Deniz canlılarının hayatına daha yakından bakmanıza olanak sağlayan akvaryumlar hem çocuklar için hem de yetişkinler için oldukça ilginç eğlence yerleri haline gelmiş durumda.

akvaryum

Değişik deniz canlılarının bir arada bulunduğu ve normal şartlarda görme olanağınızın olmadığı deniz canlılarını görme olanağı sunması bakımından İstanbul’un en güzel iki akvaryumu, İstanbul’da ve çevresinde yaşayanlar için büyük bir fırsat olarak değerlendirilebilir. Üstelik oldukça uygun fiyatlı olması, sevdiklerinizle ve özellikle ailenizle kaliteli vakit geçirebilmenize olanak sağlaması bakımından imkanınız varsa mutlaka bu akvaryumları gezmelisiniz.

İstanbul Akvaryum

Avrupa yakasında bulunan Bakırköy ilçesine bağlı Florya mahallesinde bulunan bir rekreasyon alanı olarak karşımıza çıkan bu akvaryum 25 Haziran 2011’de açılmıştır. Sadece içerisinde bulunan akvaryumla değil aynı zamanda sahip olduğu sosyal imkanlar ve aktivite olanakları bakımından da mutlaka gidilmesi gereken yerlerden biri olarak karşımıza çıkıyor.

Gün boyu ailenizin her üyesinin keyifli vakit geçirmesini sağlayabilecek olan bu tematik yapıdaki bina size köpek balıklarıyla dalış yapma, labirentten kaçış, balıkları besleme, 5D sinema ve simülasyon helikopter turu gibi pek çok etkinlik olması burayı bir günde tamamen gezemeyeceğiniz bir alan haline getiriyor.

Atatürk Havalimanına taksiyle 5 dakika uzaklıkta olması sebebi ile şehir dışından da rahatlıkla gelebileceğiniz bir eğlence merkezi olarak deniz canlılarını sevdiğiniz gibi gününüzü sadece deniz canlıları arasında geçirmeyi istemiyorsanız da farklı pek çok aktiviteyi sizlere sunmakta olan Florya Akvaryum’da bir adet de yağmur ormanı bulunuyor. Bundan başka 16 farklı temanın da yer aldığı akvaryumda deniz yaşamının farklı temalarla anlatıldığını görebiliyorsunuz. Bu temalar içerisinde Karadeniz, İstanbul Boğazı, Marmara, Çanakkale Boğazı, Ege, Süveyş Kanalı, Kızıldeniz, Küresel Isınma, Akdeniz, Cebelitarık, Doğu Atlantik, Orta ve Batı Atlantik, Panama Kanalı, Pasifik Okyanusu ve Nautilus bulunuyor. Yağmur ormanları temasında ise yapay olarak benzer iklim şartlarının ve dokunun sağlanması kendinizi gerçekten yağmur ormanlarındaymışsınız gibi hissedebilmenize olanak sağlıyor.

İstanbul Sea Life Akvaryum

İstanbul Bayrampaşa’da bulunan Forum İstanbul Alışveriş Merkezi içerisinde yer alan bu akvaryum hem İstanbul’un hem de Türkiye’nin en büyük Akvaryumu olarak karşımıza çıkıyor. Turkuazoo adıyla da bilinen bu akvaryum 8 bin metrekarelik bir alanda kurulu olmakla beraber 80 metrekarelik cam sualtı gözlem tüneline sahip olmasıyla dünyanın en büyük akvaryumları arasına girmeyi başarabilmiştir. Bu tünellerle 270 derecelik bir açı kullanılarak ziyaretçilerine deniz canlılarını inceleme olanağı sunan akvaryumda köpekbalıkları, vatozlar, ahtapotlar ve deniz kaplumbağalarının ender rastlanan türlerini görebilmek de mümkün. Bu bakımdan çocuklarınız için eğlenceli olduğu gibi eğitici bir gezi alanı olduğunu da söyleyebiliriz.

İstanbul Sea Life Akvaryum içerisinde misafirlerin sahip oldukları tek avantaj deniz canlılarını görebilmek de değildir. Bunun yanı sıra köpekbalıklarıyla dalış yapıp resim çektirme ve akvaryumun özel olarak hazırlanmış olan bölümlerinde evlilik törenlerinin gerçekleştirilmesi, toplantıların yapılması, doğum günü kutlamalarının gerçekleştirilmesi ve deniz altı yaşamı konusunda bilgili eğitimciler eşliğinde gerçekleştirilecek olan özel gezi programları gibi etkinliklerin de gerçekleştirildiğini görebilirsiniz.

Bu akvaryuma ulaşmak da oldukça kolay. İstanbul’un demir yolu hattı göz önünde bulundurulduğu zaman hemen hemen her yolu kullanarak İstanbul metrosu M1 hattına ulaşmak mümkün. Bu hat üzerinde İstanbul Forum içerisine ulaşılabilen Kartaltepe-Kocatepe istasyonuna gelerek rahatlıkla akvaryuma ulaşmanız mümkün. Şehir dışından gelenler de, Otogar altında bulunan ya da havaalanı altında bulunan metro hattını kullanarak bu akvaryuma ve rahatlıkla alışveriş yapabilecekleri Forum İstanbul’a ulaşabilir.