Kış sporları yapmanın keyfi bir ayrıdır. Kayak yapmayı ya da Snowboard heyecanı yaşamayı sevenler, kayak merkezlerine gidebilecekleri anların heyecanı ile yaşarlar. 

kış-10

Kış sporları yapmak çoğu insan için ayrı bir tutkudur. Kış aylarında güzel  bir hafta sonunu ayırabiliyorsanız ya da unutulmaz bir kayak tatili için daha uzun süre  bir tatil ayarlayabiliyorsanız, Türkiye’de bulunan kayak merkezlerinden birini siz de tercih edebilirsiniz. Ülkemizde birçok harika kayak merkezi var. Bu kayak merkezlerinde çeşitli kar sporlarını yaparak keyifli zaman geçirebilir, konaklama yapacaksanız kaldığınız otellerin düzenlediği aktiviteler ile eğlenebilir ve farklı bir tatil yapabilirsiniz.

İster ailenizle, ister arkadaşlarınızla, ister sevgilinizle birlikte hatta tek başınıza gidebileceğiniz ve geniş kayak pistleri, eşsiz manzarası ve nefis yemekleri ile kendine hayran bırakan bu merkezlerde kış sporları yapabilir, kış aylarının keyfini çok daha fazla çıkarabilirsiniz.  

Kış sporlarını ülkemizde yapabileceğiniz  kayak merkezleri

Bursa-Uludağ

Türkiye’nin en eski ve özellikle İstanbulluların yakın olması nedeniyle en çok tercih edilen kayak merkezlerinden biri Uludağ buraya gelenleri büyüler. Kayağın yanı sına Snowboard, Big foot, buz pateni, kar motorsikleti gibi aktiviteleri de Uludağ’da yapabilirsiniz. Bursa il merkezine oldukça yakın. Aralık ayının başından Mart sonuna dek rahatlıkla vakit geçirebilir, kış sporlarının ve eğlencenin tadına doyabilirsiniz.  Kayak merkezlerinin yanı sıra alışveriş merkezlerinin ve eğlence mekanlarının da bulunuyor olması sizin için Uludağ’ı daha da cazip kılabilir. Gündüz kış sporları yapmanın ve karda oynamanın keyfini yaşarken geceleri de otellerin düzenlediği gecelerde ve aktivitelerde eğlenebilirsiniz. Uludağ’da bulunan tesisler her bütçeye uygun olabiliyor. Paket programları bulunan birçok otel var. İçlerinden birinde tek başına, arkadaşlarınızla ya da eşiniz, çocuklarınız ile keyifli bir kış tatili yapabilirsiniz.

kış-12

Bolu-Kartalkaya

Bolu’nun güneydoğusunda kalan ve Bolu’ya 54 kilometre uzaklıkta bulunan Kartalkaya Bolu’daki turizm için en önemli kaynaklardan biri. Kartalkaya’da rahatlıkla kış sporları yapabilir ve spor yapmanın yanı sıra eğlenceli gecelerde stres atabilirsiniz. Uludağ’dan sonra en gözde kış mekanı sayılan bu kayak merkezinin en uzun pisti 400 metre. Özellikle burada snowboard yapmanın kyfi bir ayrı bu nedenle snowboard yapanlar için ideal adreslerden biri. Türkiye’deki en çok tercih edilen kayak merkezlerinden olan Kartalkaya’da muhteşem bir kar manzarasına şahit olabilir, manzaraya karşı oturup çay ve kahve keyfi yaparken mis gibi havayı içinize çekebilirsiniz. Kış sporları yapmanın yanı sıra hem dinlenmek, doğanın güzelliğine doymak hem de eğlenmek için Kartalkaya’yı tercih edebilirsiniz. Ayrıca merkezde Türkiye’nin ilk snowparkı da bulunuyor.

kış-8

Erzurum-Palandöken

Türkiye’nin en yüksek zirveye sahip olan ve kış sporları için ideal mekanların başında yer alan Palandöken’de, oldukça keyifli bir kış tatili geçirmeniz mümkün. Zirvesi 3185 m. olan Palandöken, havaalanına 10 dakikalık bir ulaşım mesafesinde bulunuyor bu nedenle ulaşım oldukça rahat. 6000 kişiyi ağırlama kapasitesine sahip olan bu kayak merkezi, pek çok kişinin uğrak yeri. Dünya’nın en uzun ve en dik pistlerini Palandöken’de  birçok pist bulunur. Özellikle Snowboardçular için ezilmemiş doğal pistler var. Toplam 30 pistin en zoru; Uluslararası Kayak Federasyonu’nun tescilli pistlerinden biri olan Ejder Pisti. Özellikle günü birlik turların da düzenleniyor olması Palandöken’e talebi arttırıyor. Daha uzun tatil yapmak isteyenler için kaliteli hizmet alabilecekleri konaklama tesislerini tercih edebilir.

Kayseri-Erciyes

Ülkemizde kış turizminin kalbinin attığı yerlerden biri olan Erciyes Kayak Merkezi, her zaman popülerliğini koruyan ve yaz-kış ziyaretçi ağırlayan bir merkez. Kayak alanını 1800-3000 m arasında yüksek zirvelere sahip olan Erciyes’de 3 tanesi baby-lift, 3 tanesi teleski ve 2 tanesi zümrüt telesiyej olmak üzere 8 adet mekanik lift bulunuyor. Kayak severler kadar, snowboard meraklıları için de tercih edebilecekleri ideal adreslerden biri.

Tam ve yarım pansiyon seçenekleri ile hizmet veren otellerde konaklarken hem kış sporları yapmanın hem de eğlencenin tadını çıkarabilirsiniz. Konaklama yapmayı düşünmeyenler için kayak merkezine Kayseri’den düzenlenen günübirlik turlar da var. Değişik büyüklükte turlar düzenlenen bu kayak merkezinde, manzaranın tadına varmak, manzarayı seyrederken yudumlanan içeceklerin verdiği hazzı yaşamak  ve kayak yapmak ayrı ve unutulmaz bir keyiftir. Kayak yapmayı bilmiyor olsanız ya da yeni başlamış olsanız bile dert etmeyin, kayak sporuna yeni başlayanlar için kayak hocaları bulunuyor.

kış-9

Kars-Sarıkamış

Sizin de hem kafa dinlenmeye hem de kış sporları yaparak stres atmaya ihtiyacınız varsa, henüz kış mevsimi bitmeden Sarıkamış’ a gidin. Sarıkamış Kayak Merkezi için kristal kar özelliğine sahip olan kayak merkezi de denebilir. Kayak merkezi Kars Havaalanı’na oldukça yakın ve 40 km uzaklıkta bulunuyor. Kayak merkezine ve kalacağınız otele rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Özellikle kızaklı kayak ve kayak safarileri için oldukça uygun bir yer olan Sarıkamış, 4 ay boyunca aralıksız 8 cm ile 120 cm kalınlığında karla kaplı. Bu bölge farklı zorluk derecesindeki pistlerin olması  hem acemi hem de profesyonel kayakçıların kayak yapabilmesine imkan tanıyor.

Kocaeli- Kartepe

İstanbul’a sadece 115 km uzaklıkta bulunması nedeniyle özellikle İstanbulluların  ve pek çok kişinin kısa kış tatilleri için tercih ettikleri yerlerden biri olan Kartepe kış aylarında keyif yapabileceğiniz yerlerden biri.  İstanbul’dan 1,5 saat ve Bursa’dan 2 saat uzaklıkta bulunuyor.  Karın keyfini çıkarırken diğer bir taraftan da doğayla baş başa kalmak ve gününü daha keyifli yaşamak isteyenler İstanbul-Kartepe günübirlik turlarına katılarak da Kartepe’ye gidebilir. Buranın bir diğer avantajı da Sapanca Gölü’ne de yakın olması.  Gölün eşsiz manzarası ile huzura ulaşabilirsiniz. Yapacağınız hafta sonu tatillerinde trekking de için de bu güzel yeri tercih edebilirsiniz.