Cenevre001

Avrupa’nın batısında Alpler’de bir ülke olan İsviçre Konfederasyonu, 1848 yılında federal bir devlet olarak  26 kantonu bir araya getirmiştir. Cenevre, İsviçre Federal Devleti’nin eyaleti konumunda olan Cenevre Eyaleti’nin başkentidir.

Alpler ve Jura dağları arasında konumlanan kent, Cenevre Gölü kıyısında yer almaktadır. İsviçre’nin 2.en kalabalık şehri olan Cenevre içinden Rhone ve Arve nehirleri geçer.

Birleşmiş Milletler’e bağlı pek çok kurumun genel merkez binasının bulunduğu Cenevre, global bir şehir olarak dünyaca bilinmektedir.

Cenevre’de yazları sıcak ve nemli bir hava hakimdir. Kışları ise soğuk ve yağışlı geçer. Hava sıcaklığı İsviçre’nin diğer kentlerine nazaran daha yüksektir. Cenevre’ye gidilecek en uygun zaman Haziran-Eylül arası dönemdir. Bu aylarda gündüzleri 21-25, geceleri 12-15 arası bir sıcaklık görülür.

Gezilecek yerler

Cenevre’de görülmesi gereken yerler olarak  Jet d’Eau Su fiskiyesi, Leman Gölü, Reform duvarı, Eski şehir meydanı, Tarihi Cenevre müzesi, Les Ambassadeurs (saatçi) , Mont Blanc Meydanı, Modern sanatlar müzesi gibi tarihi ve kültürel yapıları sayabiliriz.

Harika doğa manzaralarına sahip İngiliz bahçeleri, Bastions Parkı, Eaux Vives Parkı ve Alphin bahçesi şehrin görülmeye değer parklarındandır.

Rumen ve Gotik mimari tarzında inşa edilen Saint Peter’s Katedrali (Cathédrale de St Pierre) Old Town’da yer alan ünlü kliselerden biridir. 1536–1564 yılları arasında John Calvin, burada vaaz vermiştir. Katedralde yer alan 157 basamak yüksekliğindeki kuleye çıkarak Cenevre Gölü’nün ve şehrin büyüleyici manzaralarını izleyebilirsiniz.

Şehrin en güzel yerlerinden biri Cenevre gölü sahilidir. Cenevre Gölü’nün içinde yer alan Jet d’eau, gölün üzerinden 140 m yüksekliğe su püskürtmesi ile dünyanın en güçlü su fıskiyesi olarak dikkatleri çekmektedir.

Şehirde, çeşitli şovların sahnelendiği 35’e yakın tiyatro yer almaktadır. La Grange’nin merkezinde bulunan Theater de L’Orangerie’da birbirinden güzel oyunlar sahne alır.

Neler Yapılır?

Kentte pek çok spor aktivitesi yapabilirsiniz. Alpler, nehirler, Slave dağı önemli spor merkezleri arasında yer alır. Rafting ve kayağın yanı sıra bilardo, bisiklete binme, binicilik, bowling, tenis gibi çeşitli sportif aktivitelere katılabilirsiniz.

Cenevre’de turist otobüsleri ile şehrin önemli yerlerini seyre dalacağınız 2 saatlik bir şehir turu gerçekleştirebilirsiniz.

Saint Peter’s Katedrali’nin tepesindeki kuleye çıkarak , kuleden Leman gölü’nün müthiş manzarasını seyredebilir ve bu unutulmaz anı fotoğraflayabilirsiniz.

Leman Gölü’nün kenarında bulunan İngiliz bahçelerine giderek doğayla iç içe olmanın huzuruna varabilir, güzel bir dinlenme molası verebilirsiniz. İnsan emeğiyle çalışan küçük bir oyun parkının bulunduğu bu bahçe ilgi çekici manzaralara ev sahipliği yapıyor.

Cenevre şehir merkezine 5 km uzaklıkta olan 1380 metre yüksekliğindeki Saleve Dağı’na teleferik ile çıkarak kenti yukardan izleyebilir, ve bu müthiş manzarayı fotoğraflayabilirsiniz.

Cenevre ve Rhone göllerinde sandal turuna çıkarak doğal güzelliklerin tadını çıkarabilirsiniz.

Birbirinden güzel müzeleri ziyaret edebilir, bunun yanı sıra Cenevre’deki çeşitli alışveriş merkezlerinde alışveriş yaparak gündüzleri keyifli vakit geçirebilirsiniz.