chambord-satosu-001

Dünyanın her bölgesinden seyahat severlerin görmek için listelerine aldıkları Chambord Şatosu (Fransızca: Château de Chambord), Fransa’da Loire bölgesinin en büyük şatosudur. Blois şehrinin 15 kilometre doğusunda bulunan Şato16. yüzyılın 2. yarısında Kral I. François’ın av köşkü olarak inşa ettirdiği saray Loire saraylarının en görkemlisidir.

Chambord Sarayı, 1981 tarihinden bu yana kültürel varlık olarak Dünya Miras Listesi’nde yer alır.

Chambord Sarayı’nın mimari bilinmemekle birlikte Leonardo da Vinci ya da Domenico Cortona’nun planını çizdiğine dair tahminler yapılmaktadır. Sarayın inşaasına 1519’da başlanmış olmakla birlikte 1539 yılında finansal sorunlardan dolayı ara verilmiş, toplam 25 yıl içerisinde bitirilebilmiştir.

Saray 5 metre uzunluğundaki tahta kazıkların üzerinde, bataklık bir alanda inşa edilmiştir. Sarayın temel çalışmalarında 1800 işçi çalışmıştır. Duvarların örülmesi 15 yıl sürmüştür.

156 metre uzunluĝunda, 56 metre yüksekliĝinde olan sarayın 6 yüksek kulesi, 426 odası, 365 zarif bacası ve 77 adet merdiveni mevcuttur.

Sarayın merkezinde, duvarlarla çevrili olan, dört adet köșe kuleleri ve iki kanadı bulunan bir Donjon bulunmaktadır. Sarayın çatısı Chambord Şatosu’nun en dikkat çekici özelliğidir. Saray kare şeklindedir. Karenin her köseşinde koni biçiminde kuleler yükselmektedir. Bu kulelerin arasında sayısız bacalar ve çatının orta kısmında ise bir ıșık kulesi bulunmaktadır. Çatı teras şeklinde düzenlenmiştir.

Tarihe ve yapılara meraklı seyahat severlerin uzun bir Fransa tatili sırasında mutlaka görmesi gereken yerler arasında sayılabilir.