Floransa

Yılbaşı tatilini yurt dışında geçirmek istiyorsanız, İtalya’nın büyülü şehri Floransa’yı tercih edebilirsiniz. Bu güzel şehirde alışveriş ve yemeğin tadını çıkaracağınız bir yılbaşına ne dersiniz? O halde şehirde alışveriş ve yemeye dair ufak bilgileri sizlerle paylaşalım.

Alışveriş
Yılbaşı tatilinin en keyifli anlarından biri de alışveriş zamanıdır. Alışveriş anlamında zengin seçeneklere sahip Floransa’da alışveriş yapmanın keyfi bir başkadır. Deri ürünler, giyim, el yapımı ürünleri, takı ve antika ürünleri şehirde alınabilecek eşyalar arasındadır.

Merkezde bulunan Duomo bölgesi şehrin en önemli alışveriş duraklarındandır. Çeşitli sokak pazarlarının bulunduğu şehirde en ünlüsü San Lorenzo Pazarlarıdır. Hem turistlerin hem de yerli halkın akın ettiği bu pazarda doyasıya alışveriş yapabilirsiniz. Bölgede büyük alışveriş merkezi olarak fazla seçenek yoktur. Ancak ulaşımınızı ayarlayıp şehrin dışındaki outlet mağazalarını gezebilirsiniz. Şehrin ana caddesindeki mağazalar daha çok turistlere yönelik olduğundan biraz pahalıdır, uygun fiyata hediyelik eşya almak için ara sokaklardaki dükkanlara bakabilirsiniz.

Yeme-içme

Floransa-yemek
İtalyan mutfağı dışında dünya mutfağından zengin örnekler sunan Floransa, ziyaretçilerinin hem gözüne hem de damağına hitap eder. Ağırlıklı olarak sızma zeytinyağı ile hazırlanan yemekler, genelde bölgede yetiştirilen taze ürünler ile hazırlanır. Kaliteli ve lüks bir restoranda güzel bir yemek arzu ediyorsanız önceden rezervasyon yapmanız gerekebilir.

Soğan çorbası, lazanya ve üzümlü ekmek Floransa’ya özgü tatlar arasındadır. Özellikle lazanya ve üzümlü ekmeği deneyerek damağınızı şenlendirebilirsiniz. Yurt dışında damak zevkinize uygun yemek bulamıyorsanız, Floransa’da yer alan Türk restoranları keyfinizi yerine getirecektir. Şehirde bulunan Turkuaz ve İstanbul Kebab ünlü Türk restoranlarındandır.

Bu sonbahar yılbaşı turları arasından Floransa’yı seçerek lezzet ve alışverişin tadına varacağınız bir tatile çıkabilirsiniz. Uygun yılbaşı otelleri için erken rezervasyon yapmayı da unutmayın.