dubai-muzeÖnümüzdeki 5 yılda müze ziyaretçi sayılarını 20 milyonun üzerine çıkarmak isteyen Dubai, kültürüne ve geçmiş mirasına oldukça sahip çıkıyor.

Dubai Geleneksel Mimari Müzesi

1928′de Sheikh Juma Bin Maktoum için inşa edilen bu ev, şuanda yerleşik mimari ve yaşam tarzını göstermek için sergileniyor. Dubai Creek’te bankalar bölgesine inşa edilen El Maktum Evi, geleneksel rüzgar tünelli evleri merak edenler için harika bir seçenek.

Dubai Müzesi

1799 yılında yapılan eski bir Dubai evinin restore edilmesiyle oluşturulan Dubai Müzesi Al Fahidi Fort’ta bulunuyor. Basit bir balıkçı kasabasının nasıl metropole dönüştüğünü merak ediyorsanız Dubai Müzesi’ni mutlaka gezmelisiniz. Ayrıca bedevi kültürünü, çöl iklimine uygun göçebe barakası olan barasti evlerini burada inceleme şansı bulabilirsiniz.

Dubai At Müzesi

Dubai Şeyhi Sheikha Moza bint Saeed Al Maktoum için 1940 yılında inşa edilen bu ev, yenilenmesi ve modernleşmesiyle bir at müzesi olarak değerlendirilmiş. Al Maktum ailesi şuanda da atlara ve atlı sporlara fazlasıyla değer veriyor. Ailenin her bir ferdini at bilgisi ile yetiştirip Arap kültürünü de olabildiğince devam ettirmeye çalışıyorlar.

Dubai Deve Müzesi

Şeyhlerin kullanım haklarının öncelikli olduğu çöl atlarının birçok çeşidini bu müzede görebilirsiniz. Bu hayvanların biyolojik ve anatomik özelliklerini, Arap Kültürü’ndeki yerini, yetiştiriliş tarzını ve daha birçok bilgiyi Dubai Deve Müzesi’nden edinebilirsiniz.

Al Ahmadiya Okulu

Burası 1912 yılında açılan şehrin ilk okulu olma özelliğini taşıyor. Tabii o zaman bu okula sadece erkeklerin gidebildiğini hatırlatalım. 1963′te yeni yerine taşınmadan önce ise toplam 823 öğrenci ve 21 derslik ile hizmet vermeye devam ediyordu. Ancak son yıllarda restore edilip müzeye çevrilmiş durumda.

Dubai tatilinizin daha keyifli geçirmek istiyorsanız bu müzelerden en az birkaçını ziyaret etmeyi ihmal etmeyin. Dubai uçak bileti için ucakbileti.com web sitesini ziyaret edebilirsiniz.