John-F.-Kennedy-HavaalanıDünyanın en kalabalık şehirlerinden biri olan New York’a her gün yüzlerce uçak inip kalkıyor.

John F. Kennedy Havaalanı

Her yıl 43 milyon yolcu ağırlayan New York’un Queens bölgesinde yer alan JFK, dünyanın 18. en yoğun, ABD’nin ise uluslararası trafik açısından en yoğun havaalanı. Sekiz terminali bulunan JFK’da terminaller birbirlerine pek yakın değiller. Bu yüzden hangisini kullanacağınızı öğrenmenizi ve şehir merkezine ulaşımınızı buna göre planlamanızı tavsiye ederiz. Buradan Manhattan’a birçok ulaşım alternatifi mevcut.

Eğer düşük bütçeli çözümü arıyorsanız 4.terminalden kalkan otobüsleri kullanabilirsiniz. Ancak bu otobüsler turistlere yönelik olmayan bölgelerden de geçtiği için yolculuk 1 saatten fazla sürüyor. Bu yüzden valizleriniz için yer bulmakta güçlük çekebilirsiniz.

Karayolu ile ulaşım da ayrıca ekspres otobüsler, servisler, önceden rezervasyon yapabileceğiniz özel araçlar ve taksi gibi birçok seçenek de bulunuyor.

JFK Havaalanı’ndan Manhattan’a gitmek için taksi de tutabilirsiniz. Ortalama olarak 45$ tutuyor, ancak ekstra yol ücretleri ve bahşiş bu fiyata dahil değil. Ayrıca havaalanının çok yoğun olduğu saatlerde taksi bulmakta güçlük çekebilirsiniz.

Eğer trafiğe takılmak istemiyorsanız demiryolunu tercih edebilirsiniz. 24 saat hizmet veren trenle şehir merkezine ya da diğer tren veya metro istasyonlarına varabilirsiniz. Ortalama 40-50 dakika civarında bir sürede Manhattan’a ulaşabilirsiniz.

Newark Liberty Uluslararası Havaalanı

New York bölgesinin ikinci en yoğun havaalanı olan Newark Uluslararası Havaalanı, Manhattan’ın yaklaşık 24 km. güneybatısında bulunuyor. Üç terminalin bulunduğu bu havaalanında uluslararası uçuşların çoğu B terminalini kullanıyor. Tabii yine de biletinizi kontrol etmenizde fayda var.

Newark’tan New York’un merkezine ulaşmak için New Jersey transit otobüsleriyle Newark Penn istasyonuna gidip oradan da Manhattan’a giden PATH metro trenlerini kullanabilirsiniz. Bu yolculuk ortalama olarak 90 dakika sürüyor.

Newark Liberty Uluslararası Havaalanı’ndan da şehir merkezine ulaşmak için AirTrain’i kullanabilirsiniz. 24 saat açık olan trenlerle 10 dakikada New Jersey Transit tren istasyonuna varabilir, buradan da New York Penn İstasyonu’na geçebilirsiniz.

Karayolunu tercih etmek istiyorsanız servisler, rezervasyonlu özel araçlar ve taksiyle de New York’un merkezine ulaşabilirsiniz. Newark Havaalanı’ndan Manhattan’a giden bir taksi ortalama 60$ civarında tutuyor. Tabii buna ek olarak yol ücretlerini karşılamanız ve bahşiş vermenizin bekleneceğini de unutmamanızda fayda var.

Newark-Liberty-Uluslararası

LaGuardia Havaalanı

New York bölgesinin en küçük havalimanı olan LaGuardia, şehir merkezine en yakın havaalanı. Uçuşların birçoğu yurtiçine, Kanada ve Bahamalar’a yapılıyor. LaGuardia Havaalanı’ndan Manhattan’a karayolunu kullanarak ulaşım sağlayabilirsiniz.