Girit001

Yunanistan’ın en büyük adası olan Girit, Ege Denizi’nin güneyinde yer almaktadır. Mavi beyaz kapılarıyla ünlü Girit, mutfağıyla da adından söz ettiren bir ada. Tarihi geçmişi ve değerlerine sahip çıkan yapısıyla ayrı bir yere sahip olan Girit, Lakerda cenneti olarak da bilinir.

Yoğun olarak Akdeniz ikliminin hakim olduğu bölgede, Kuzey Afrika ikliminin de etkisi görülmektedir. Adada yazlar sıcak ve kurak, kışlar bol yağışlı geçer. Şehri ziyaret etmek için en ideal dönem İlkbahar-sonbahar arasıdır.

Yılda 2 milyona yakın turistin ziyaret ettiği Ada’ya direkt uçakla ulaşmak mümkün.

Bodrum’dan kalkan Kos, Santorini, Girit turları ile adaya feribotla’da ulaşabilirsiniz.

Venedik, Osmanlı, Bizans ve Yunan kültürlerinden izler taşıyan topraklara sahip Girit, gelenleri kültürlerarası bir yolculuğa çıkarıyor.

Yunan adalarının en güzellerinden biri olan Girit’te gezilecek yerler arasında Venedik Kalesi, Roma kalıntılarının bulunduğu Gortys, Knossos müzesi, dağlık bölgesi Lefka Ori yer alıyor. 2500 metre yüksekliğinde zirvelere sahip bu bölge ilginizi çekebilir. Agia Roumeli balıkçı köyü ile Yunanistan’ın en temiz koylarından biri olan Falasama ise görülmeye değer yerlerdendir.

Adada geleneksel Yunan mutfağının seçkin lezzetlerini tadabileceğiniz çok sayıda restoran bulunmaktadır. Deniz ürünleriyle ünlü olan Girit’te ege mezeleri eşliğinde güzel bir balık keyfi yapabilirsiniz.

Hareketli ve canlı bir gece hayatına sahip olan Girit’te her tarza ve bütçeye uygun mekanlar bulunmaktadır. Fabrica, Camelot, Enigma bölgede yer alan gece kulüpleri ve barlardan birkaçıdır.

Birbirinden güzel plajlara sahip olan Girit’te Baloos Lagoon, Kissamos, Palm beach, Plakias öne çıkan plajlar arasındadır. Güneşlenip denizin tadını çıkarmak için gündüzleri kendinizi plaja atabilirsiniz.

Girit’te bulunan müze ve sanat galerini gezerek tarih ve kültür dolu bir gün geçirebilirsiniz. Knossos Müzesi, Girit Tarih müzesi, Girit Arkeoloji Müzesi adada yer alan önemli müzelerdendir.

Oldukça dağlık bir araziye sahip olan Girit’in dağlarında yürüyüş turlarına çıkabilirsiniz. Bölgede yer alan önemli dağlardan Ak dağlar, İdi sıradağları ve Dikti dağlarını tercih edebilirsiniz.

Girit adası alışveriş konusunda ziyaretçilerine geniş seçenekler sunmaktadır. Büyük alışveriş merkezleri, hediyelik eşya dükkanları, el yapımı ürünler satan butikler şehirdeki alışveriş noktalarındandır. Agora, Kerazoza, Kosmimata,Paraoro alışveriş için tercih edilebilecek mekanlardan birkaçıdır.