyet Sarayı’na ev sahipliği yapan şehir, geniş ormanları ve adalarıyla en güzel İskandinav şehirlerindendir.

Doğal güzellikleri, parkları, eğlence alanları, ormanları ve panoramik körfez manzarasıyla büyüleyen şehir, elliye yakın müze ve pek çok sanat galerisine sahiptir.

Şehir merkezinde bulunan Akershus Hisarı (Akershus Festning), 13. Yüzyıldan kalma bir kraliyet binası ve Ortaçağ kalesidir. Norveç’in en çok ilgi gören turistik yerlerinden biri olan Vigeland heykel parkı (Vigelandsparken) görülmesi gereken yerlerdendir. Gustov Vigeland tarafından yapılmış bu heykel parkında, 200 granit, bronz ve dökme demir heykel bulunmaktadır.

Norveç’in en önemli luna parkı olan TusenFryd Eğlence Parkı, içerisinde bulunan 33 eğlence aracı, 74 oyun alanı ve 33 restoranla özellikle çocuklu aileler için harika bir yerdir. Farklı spor aktivitelerine imkan tanıyan parkta binicilik yapabileceğiniz alanlar da bulunur.

19. Yüzyıldan bugüne uzanan, döneme ait Norveç, İskandinav ve dünyaca ünlü sanat eserlerin sergilendiği Ulusal Galeri (Nasjonalgalleriet) sanat severlerin görmesi gereken önemli müzelerdendir. Kültürel çeşitliliğin yaşandığı kentte, halk oyunundan, operaya, tiyatrodan müziğe ve çeşitli festivallere kadar pek çok sanatsal faaliyet bulunmaktadır.