antep-kebap

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin en güzel şehirlerinden Gaziantep, nefis lezzetleriyle de adından söz ettiriyor. Gaziantep, meşhur kebapları, enfes Antep baklavası, katmeri ve daha birçok lezzetiyle damak düşkünlerinin bir numaralı durağı.
Türkiye’nin en zengin mutfakları arasında yer alan Gaziantep Mutfağı, yöresel lezzetleri ve nefis tatlılarıyla dünya çapında bir üne sahip. Değişik baharatlar, salçalar ve soslarla hazırlanan, nineden toruna geçme bu lezzetler büyük bir titizlik ve el emeği ile hazırlanıyor. Gaziantep denilince ilk akla gelen enfes kebapları. Kazan kebabı, sarımsak kebabı, soğan kebabı, Cağırtlak kebabı denemeniz gereken tatlardan. Soğan yahnisi, ekşili ufak köfte, et paçası, yoğurtlu yuvarlama, yoğurtlu patates de şehre özgü tatlar arasında. Ayrıca baklava, burma kadayıf, Antep fıstığı tatlısı gibi şerbetli tatlıları da kaçırmamanız gerek.

Gaziantep’ e özgü lezzetlerden bir diğeri ise Katmer. İçerisinde bolca Antep fıstığı bulunan bu leziz tatlı sabahları sıcacık çay ile nefis gidiyor. Ayrıca Gaziantep’ in yöresel köy kahvaltıları da bir başka oluyor. Kahvaltının başrol oyuncusu ise kekiği andıran zahter adlı bitki. Kahvaltıda sıcacık ekmeğinizi bir de zeytinyağı ve zahtere bandırarak yiyin, bayılacaksınız. Ayrıca Gaziantep’ te bolca tırnak pide fırını göreceksiniz. Sabah kahvaltısında tırnak pidesi yemeden sofradan kalkmayın.

Nerede yemeli?

İmam Çağdaş: Gaziantep’e gittiğinizde mükellef bir ziyafet çekmek istiyorsanız, gitmeniz gereken adres İmam Çağdaş. Tarihi çarşı arasında bulunan bu mekan herkesin uğrak durağı. Burada yöresel Antep yemeklerinin en lezzetlisini bulabilirsiniz. Özellikle Gaziantep lahmacunu ve yuvalama yemeğini denemenizi öneririz. Bu iki lezzetin tadı damağınızda kalacak. Yemeğin üzerine leziz bir Gaziantep Baklavası da nefis olur.

Katmerci Zekeriya Usta: Gaziantep’e gitmişken katmer yemeden dönmek olmaz. Çarşıda adım başı katmerci bulabilirsiniz. Ancak ünlü Katmerci Zekeriya Usta’yı ilk sıraya alın.

Bayazhan Restoran: Gaziantep Mutfağı’nın yöresel lezzetlerinin tadını çıkaracağınız bir diğer durak ise Bayazhan Restoran. Bu restoran zengin ve leziz bir menüsüyle hem damaklara hem de gözlere hitap ediyor. Hemen yanında bir kent müzesi var. Tek bir bahçe içerisinde kafe, bar  ve restoran bulabilirsiniz.

Tarihi Tahmis Kahvesi: Yemekten sonra nefis bir kahve içmek için soluğu Tarihi Tahmis Kahvesi’nde alın. 1670 yılından beri açık olan bu eski kahvede içtiğiniz Türk kahvesinin tadı bir başka olacak.

Küşlemeci Halil Usta: Karşıyaka Mahallesinde bulunan Küşlemeci Halil Usta’da kuzu etinin ne kadar lezzetle yapıldığına şahit olun.

Nohut Dürüm: Gaziantep’ e özgü nohut dürümü ise mutlaka tadın. Dürümcü Recep Usta ve Fiko Usta bu işin duayenlerinden.

Sahan Restaurant: Yöresel Gaziantep yemekleri ve nefis kebaplarıyla ünlü Sahan, Şehir merkezinde en çok tercih edilen mekanlardan biri. Güzel bir ziyafet çekmek istiyorsanız, burası tam size göre.

Zeugma Park Cafe: Gaziantep Üniversitesi yakınında bulunan Zeugma Park Cafe, zengin bir serpme köy kahvaltısına sahip. Burada nefis bir köy kahvaltısı yapabilirsiniz.