Hong-Kong
Asya kıtasının etkinlikler şehri olan Hong Kong’da sahne sanatlarından festivallere kadar eğlenceli aktiviteler bulabilirsiniz. Sizler için şehirde öne çıkan keyifli etkinlerden bir seçki hazırladık.

Opera ve Tiyatro Kültürel açıdan oldukça zengin olan şehirde tiyatro ve opera alanında geniş seçenekler bulunuyor. Hong Kong Repartuar Tiyatrosu, Hong Kong Filarmonik Orkestrası ve Hong Kong Çin Orkestrası şehrin öne çıkan kültür merkezleri arasında yer alıyor.

1977 yılında kurulmuş Hong Kong Repartuar Tiyatrosu, şehrin en büyük profesyonel tiyatro sahnesi olarak yerel, klasik ve yabancı 200’ün üzerinde oyuna ev sahipliği yapmakta. Burada güzel bir oyun izleyerek keyifli dakikalar geçirebilirsiniz.

Hong Kong Filarmonik Orkestrası’nda senfonik klasik müzik konserlerini dinleyip müzik ziyafeti çekebilirsiniz. 85 müzisyenden oluşan kadrosuyla dikkat çeken Çin orkestrası ise değişik bir opera deneyimi yaşatabilir.

Dans 1981 yılından bu yana hizmet veren Hong Kong Dans Şirketi,  şehrin en popüler dans gruplarından biri. Çin dans kültürünü ve sanatını geliştirmeye yönelik çalışmaları olan şirkette, muazzam dans gösterileri izleyebilir, dilerseniz şehre özgü dansları öğrenmek için dans dersine katılabilirsiniz.

Tin-Hau-Festivali

Festivaller Hong Kong festivalleriyle de oldukça ünlü. Çin Yeni Yılı Kutlamaları, Hong Kong Salsa Festivali, Tin Hau Festivali ve Hong Kong Sanat Festivali bunlar arasında öne çıkanları. Ay ve güneş takvimini bir arada kullanan Çinliler, yeni yıl kutlamalarını ay takvimine göre yaparlar. Her hayvanın bir yılı temsil ettiği şehirde, yılbaşı Ocak ya da Şubat ayında kutlanır. İki hafta kadar süren festivalde, havai fişek gösterileri, gece geçit törenleri ve spor etkinlikleriyle eğlenceli anlar yaşanır. Çiçek pazarları ise bu dönemde oldukça renkli ve hareketli bir ortama bürünür.

Her yıl şubat ayında gerçekleşen Hong Kong Salsa Festivali, Latin danslarının sergilenip çeşitli şovlar ve workshopların yapıldığı renkli bir etkinlik. Festival boyunca gerçekleşen partilerle eğlencenin dibine vurabilirsiniz. Deniz Tanrıçası Tin Hau’nun doğum gününün kutlandığı Tin Hau Festivali ise, şehrin geleneksel etkinliklerinden biri. Bu dönemde şehirdeki tüm Tin Hau Tapınakları’nda kutlama yapılıyor. Festivalde, geçmişte halkı koruyan tanrıya övgü yapılıp ileriki zamanlarda da koruması için dua ediliyor. Her sene Nisan-Mayıs ayları arasında gerçekleşen festival, Yeni Bölge’de aslan dansları ile geçit törenine ev sahipliği yapıyor.

Gece Hayatı Hong Kong hareketli ve renkli gece hayatıyla öne çıkan bir şehir. Şehrin birçok bölgesinde barlar, karaoke mekanları, disko ve gece kulüpleri bulunuyor. Işıl ışıl körfez manzarasıyla geceleri bambaşka bir havaya bürünen şehrin gece kulüplerinde eğlenmenin keyfi tarif edilemez. Özellikle Hong Kong Adası’nda yer alan Soho bölgesindeki barlarda keyifli bir gece geçirebilirsiniz. Kowloon Adası’ndaki Tsim Sha Tsui bölgesinde ise birbirinden güzel barlar sizi bekliyor.

Hong Kong seyahatinizi daha eğlenceli hale getirmek istiyorsanız,  bu önerilerimizi aklınızın bir köşesine yazın.