Paris-DisneylandYurt dışı turları arasında en çok ilgi gören Paris şehrinin en dikkat çekici güzelliklerinden biri de Disneyland’dır. Şehrin simgelerinden biri haline gelmiş ünlü tema park, yediden yetmişe herkes için eğlencenin en doğru adresidir.

Euro Disney işletmesinde olan Disneyland, Paris şehir merkezinin 32 kilometre dışında bulunan Marne la Vallee adındaki yeni bir kasabada yer almaktadır. Disneyland Paris, Disneyland Park ve Walt Disney Studios Park olmak üzere 2 park tan oluşur. Disney Village ise ziyaretçilerine alışveriş imkanı sunar. Bünyesinde 50’den fazla görülecek yer, çok sayıda restoran, bar ve mağaza bulunan Disney parkları, gezginlere tüm gün boyunca eğlenceli anlar yaşatır.

Walt Disney’in tüm karakterlerini yanı başınızda hissedeceğiniz bu masalsı mekanda, çocuklarınız neşe içinde etrafa bakarken, siz de bu sevimli atmosferin tadını çıkaracaksınız.

Disneyland sadece çocuklara yönelik bir yer değil, burada yetişkinler için de heyecanlı ve eğlenceli aktiviteler bulunuyor. Yetişkinler Space mountain: Mission 2 ile evrenin sınırlarını keşfederken, minikler ise “it’s a small world” ile dünya turuna çıkabilirler. Birlikte macera dolu bir yolculuğa çıkmak isteyenler ise Pirates of the Caribbean ve Mad Hatter’s Tea Cups’ı tercih edebilirler.

Paris havaalanlarından Disneyland’a ulaşım birkaç şekilde sağlanmaktadır. Fransa’nın en geniş ve yoğun havaalanı olan Charles de Gaulle’den Disneyland’a ulaşım için TGV trenlerini tercih edebilirsiniz. Bu trenle yolculuk süresi 10 dakika olup, bilet fiyatı yaklaşık 16 Euro’dur. 2 nolu terminalden kalkan TGV trenleri, yoğunluk durumuna bağlı her 20-60 dakikada bir sefer gerçekleştirmektedir. Disneyland’e taksi ile de ulaşım sağlayabilirsiniz. Yaklaşık 60 Euro gibi bir ücreti bulunan taksiyle parka 40 dakika’da varabilirsiniz.

Orly Havalimanı’ndan Disneyland’a RER ile yaklaşık 1 saat 10 dakikada ulaşım sağlayabilirsiniz. Bilet fiyatı 12.30 – 14 Euro arasındadır. Eğer kaldığınız yer RER’e yakın değilse pek tavsiye edilmez. VEA Shuttle ile yaklaşık 50 dakika süren yolculuk ile parka varabilirsiniz. Shuttle hizmetinin bedeli 16 Euro’dur eğer indirimli bilet alacaksınız bu fiyat 13 Euro’ya düşer.

Disneyland Giriş Ücretleri

1 gün ve 1 park için yetişkin giriş ücreti 64 Euro olup, 3-11 arası yaş giriş ücreti 58 Euro’dur. 1 günde 2 parkta ziyaret etmek isterseniz, bilet ücreti olarak yetişkin için 74 Euro, çocuk için 68 Euro ödemeniz gerekmektedir. 3 yaşın altındaki çocuklar için giriş ücretsizdir. Bilet fiyatları açılış saatleri dışında sezona ve tarihe göre değişiklik gösterebilmektedir.Euro Disney’e birçok turizm acentası ile gidebileceğiniz gibi biletinizi kendiniz alarak kendi imkanlarınızla parka ulaşabilirsiniz.

Dilerseniz Fast pass uygulamasından da yararlanabilirsiniz. Girişte az bir fiyat farkı ile istediğiniz bir alet için kullanabileceğiniz Fastpass kartı alınabiliyor. Kuyruk beklemeden dilediğiniz oyuna hızlıca geçiş imkanı sağlayan bu bilet ile Disneyland’ın keyfini doyasıya çıkarabilirsiniz. Özellikle çok tercih edilen oyun ve aktivitelerde kuyruğun önüne geçerek direkt geçiş hakkı kazanmanız çok işe yarıyor.

Rides

Disneyland’daki en popüler oyun alanları ride’lardır. En çok tercih edilenler ise şunlardır;

“Space Mountain” oldukça zor ve adrenalin dolu olan bir oyundur. Kimileri çok sevse de bazıları hiç haz etmez. “Space Mountain” için Fastpass uygulaması mevcuttur. Korku asansörü olan “The Twilight Zone Tower of Terror” çok talep gören bir aktivitedir. Ancak Kalp rahatsızlığı olanların binmesi önerilmez.

Diğer ünlü ride’lar olarak “Indiana Jones and the Temple of Peril”, “Big Thunder Mountain”, “Rock n’ Roller Coaster starring Aerosmith”, “Buzzy Lightyear Laser Blast”, “It’s a Small World”, “Star Tours”, “Crush’s Coaster”, “Phantom Manor”’u sayabiliriz.

Gösteriler

Disneyland Paris’te birbirinden eğlenceli oyun ve aktivitelerin yanı sıra renkli gösteriler yer almaktadır. İzlenebilecek gösteriler arasında yer alan “Tarzan” filmde bulunan efektler ve müzikler ile görsel bir şölen sunar. Gösteri sırasında “Buffalo Bill’s Wild West Show with Mickey Mouse” adı verilen yemek ikramı yapılan bir aktiviteye yer verilir. 1990larda oynanmaya başlamış “Honey I Shrunk” günümüzde üç boyutlu görüntüyle karşımıza çıkan muazzam gösterilerdendir. Disney karakterlerinin dansından oluşan eğlenceli gösterilerden biri ise “Animagique”dur. Film tarihinin incelendiği ilginç yapımlardan biri olan “Cinemagique” izlenmesi tavisye edilen gösterilerdendir. .

“Armageddon Special Effects” ise uzay istasyonunun asteroidler tarafından zarar görmesini betimleyen farklı bir gösteri sunar. Heyecanlı bir Araba showu olan “Moteurs! Action” özellikle erkeklerin ilgisini çekecek bir gösteridir. “The Lion King” ise aynı adı taşıyan müzikal ve filmden esinlenilmiştir.

Alışveriş

Disneyland Paris’te birbirinden güzel, çeşitli mağazalar sizleri beklemektedir. Parkın etrafında temalı ürünler, Disney’e özgü hatıra eşyaları gibi sevimli ürünler satan pek çok mağaza bulunmaktadır. Özellikle Disney’in sevimli kahramanlarının oyuncaklarını alarak çocuğunuzu mutlu edebilirsiniz. Mickey, minnie tutkunuysanız kendinize anahtarlık, ajanda gibi aksesuarlar alabilirsiniz. Indiana Jones şapkasından Cinderalla kostumüne kadar pek çok giyim ürünü de Disneyland mağazalarındaki seçenekler arasındadır. Avrupa tatili kapsamında Paris’e giderseniz Disneyland’a uğramadan sakın dönmeyin. Dsineyland ile ilgili kapsamlı bir tatil rehberi için diğer sayfamız hayatsenin.com’u ziyaret edebilirsiniz.