selale-parki
Ülke içinde daha önce gitmediğiniz şehirleri gezmek ve kısa süre içerisinde burada yapılabilecek en eğlenceli ve keyifli şeyleri yapmak istiyorsanız Eskişehir’de Gidilmesi ve Yapılması Gereken 5 Şey size yardımcı olacaktır. Eskişehir’in tarihi ve kültürel mekanlarını olduğu kadar doğal güzelliklerini de eksiksiz görebilmek için bu listeyi mutlaka yanınızda bulundurmalısınız.,

  •  Şelale Park: İçinde bulunan yapay şelaleden adını alan Şelale Park, Eskişehir’in en güzel alanlarından biridir. Sadece yaz değil kış    aylarında da gidebileceğiniz bu mekan size huzur verecek ve doğayı sonuna kadar yaşamanıza olanak sağlayacak.
  • Çukur Çarşı: Eskiden balık pazarı olarak kullanılan alanın günümüzde düzenlenip geliştirilerek park haline getirilmesi ile oluşturulan Çukur Çarşı Köprübaşı bölgesinde bulunuyor. Turistik bir değer de kazanan alanda bulunan kafe dinlenebileceğiniz güzel bir mekan da sunuyor. Porsuk çayı manzarasıyla sizi dinlendiren kafede dinlendikten sonra Çukur Çarşı’nın dükkanlarından hatıra olarak hediyelik eşyalar da alabilirsiniz.
  • Areyastis Anıtı: Her köşesinde görülmeye değer güzellikler bulunan Eskişehir’deki bu anıtla beraber Porsuk Çayının muazzam güzelliğinden nasibinizi almalı, tarihsel değere sahip Midas Anıtını incelemeniz ve şifalı sulara sahip Sakarılıca Kaplıcalarına uğramanız doğru bir seçim olacaktır.
    Areyastis-Aniti

 

  • Çağdaş Cam Sanatları Müzesi: Eskişehir Odunpazarı Evleri Kent Müzesi’ne bağlı olarak açılmış olan ve Türkiye’nin ilk cam sanatları müzesi olan Çağdaş cam sanatları müzesi, son iki sene içerisinde 200 bin üzerinde kişiyi ağırlamıştır. 42 cam sanatçısının yanında Letonyalı, Alman ve Polonyalı sanatçıların da hediye ettiği eserler bulunan müzedeki camlar binbir şekle girmiş cam parçacıkları halindedir. Müzeyi gezdikten sonra yakınlarında bulunan Kurşunlu Camii ve Külliyesi’nin beraberinde Altıhan El Sanatları Çarşısı’na da gitmeniz doğru olacaktır.

cagdas

  • Yunus Emre Müzesi: 1974’te yunus Emre adına Kültür Bakanlığı tarafından yapılan müze, Mihaliçcık ilçesinde bulunuyor. Burada Yunus Emre’nin dörtlüklerinin bulunduğu levhaları ve şairi tanıtan kitapları bulabilirsiniz. Eskişehir’e gittiğiniz zaman mutlaka gitmeniz gereken bu müze size uzun zamandır aradığınız dinginliği bulma olanağı sunacaktır. Bu yüzden Eskişehir’e gidip de Yunus Emre Müzesi’ni görmeden dönmemeniz yararınıza olacaktır.