Flamenko, Don Kişot ve Tapas ile meşhur olan Sevilla, İspanya’nın özerk bölgelerinden biri olan Endülüs’ün başkenti. Romantizmin yanı sıra tarihi ve kültürüyle de dikkat çeken Sevilla, Sevgililer Günü’nde ziyaret edebileceğiniz şehirlerden.

flamenko-sevilla

Sanat ve kültür merkezi haline gelen Sevilla, aynı zamanda İspanya’nın Flamenko merkezi. Ayrıca bu bölgeye has Sevillano adı verilen bir dans türü de mevcut. Şehrin ortasından geçen romantik nehir Guadalquivir, birçok operaya ilham vermiş büyüleyici bir atmosfer, sıcakkanlı insanlar ve bol baharatlı bir mutfak bu ilginç şehrin özelliklerinden bazıları.

Akşam saatlerinde yapılan Flamenko gösterilerini mutlaka izlemeli, tekne turuyla şehri keşfetmeli, eski Yahudi mahallesi Juderia’yı ve Triana Köprüsü’nü görmeli ve daracık sokaklarında yürüyüş yapmalısınız. Ayrıca İspanya’nın simgesi haline gelen yelpazelerden, harika şallardan ya da hediyelik eşya dükkanlarında satılan Flamenko dansçılarından ve boğa figürlerinden mutlaka almalısınız.

triana-koprusu

Miguel de Cervantes, Sevilla hapishanesinde kaldığı dönemde ünlü romanı “Don Kişot”u bu şehirde yazmıştır. Heykeltıraş Juan Martinez Montanes, ressam Diego Velazquez ve şair Fernando Herrera da bu şehirde yetişmiştir. İspanya İç Savaşı zamanında Sevilla, milliyetçilerin elinde kaldığından hiçbir çarpışmaya sahne olmamış ve bu nedenle şehirdeki mimari ve kültürel varlıklar ayakta kalmıştır.

Sevilla’nın en önemli yerel lezzeti tapas denilen mezeleri mutlaka tatmalısınız. Şehrin neredeyse her köşesinde bir tapas barı bulunuyor. Deniz mahsullerinin ve zeytinyağlıların ağırlığı da Sevilla’nın mutfağından. Soğuk servis edilen Gazpacho Andaluz adlı domates çorbası ve Pescaito Frito isimli balık kızartması da oldukça meşhur.