Kopenhag002

İskandinav ülkelerinin en küçüğü olan Danimarka, Avrupa’nın kuzeyinde, Kuzey Denizi ile Baltık denizi arasında yer almaktadır. Danimarka krallığı merkezi Jutland Adası olmak üzere toplam 406 adadan oluşmaktadır. Sadece 78’inde yerleşim vardır. Danimarka’nın başkenti olan Kopenhag, hükümetin, ulusal parlamentonun ve monarşinin merkezi konumundadır. Zealand Adası üzerine kurulu olan şehir, 662.000’e yakın nüfusuyla ülkenin ve İskandinavya’nın en kalabalık kentidir.

Kopenhag limanları, parkları, kanal turları, bahçeleri, müzeleri ve daha pek çok çekiciliğiyle Kuzey Avrupa’nın en güzel şehirlerinden biridir. Belediye meydanı, Tivoli Bahçeleri, Yuvarlak Kule, Carlsberg Müzesi ve Kronborg Kalesi şehirde görülmesi gereken önemli yerlerdir. Şehirde yapılabilecek en güzel aktivite bir bot kiralayarak Eski Kanal turlarına katılmaktır. Botlar ile eski kente dair her şeyi ve şehrin en popüler yerlerini görme şansı yakalarken, su otobüsleri ile Sealand ve Amager adaları kıyılarında keyifli vakitler geçirebilirsiniz.

Şehirde görülmesi gereken yerlerin başında Tivoli Bahçeleri gelmektedir. İçerisinde bulunan yemyeşil ağaçlar, müzik ve tiyatro sahneleriyle benzersiz bir atmosfer sunan bu lunapark, restoranları, eğlence makineleri (Gondol, dönme dolap v.b.), envai çeşit çiçekleri, konser alanı ve eğlence parkıyla ziyaretçilerine doyumsuz bir keyif yaşatır.

Kuzey Avrupa’nın en önemli kalelerinden biri olan Kronborg Kalesi, görülmeye değer güzelliktedir. Shakespeare’in Hamlet’inde de adı geçen, Elsinore’da denizin ortasında bulunan bu efsanevi kale, konumuyla da oldukça dikkat çekicidir. Avrupa’nın benzersiz mimarilerinden birine sahip Yuvarlak Kule, turistler tarafından oldukça ilgi gören bir yerdir. Burada şehrin büyüleyici manzarasını tepeden seyretme imkanına sahip olursunuz.

Kültür ve sanat alanında oldukça zengin bir şehir olan Kopenhag, tiyatro, bale, opera, müzik, klasik müzik, film, festivaller, fuarlar ve daha fazlasıyla sanat severlerin beklentilerini büyük ölçüde karşılar. Kopenhag her yıl düzenlenen Caz festivali’yle ünlüdür. Eğer caz seviyorsanız, gezinizi festivalin düzenlendiği tarihe denk getirip bu harika deneyimi yaşayabilirsiniz.

Kent bir nevi yaratıcı tasarımların ve sanat eserlerinin buluşma noktasıdır. Louisiana ve Ulusal Müzelerde, Danimarka’ya özgü pek çok modern ve güzel sanatlar örneklerini görmek mümkündür.

Çok sayıda aktivite ve eğlence alanlarına sahip şehirde; parklar, plajlar, gece kulüpleri ve spor aktiviteleri keyifli anlar geçirmenize imkan sağlar. Gündüzleri şehir gezileri ve alışverişin tadını çıkarabilir, gezmekten yorulduğunuzda ise kısa bir kahve molası verebilirsiniz. Dört bir yanı kafe ve bar olan şehirde mekan bulmak hiç zor olmayacaktır. Geceleri ise şehrin olmazsa olmazı partilerle eğlenceye doyabilirsiniz.
Kopenhag’da her tarza ve damak tadına uygun çok sayıda restoran, bar ve kafe bulunur. Bu mekanlarda yerel lezzetler dışında Uluslararası mutfakların en güzel örneklerini de bulmak mümkündür. Danimarka’ya özgü yemekler arasında yer alan Smorrebrod adı verilen tereyağlı ekmekten hazırlanmış açık sandviç, sosis (polster ), köfte (frikadeller) gibi lezzetleri denemeniz önerilir. Kentin popüler yiyeceklerinden olan Smorrebrod, neredeyse bütün restoranların menüsünde yer almaktadır.