londra-tatili

Yurt dışı turları arasında öne çıkan şehirlerden Londra, önemli turistik bir kent olması dışında dev bir alışveriş merkezi olarak dikkat çeker. Eğer harcamakta sıkıntı çekmeyeceğiniz yüzlerce pound’a sahipseniz bu şehirde harika alışveriş durakları sizi bekliyor.

Londra’da görülmesi gereken müzeleri, tarihi yapıları, parklar ve sarayları birçoğumuz biliyoruz, bilmesek de ufak bir araştırmayla öğrenebiliriz. Ben size bu sefer Londra’nın farklı noktalarını tanıtacağım. Eğer müzeleri, parkları gördüyseniz veya bulunduğunuz şehirde yeni yerler keşfetmek, yerli halkın takıldığı mekanları gezmek istiyorsanız sizin için hazırladığım listeye bir göz atın.

1.Sherlock Müzesi’ni görün

Polisiye edebiyatının ünlü karakterlerinden dedektif Sherlock holmes’ün hayranıysanız Baker Street’de yer alan Sherlock Müzesi’ni gezi listenize eklemelisiniz. Bu ilginç müzede Sherlock’un odası ve onunla özdeşleşmiş eşyaları inceleyebilir, müzenin alt katında yer alan mağaza kısmında Sherlock holmes’ü yansıtan hatıra eşyalarından satın alabilirsiniz. Müzeye girmeyi tercih etmiyorsanız 221B tabelası önünde güvenlik görevlisiyle fotoğraf çektirip mağazayı dolaşmak da iyi bir fikir.

2. Harrods Mağazası’na gidin

Londra’nın en eski ve ünlü mağazalarından Harrods, şehirde görülebilecek alternatif duraklar arasında. Kimilerine göre müze ya da köprü ile aynı öneme sahip olmasa da, Harrods en az onlar kadar görülmesi gereken nadide bir yapı. Tarihi dokusu, görkemli mimarisi ve eşsiz tasarımıyla dikkat çeken Harrods’ın içine girdiğinizde yüzlerce lüks mağaza, çeşit çeşit ürünler ve sarayları andıran bir atmosferde bulacaksınız kendinizi. Alışveriş yapmasanız dahi mutlaka içini görmenizi öneririm. Giyim ve aksesuar ürünlerinin ateş pahası olduğu Harrods’dan illaki bir şey almak istiyorsanız leziz çikolatalarını tercih edebilirsiniz.

3.Abbey Road’da hatıralık çektirin

Beatles’ın 11. albümü olan ve 1969’da yayınlanan Abbey Road’un kapağında yer alan mekanı yakından görmek istiyorsanız Londra’daki Abbey Road’a (Abbey Caddesi) uğramalısınız. Bu güzel caddede keyifli bir yürüyüş yapıp etrafı keşfedebilirsiniz. Arkadaşlarınızla birlikte benzer pozu verip burada fotoğrafınızı çektirebilirsiniz.

4.Speakers’ Corner’da kürsüye çıkın

Hyde Park’ta bulunan bu mini miting alanında tabureye çıkıp park sakinlerine konuşma yapabilirsiniz. Geçmişte Marx, Lenin, Orwell gibi pek çok önemli ismin konuşma yaptığı bu alanda ağırlıklı olarak din ve ekonomik düzen üzerine toplantılar gerçekleşmektedir. Birçok kişi bu alanda konuşma yapmanın ve söz edilen konuların kanuna aykırı olmadığını düşünse de bunun doğruluk payı yoktur. Herhangi bir şikayet geldiğinde polis konuşma yapan kişiyi tutuklayabilir, ancak polisin bu konuda hoşgörülü olduğunu söylenebilir.

5.Portobello Pazarı’nda alışveriş yapın

Cumartesi günleri Nothing Hill semtinde bulunan Portobello Sokağı’na kurulan bu pazar Londra’nın en büyük ve kalabalık pazarları arasında yer alıyor. Portobello Pazarı’nda eski kıyafetler ve eşyalar, antika parçalar, yiyecek, içecek, plaklar, kasetler, kitaplar gibi yüzlerce ürün bulmanız mümkün.

6.Emirates Stadyum Turu’na katılın

İngiliz futbol takımı Arsenal tarafından 2006 yılında yenilenen ve İngiltere’nin en modern stadyumlarından biri olan Emirates Stadyumu’nu ziyaret edebilirsiniz. Emirates Stadyumu turuna katılarak sesli rehber eşliğinde stat hakkında bilgi alabilir, soyunma odalarını, çıkış koridorlarını, yedek kulübelerini, VIP tribünleri ve kulübün müzesini gezebilirsiniz. Bu tur için en az 17.5 pound’u gözden çıkarmanız gerekiyor.

7.Radio Days

Vintage tutkunuysanız Londra’nın en iyi vintage dükkanları arasında yer alan Radio Days‘i gezi listenize eklenmeli. Eşine rastlayamayacağınız kıyafetleri, aksesuarları, kitapları ve lambaları ve daha pek çok farklı objeyi burada bulabilirsiniz. Dükkanın başında duran arkadaşla koyu bir sohbete dalabilir, fonda çalan harika müzikler eşliğinde mağazadaki ürünlere hayran hayran bakabilirisiniz.

8.Museum Tavern

British Museum’un karşısında bulunan bu pub köklü bir geçmişe sahip. 18. Yüzyıldan beri açık olan Museum Tavern, bir rivayete göre Karl Marx’ın yoldaşlarıyla vakit geçirip bira içtiği mekanlardan. Müze gezisinin ardından bu pub’a uğrayıp bir bira molası verebilirsiniz.

Avrupa tatili için Londra’yı tercih edecekseniz bu 8 alternatif durağı görmeden şehri terk etmeyin. Diğer gezi önerilerimiz için tatil rehberi niteliği taşıyan yazılarımızı okuyabilirsiniz.