Londra002

Oldukça farklı kökenden insanların bulunduğu şehirde, 300’den fazla sayıda dilin konuşulduğu bilinmektedir. Şehirde İngiliz kökenlilerden sonra ilk sırayı Hintliler alır. Ayrıca bölgede Araplara da sıkça rastlanır.

Dünyanın önemli iş ve finans merkezlerinden biri olan Londra, turizm açısından da ülkenin en canlı kentlerinden biridir.

Londra’nın ekonomi anlamında en büyük dayanakları finans ve turizmdir. Şehirde finans sektöründe çalışan yaklaşık 325.000  kişi bulunmaktadır. Turizm anlamında da ciddi bir hareketliliğin yaşandığı şehre her yıl 14 milyon turist gelmektedir.

Londra dünya mirasları listesinde yer alan 4 yapıya ev sahipliği yapar. Bunlar; Tower of London, Kew Gardens, Westminister Sarayı, Westminster Abbey ve St. Margeret Church’dür.

Şehrin genelinde ılıman deniz iklimi hakimdir. Yazlar sıcak, kışlar ise serin ve yağışlı geçer. Kışlar genellikle soğuktur ancak sıcaklığın 0 derecenin altına düştüğü nadir görülür. Seyahat için yılın her dönemi uygun olan Londra’ya özellikle havaların ideal olduğu ve pek çok festivalin yapıldığı yaz aylarında gitmeniz önerilir. Yaz mevsimi dışında en ideal zaman ilkbahar dönemidir.

Kültürel ve tarihi zenginliğiyle ünlü olan Londra’da saraylar, müzeler, köprüler ve parklar gezilebilecek yerler arasındadır. Londra gezinizde muhakkak görmeniz gereken belli başlı yerler vardır. Buckingham sarayı, Hyde Park, Tower Bridge, Oxford Street, Trafalgar meydanı, St.Paul’s Katedral’i bunlardan birkaçıdır. Ünlü saat kulesi Big Ben ile dünya’nın en büyük dönme dolaplarından biri olan The london Eye’ı listenizin ilk sırasını yazmayı unutmayın.

18.yüzyılda kraliçenin evi olarak yapılan Buckingham sarayı, günümüzde yalnızca yaz aylarında turistlik geziler için açılmaktadır. Kraliçe tarafından düzenlenen birçok resmi etkinlik ve resepsiyon için kullanılsa da sarayda devlet odaları ziyaretçilere açıktır.775 tane odanın bulunduğu bu muhteşem saray İngiltere’nin en önemli yapılarındandır.

Hyde park Londra’nın en güzel ve en büyük açık hava alanlarındandır. İçerisinde yapay gölün bulunduğu bu yemyeşil alanda huzura doyacağınız dakikalar geçirebilirsiniz. İlk zamanlarında Westminister Sarayı bünyesinde olan park, 17.yüzyıldan itibaren halka açık bir yer haline getirilmiştir. Dilerseniz çimlere uzanıp parkın keyfini çıkarabilir, dilerseniz uzun yürüyüşler yapabilirsiniz.

Covent Garden farklı kategoride dükkanların bulunduğu, bizdeki pasajları andıran bir yerdir. Açık ve kapalı alanı olan iki katlı mekanın nostaljik bir havası vardır. Burada Salı’dan Pazar’a kadar sabah 10:00 ile akşam 18:00 arası açık olan sebze meyve pazarı bulunur. Covent Garden’in ana meydanında el sanatları, mücevher ve elbiseler satılmaktadır. 200’den fazla sanatçının ve zanaatkarın eserlerini sergilediği alanda, İngiliz el sanatlarının en güzel örneklerini görmek mümkün.

Londra gece hayatı konusunda en hareketli şehirlerden biridir. Yüzlerce restoran, pub, sinema, tiyatro ve gece kulübünün bulunduğu şehirde eğlenceli vakit geçirmekte zorlanmayacaksınız. Her türlü hava koşulunda yapacağınız bir aktivite vardır.

The London Eye İngiltere’nin en ilgi çeken turistik yerlerinden biridir. Dünyanın en büyük üçüncü dönme dolabı olarak bilinen bu şaheser 135 metre yüksekliğindedir.

Farklı ülkelerden toplanmış, ünlü tarihi eserlerin sergilendiği British Museum Londra’nın en ünlü müzelerinden biridir. Bu müzeyi tam anlamıyla gezmek bir günden fazla zaman alabilir.

Yolunuz South Kensighton’a düşerse bir zamanlar prenses Diana’nın yaşadığı Kensinghton sarayını görebilirsiniz.