japonya-turu

Bu Kurban bayramını diğerlerinden farklı geçirmek istiyorsanız, yurt dışına tatil planlayabilirsiniz. Tatil rotanızı uzak doğuya çevirerek keyifli bir Japonya turuna çıkabilirsiniz. Osaka, Kyoto ve Tokyo şehirlerini kapsayan Japonya gezisi ile bambaşka bir bayram geçirebilirsiniz. Yola çıkmadan bu üç şehir hakkında ufak bilgiler edinmek istiyorsanız sizin için hazırladığımız küçük notlar oldukça işinize yarayacak.

Osaka

Japonya’nın ikinci en büyük şehri olan Osaka, Batı Japonya’nın önemli ticaret merkezlerinden biridir.  Tarihi yapıları, doğal güzellikleri ve kültürel değerleriyle büyüleyici bir kenttir. Şehirde gezilecek yerler arasında pek çok tapınak, gökdelen, park ve yer altı alışveriş merkezleri bulunmaktadır. Shitennoji Tapınağı, Osaka Kalesi, Dotonbori bölgesi ve Namba caddesi görülmeye değer noktalardır. Avrupai görünümüyle öne çıkan ve Osaka’ya 45 dakika uzaklıkta yer alan Kobe şehrini ziyaret edebilirsiniz. Bifteğiyle meşhur olan kentte kendinize güzel bir ziyafet çekebilirsiniz. Ayrıca denizcilik ve endüstri alanında en gelişmiş şehirlerden olan Kobe’de liman bölgesi ve bölgede yer alan Sake üretim merkezine uğrayabilirsiniz.

Osaka’nın en yeni ve enerjik bölümlerinden biri olan Körfez Bölgesi, pek çok lunapark ve alışveriş mekanına ev sahipliği yapan renkli bir yerdir. Japonya Universal Studios, Osaka Akvaryumu ve dünyanın en büyük dönme dolaplarından birinin (Ferris Wheel) bulunduğu bu alanda eğlenceli dakikalar geçirebilirsiniz.   Şehirde alışveriş denilince ilk akla gelen mekanlardan biri Minami bölgesidir. Alışveriş merkezleri ve pasajlarla dolu bu alanda modaya uygun seçenekler bulabileceğiniz America-Mura ve Minami Horie bölgesini ziyaret edebilirsiniz.  Dünyaca ünlü markalara ait tasarım butiklerin yer aldığı Mido-Suji ise alışveriş severlerin mutlaka uğraması gereken yerlerdendir.

Kyoto

1000 yıldan uzun bir süre Japonya’ya başkentlik yapmış olan Kyoto, Japon sanatı, kültürü, dini ve düşünce tarzını oldukça özümsemiş bir kenttir. Şehirde gezilebilecek yerler arasında kaleler, tapınaklar, parklar öne çıkmaktadır. Nijo kalesi, Golde Pavillion, İmparatorluk sarayı, Kiyomizu tapınağı, Sannenzaka Caddesi görülmesi gereken gezi duraklarıdır. Geleneksel sanatlar ve tiyatro severlerin buluşma noktası olan Gion köşesi ise keyifli vakit geçirebileceğiniz bir yerdir. Renkli bir gece hayatına sahip olan Kyoto geyşa gösterileriyle ünlüdür. Portocho sokağı ve Gion semti meydanında yer alan mekanlarda geşya gösterilerini izleyebilirsiniz. İlginç bir deneyim yaşamak için Nara turuna katılabilirsiniz. Bu turda dünyanın ağaçtan yapılmış en büyük tapınağı olan Todaiji Tapınağı, Kasuga Grand tapınağını görme şansını yakalayın. Hakone ulusal parkı ile Owakudani Termal Vadisini de gezi listenize eklemeyi unutmayın.

Tokyo

Uzak doğu turları arasında mutlaka görülmesi gereken bir şehir olan Tokyo, Japonya’nın başkenti ve ülkenin en kalabalık kentidir. Japon hükümeti ve imparatorluk ailesinin yaşadığı yer olarak bilinen şehir, aynı zamanda ülkenin finans, sigorta ve basın-yayın merkezidir.

Meşhur tapınakları, Otobanları, demir yolları ve doğal güzellikleri ile dikkat çeken Tokyo, ışıl ışıl caddeleriyle gezginleri mest eder. İmparatorluk sarayı, Asakusa Kannon Tapınağı, Tokyo Ulusal müzesi ve Ueno park şehirde görülecek yerler arasındadır. Kültür ve sanat bakımdan zengin olan Tokyo pek çok müzeye ev sahipliği yapmaktadır. Eşsiz koleksiyonların sergilendiği Tokyo Ulusal Müzesi’nde Japon ve Asya sanatının en güzel örneklerini görebilirsiniz.

Alışveriş severlere çeşitli seçenekler sunan şehirde çok sayıda mağaza, butik ve alışveriş merkezi bulmanız mümkün. Şehrin ünlü alışveriş duraklarından Nakamise caddesi ve Ginza alışveriş bölgesinde alışverişin tadını çıkarabilirsiniz. Kente özgü el sanatları arasında yer alan  otantik el işi ürünler, ipek ve pamuk elbiseler, oyuncak bebekler ve fildişi eşyalar şehirden alınabilecekler arasındadır.

Dünyaca ünlü Suşi yemeği geleneksel lezzetlerin başındadır. Tatlı sirkeyle tatlandırılmış pirinç olarak bilinen Nigiri-zushi ise en popüler çeşididir.

Avrupa’nın birçok şehrini gezdiyseniz ve bu sene farklı yerler keşfetmek istiyorsanız, Setur’un Kurban bayramı turları arasında bulunan Osaka, Kyoto ve Tokyo turunu tercih edebilirsiniz.