lizbonLizbon tepelerin üzerine kurulmuş, Arnavut kaldırımları ve tramvayları ile buram buram tarih kokan bir şehirdir. Kendisini korumayı başarmış bu Avrupa kentinde şehre birçok tepeden bakmak mümkün. Portekiz’in başkenti ve aynı zamanda en kalabalık kenti Lizbon oldukça renkli bir şehir. Okyanus kenarında yer alan Lizbon’a gitmek için en ideal aylar Mayıs- Ekim arası. lizbon-1

Görülmeye değer bu şehre gitmek için birçok neden sıralayabiliriz. İşte size Lizbon’a gitmeliyim dedirten 7 şey;

  • Lizbon’da yeme içme hem oldukça ucuz, hem de bir o kadar kalitelidir. Müthiş Portekiz mutfağının baş tacı ise balık ve şaraptır. Porsiyonları hayli doyurucu Lizbon restoranlarında her damak zevkine uygun yemekler bulmak mümkündür.
  • Lizbon gece hayatı çok renklidir. Fado evleri adı verilen mekânlar küçük tavernalara benzer ve buralarda sabahın ilk ışıklarına kadar şehrin dokunaklı müziği Fado’yu keşfetmek mümkündür. Fado müziği söylenilene göre denizci sevgililerini yolcu eden umutla onların dönmesini bekleyen kadınların yaktıkları ağıtlardan oluşur ve oldukça dokunaklı bir müzik türüdür. Fado evlerinin yanı sıra barlar, gece kulüpleri, eğlence merkezleri ve diskolar dolup dolup taşar.
  • Lizbon için aynı zamanda festivaller şehri de denilebilir. Yılın her döneminde Lizbon’da bir festivale denk gelebilirsiniz. Bütün bir yılı festivallerle geçiren bu şehirde özellikle Nisan aylarında yapılan festivaller yaşamaya değerdir.
  • Vasco De Gama ismini Portekizli kâşiften alan dünyanın en uzun köprüsüdür. 17 kilometreden fazla uzunluğa sahip bu köprü aynı zamanda Lizbon’un simgesi haline gelmiştir.
  • Adını Brezilya İmparatoru I. Pedro’dan alan Pedro meydanı Lizbon’a gelmeniz için yeterli bir sebeptir. Burada bulunan alışveriş yerleri ve kafeler bütün bir günü keyifle geçirmenizi sağlayabilir.
  • Sanata karşı bir merakınız varsa Portekiz’in tarihsel gelişimini rahatlıkla izleyebileceğiniz sanat eserleri ile dolu olan Ulusal Sanat Müzesi tam size göre. Bu müze aynı zamanda Avrupa’nın en önemli müzelerinden birisi.
  • Yedi tepe arasında kurulmuş Lizbon yokuşlu bir şehir ve yokuşlardan dolayı birçok merdiven ve asansör görmeniz doğal. Tüm bu tepelerden şehri izlemek oldukça keyfili ancak şehrin en güzel halini görmek istiyorsanız Sao Jorge Kalesine çıkmanız yeterli.