Moskova-tatili

Rusya’nın başkenti olan Moskova Avrupa’nın ve Rusya’nın en kalabalık şehirlerinden biridir. Dünyadaki en pahalı kentlerden biri olan Moskova büyük bir ulaşım merkezidir. “Rusya’nın kalbi” olarak da bilinin şehirde karasal iklim hakimdir. Kışları oldukça soğuk geçer.

Konaklama

Lotte Hotel Moscow, Swissotel Krasnye Holmy Moscow, Ararat Park Hyatt Moscow, Hotel Metropol Moscow, Radisson Royal Hotel Moscow, The Ritz-Carlton Moscow, Katerina Park Hotel, Moscow Marriott Royal Aurora Hotel, Hotel Kempinsky Baltschug, Hilton Moscow Leningradskaya, Hotel National, Art Hotel, Hotel Moskva, Hotel Rossia, Aeroflot Hotel, Hotel Sputnik, Aerostar Hotel kalınabilecek oteller arasındadır.

Ulaşım

Moskova’nın en modern, Rusya’nın en büyük havaalanı olarak bilinen Domodedovo Uluslararası Havaalanı, şehrin yaklaşık 34 km. güneyinde bulunuyor. Havaalanından şehre toplu taşıma yoluyla ulaşım tren, otobüs veya marshrutka adı verilen minibüslerle sağlanabiliyor. Bunun dışında araba kiralama veya taksi tutma gibi alternatifler mevcuttur. Ulaşım için verimli bir yol olmasının yanı sıra, Moskova metrosu aynı zamanda dekoratif ve mimari açıdan dünyanın en zengin metro sistemi kabul edilir, Moskova da çok düzenli olan bir metro sistemi vardır.

Gezilecek yerler

Troya hazinesinin sergilendiği Puşkin Müzesi, en önemli müzelerden biri Tretyakov Galerisi, Rusya’da iktidarın sembolü Kremlin Sarayı, ünlü Kızıl Meydan, Lenin Mozolesi ve lezzetli bir pasta görünümündeki St. Basili Kilisesi görülmeye değer yerlerin başında gelir.

Yeni Kızlar Manastırı’ndaki Nazım Hikmet’in mezarı,  Oniki Havari Kilisesi, Meryem Ana’nın Göğe Çıkış Katedrali, Büyük İvan Çan Kulesi yanında Başmelek ve Tebliği Katedralleri, Bolşoy Tiyatrosu, Moskova’yı kuşbakışı seyreden Lenin tepeleri, Ostankino Kulesi, Tverskaya Caddesi, turistlerin en çok rağbet ettiği yerlerden biri olan Arbat Sokağı, kat Izmailov Pazarı mutlaka görülmesi gereken yerlerdir.

Kentin kalbi olarak bilinen Kremlin ve komünizm döneminin en önemli olaylarının meydana geldiği Kızıl Meydan tarihi ve turistik simgelerle dolu olduğundan dolayı kapsamlı bir gezi için bir tam güne ihtiyaç duyulabilir.

Eski model arabalar sergilendiği GUM Alışveriş Merkezi çok şık bir alışveriş merkezidir ve tavanı camdan yapılmıştır. İçerisinde birçok mağaza, restoran ve cafe bulunur.

Kızıl Meydan

Moskova’ya gelen turistlerin buluşma noktası olan meydanda Aziz Vasili Katedrali, Lenin’in anıt mezarı, Devlet Tarih Müzesi, GUM alışveriş merkezi bulunur. Korkunç Ivan tarafından yaptırılan ve kubbeleri ilk yapıldığında som altından olup sonrasında renklendirilerek boyanan Aziz Vasili Katedrali meydanın en önemli yapısıdır. Resmi geçitler bu meydanda yapılır.

Lenin Tepesi
Lenin Tepesi Moskova’ya kuşbakışı bakılabilecek bir tepedir. Moskova Üniversitesi’nin ön yakasında bulunur.

Moskova Nehri
Hükümet binası Beyaz Ev’in karşısında, “Stalin kulelerinden” biri olan Ukrayna Oteli’nin önünden, Taras Şevçenko Nehiryolu üzerindeki iskeleden kalkan tekneler ile şehrin ortasından akan Moskova Nehri’nde gezilebilir. Bu tekne gezisi sırasında Kremlin, Novospassky Manastırı, Stalin gökdelenleri görülebilir.

Kremlin Sarayı
Moskova’nın en eski yapısı olan Çar Korkunç İvan tarafından 1155’te yaptırılan Kremlin Sarayı içerisinde içinde saray ve kiliseler bulunur. Kremlin kale anlamına gelir. Müze haline getirilmiş olan saraylarda, çarlara ait eşyalar, mücevherler, mobilyalar sergilenmektedir. Kremlin Rus Devlet Başkanları’nın konutudur. Bir köprü vasıtası ile Teslis Kulesine bağlı Kutafya Kulesi’nden giriş yapılmaktadır.

Metro
Dünya’nın en eski metrosu olan Moskova metrosu bir nevi müze niteliğindedir. İstasyonlar Rus mimarlar tarafından yapılmıştır. Her istasyonun dekorasyonu farklıdır.

Arbat Caddesi
Moskova’nın tam ortasından geçen ve en hareketli caddesi olan Arbat Caddesi, trafiğe kapalıdır ve cadde boyunca birçok restoran, tarihi yapı ve hediyelik eşya dükkanı bulunur. Alışveriş yapmak isteyenler için caddenin sonunda devlet mağazası bulunur.

Alışveriş

Moskova’da alışveriş denince akla gelen ilk ürün Moskova’nın simgesi iç içe geçmiş tahta bebekler; matruşkalardır. Ünlü caddelerinde özellikle trafiğe kapalı olan “Ulista Arbat” caddesinde birçok ünlü markanın mağazalarına rastlanabilir. Tverskaya Caddesi’nde Bulgari, Tiffany, Armani, Prada gibi birçok ünlü markanın bulunduğu mağaza bulunur. Frantsuzskiye Galerei, Olympic Plaza, Armenia, Davidoff, Okhotny Ryad,  Petrovsky Passazh alışveriş yapılabilecek mekanlar arasındadır. İzmaylovo Parkı’nda hafta sonları açılan tezgahlarda birçok hediyelik eşya bulunabilir.

Yeme&içme

Rusya özellikle baharatlı yemekleri, votkası ve başlıca tüketilen yiyecekler arasında yer alan havyarı ile bilinir. Rusya denince akla gelen içecek votkadır. Limonnaya (Limonlu votka), Pertsovka (Kırmızı biber aromalı votka), Stolichnaya (Tatlı votka) votka çeşitleri arasındadır.  Moskova’da siyah çay oldukça çok içilir. Şeker çayın içine karıştırmak yerine “kıtlama” yapılır.

Moskova’da özelikle pancar turşu gibi malzemelerden yapılan ve “Solyanka” adı verilen çorba ünlüdür. Rus mutfağında çorbanın, av etleri lakerda ve deniz ürünlerinin çok büyük bir önemi vardır.

Ekşi krema, soğan, mantar karışımı bir sosla sunulan dana bifteği Bev Straganov, kıyma ve pirinçten yapılarak domates sosuyla servis edilen lahana sarması Golubtsi, kaynamış kara buğday, Kotletipo Kievski, Kiev Tavuğu olarak da bilinen meşhur bir yemektir. Rusların taze kreması smetana birçok yemekte, özellikle ünlü çorbaları borscht’ta kullanılır.