bigben

Avrupa tatili kapsamında Londra’yı tercih edecekseniz, Londra’nın sembolü bu 5 güzel yapıyı muhakkak görmelisiniz.

Big Ben

Westminster Sarayı’nın saat kulesi olan Big Ben, Londra’da en çok ziyaret edilen noktalardandır. Resmi adı Saint Stephen’s Tower (Aziz Stephen’in Kulesi) olan yapı şehrin en ünlü sembollerinden biridir.

19. yüzyılın ortalarında inşa edildiğinde dünyadaki en büyük kulelerden biri olan yapı, adını kuledeki beş çandan biri olan Big Ben’den alır. Bu çan, saati gösterirken diğer dört tanesi çeyrek saatleri ifade eder.Big Ben’de bulunan çan 16 ton ağırlığındadır. Saat kulesinin yapımı sona ermeden getirilen çan, geçici olarak sarayın bahçesine konulmuştur. Big Ben Büyük Britanya’daki en büyük saat olması özelliğiyle oldukça ilgi çeker. Saat yaklaşık 7.5 metre yüze sahipken, saat kısmı 2.7 metre, dakika kısmı ise 4.25 metreden oluşur.

Görkemli törenlerin gerçekleştiği ve pek çok film karesinde de yer bulan saat kulesinin etrafı fotoğraf çeken turistler, hediyelik eşya satıcıları ve sokak artistleri ile doludur. Daima kalabalık ve hareketli olan Big Ben, Houses of Parliament ve London Eye gibi diğer turistik noktalara yakınlığıyla da bilinir.

Buckingham Sarayı 

İngiliz kraliyet ailesinin sahibi olduğu Buckingham Sarayı, Londra’nın en önemli yapılarındandır.18.yüzyılda kraliçenin evi olarak inşa edilen yapı, günümüzde yalnızca yaz aylarında turistlik geziler için açılmaktadır. Kraliçe tarafından düzenlenen birçok resmi etkinlik ve resepsiyon için kullanılan sarayın devlet odaları ziyaretçilere açıktır.775 tane odanın bulunduğu bu muhteşem saray İngiltere’nin en önemli yapılarındandır.

Tower of London

Londra’nın merkezi noktasında yer alan bu görkemli kale, 11. yüzyılın başında Kral William tarafından yapılmıştır. Şehrin önemli simgeleri arasında bulunan yapı, 13. yüzyılda genişletilerek bugünkü halini almıştır. Tower of London’ı ziyaret etmenin bir diğer nedeni ise kalede kraliyet ailesine ait mücevherlerin sergilenmesidir. Değerli mücevher sergisi pek çok turistin ilgisini çekmektedir. İnşa edildiği dönemde ve sonrasında uzun bir zaman kralın siyasi düşmanları burada hapsedilmiş, işkence görmüş ve öldürülmüştür. Tower of London ayrıca kralların yaşadığı yer olarak da bilinir.

London Eye

Londra’daki en gözde turistik noktalardan biri olan dönme dolaptır. Thames Nehri kenarında yer alan devasa dönme dolap 135 metre uzunluğunda olup Londra’yı yukardan görmek için harika bir seçenektir. Avrupa’nın en büyük dönme dolabı olan London Eye, milenyum için düzenlenen tasarım yarışması sonucunda inşa edilmiştir.

Her yeri net görmenizi sağlayacak şekilde yavaş hareket eden dolabın turunu tamamlaması yaklaşık 30 dakika sürmektedir. Kapsüllerin camdan olması sayesinde şehir 360 derece panaromik açıyla seyredilebilir. Buckingham Palace St. Paul’s Cathedral ve Houses of Parliament gibi yerler London Eye’dan rahatlıkla görülebilimektedir.  Şehrin simgelerinden olan London Eye’a her yıl yaklaşık 3.5 milyon kişi akın etmektedir.

Tower Bridge

Londra’nın en önemli sembolü olan Tower Bridge mimarlık harikası bir köprüdür. Dünyadaki en ünlü köprülerden olan bu köprü, Tower of London ile uyumlu olması açısıdan Viktoryan gotik bir tarzda yapılmıştır.

Thames Nehri üstündeki yoğun deniz trafiğinden ötürü Tower Bridge açılır kapanır şekilde tasarlanmıştır. Köprünün açılıp kapanmasını sağlayan mekanizmalar köprü üzerindeki iki kule içerisinde yer almaktadır. Eskiden daha az aralıklarla açılıp kapansa da günümüzde hem deniz trafiği hem de turizm amaçlı açılıp kapatılmaktadır. 83 dereceye kadar açılabilen Tower Bridge, yılda yaklaşık 1000 kez açılmaktadır.

Londra’da en çok fotoğraflanan ve ziyaret edilen yerlerden olan köprünün içini ziyaret edip Londra’yı bu açıdan görmek de mümkündür. Köprünün alt tarafında hediyelik eşya mağazası  ve kule müzesi  bulunmaktadır. Ayrıca buradan ulaşılabilecek Avrupai sokaklarda iyi zaman geçirip etraftaki restoranlarda bir şeyler yiyebilirsiniz.

Setur’un yurt dışı turları ile harika bir Londra seyahati planlayabilirsiniz. İyi bir tatil rehberine ihtiyacınız varsa yola çıkmadan önce tatildeolmak.com’dan faydalanabilirsiniz.