cadde-bostanYazın gelişiyle birlikte o çimenlerin üzerine yayılıp akşama kadar lezzete ve keyfe doyduğumuz piknikleri özlemeye başladık. Sandviçler, kekler, börekler hazır, çaylar termoslara konulmuşsa, sepetinizi hazırlayıp güzel bir pikniğe çıkmak için hiçbir engeliniz yok.

Belgrad Ormanı

Belgrad Ormanı, şehirde temiz havayı içinize çekip doğayla baş başa dakikalar geçirmek için ideal adreslerden biri. Yürüyüş parkuruyla sporcuları cezbeden orman, yaz aylarında piknikçilerin gözde durağı oluveriyor. Bahçeköy’den başlayıp Ayvat Bendi’nde sona eren yürüyüş parkuru açık hava yürüyüşünü alışkanlık haline getirenler için ideal. Hafta sonu sabah erkenden burada yürüyüşünüzü yapıp sonra güzel bir piknik sofrasına kurulmak harika olabilir. Tarihi bendler ve göletlerle çevrili orman manzarası ise masalsı bir atmosfer yaşatmıyor değil.

Emirgan Korusu

Son zamanlarda oldukça kalabalıklaşan Emirgan korusu, yemyeşil alanları, tarihi köşkleri ve doğal güzellikleriyle insanın huzura doyduğu bir yer. Özellikle lale dönemi her köşesi rengarenk ve cıvıl cıvıl oluyor. Piknik sepetinizi hazırlayıp boğaza nazır masalardan birine kurulun. Pembe ve sarı köşk gibi birbirinden güzel tarihi köşklerin bulunduğu koruda gezinti yapabilir, asırlık ağaçların altına oturup kitabınızı derginizi okuyabilirsiniz.

Kilyos

Plaj kenarında piknik olur mu diyorsanız, yanılıyorsunuz. Mis gibi deniz kokusu, muazzam deniz manzarası eşliğinde yapılacak bir pikniğin keyfi başka olsa gerek. Arabaya atlayıp şehir merkezinden 40 dakika kadar uzaklıkta olan Kilyos’a doğru yol alın. 2 km uzunluğundaki enfes kumsalıyla Burç Beach tam da aradığınız gibi bir ortama sahip. Yemeğinizi yedikten sonra kumsalda yürüyüş yapmayı da unutmayın.

Caddebostan

Şehrin en hareketli duraklarından biri olan Caddebostan sahili, oldukça renkli bir yer. Paten kayanlardan bisiklete binenlere, yürüyüş yapanlardan denize girip güneşlenenler mi dersin. Bahar ve yaz aylarında herkes soluğu burada alıyor. Bunda son dönemde sahil şeridinde açılan kafelerin de payı büyük. Özellikle hafta sonları mangalını kapıp gelen gölgelik bir ağacın altına örtüsünü serip kuruluyor. Pazar günleri son derece kalabalık olsa da buranın enerjisiyle yarışacak başka yer yok gibi.

Mihrabad Korusu

Kanlıca’nın hemen üstünde yer alan Mihribad Korusu, şehrin en romantik yerlerinden biri. Erguvanlar, çınarlar ve Fıstık ağaçları altında piknik yapmak istiyorsanız burası tam size göre. Ayrıca Boğaza nazır bir tepede bulunan koru manzarasıyla mest ediyor. Burada güzel bir pikniğin yanı sıra koşu parkurunda sporunuzu yapabilir, ailece veya arkadaşlarınızla paintball oynayabilirsiniz.

Polonezköy

Doğayla baş başa kalabileceğiniz bir başka durak ise Polonezköy. Burası şehirden biraz uzaklaşmayı isteyenlerin de tercih edebileceği bir yer. Buraya giderken evden sepetinizi hazırlamanıza gerek yok. Bölgede pek çok piknik yapılabilecek tesis bulunuyor. Bunlar arasında en güzellerinden biri Country Club. Son derece geniş bir alana sahip tesiste, çocuklar için oyun alanı, spor olanakları, hayvan parkı gibi birçok aktivite yeri bulunmakta. Piknik alanına giriş ücretli. Yetişkinler için 20 TL iken, çocuklar için 10 TL. Polonezköyde mis gibi doğa havası eşliğinde huzur bulmak istiyorsanız, bir hafta sonu soluğu burada alın.