BriennerstraßeMünih’te 19. yüzyılın ruhunu yansıtan ve muhteşem mimarileriyle dikkat çeken dört cadde bulunmaktadır. Bu caddeler şehrin önemli tarihi bölgelerini barındırmaktadır. Münih’e gittiğiniz zaman oraları görmeden dönmemeniz için size yol gösterici bir rehber hazırladık.

Briennerstraße

Odeonsplatz’dan başlayan bu cadde, doğudan batıya doğru, 1. Maximilian’ın anıtının olduğu Wittelsbacherplatz’a kadar uzanmaktadır. Buradan Bavyera Ordusu’nun anısına ünlü Alman mimar Leo von Klenze tarafından yapılmış olan siyah bir dikili taşın bulunduğu Karolinenplatz’a devam etmektedir. Doric Propyläen tarafından tasarlanan ikonik yapı Glyptothek ve Corinthian Klasik Sanatlar Eyalet Müzesi’nin bulunduğu Koenigsplatz’a kadar uzanır. Briennerstraße’nin doğu tarafı bugün, Siemens AG’nin uluslararası merkez binasının da aralarında bulunduğu, daha çok zengin kesime hitap eden kafe, restoran, galeri ve dükkanların olduğu bir bölgedir.

Ludwigstraße

Odeonsplatz’dan başlayan bu cadde, şehri kuzeyden güneye Schwabing ile birbirine bağlamaktadır. Cadde boyunca Leo von Klenze’nin tasarladığı İtalyan Rönesans dönemine ait yapılar ve Friedrich von Gärtner imzalı St.Ludwig Kilisesi ve Ludwig-Maximilians-Universität’ın ana binası bulunmaktadır. Ludwigstraße dört aslanın bulunduğu bir zafer anıtı olan Siegestor’da sona ermektedir.

Ludwigstraße

Maximilianstraße

Devlet Tiyatrosu’nun bulunduğu Max-Joseph-Platz’dan başlayan Maximilianstraße, doğudan batıya Isar Nehri’ni geçerek Bavyera Devlet Meclisi olan Maximilianeum’da son bulmaktadır. Burada daha çok İngilizler’in dikey mimari tarzından ilham alınarak yapılan neo gotik binalar bulunmaktadır. Caddenin batı tarafında Münih’in alışveriş bölgesini barındıran Residenzstraße yer alıyor.

Maximilianstraße

Prinzregentenstraße

Prinz-Carl-Palais’den başlan cadde, Maximilianstraße’ye paralel olarak ilerlemektedir. Prinzregentenstraße üzerinde Haus der Kunst, Bavarian National Museum ve Schackgalerie gibi önemli müzeler bulunmaktadır. Isar Nehri’ni aşan cadde, Villa Stuck’u geçerek Friedensengel Anıtı etrafında döner. Ayrıca bu caddenin güney sınırı, Eisbach Deresi’nde yükselen dalgalarla sörf yapan sörfçüleri izleyebileceğiniz Englischer Garten’ı da barındırmaktadır.