Budapeste Budapeşte Avrupa’nın en büyük ve kalabalık kentlerinden birisidir. Tarihi yönü ağırlıkta olan Buda şehri ve modern bir yapıya sahip olan Peşt şehirlerinin birleşmesi ile oluşan kentin başkenti ise Macaristan. Bir dönem Osmanlı devletinin egemenliği altında olan Budapeşte’de Türk ve İslam kültürüne ait birçok dokunuşa rastlamanız mümkün. Gezi tutkunlarının listesinde yer alan Budapeşte gerçekten görülmeye değer bir tarihi yapıya sahip. Oldukça çekici olan bu şehirde gezilip görülecek öyle çok yer var ki. Kısa bir tur düşünenler içinse olmazsa olmazlar biliniyor. İşte Budapeşte’de yapılacak 7 şey;

  1. Tuna nehri gezisi: Budapeşte Tuna nehri üzerine kurulmuş. Nehir şehrin ortasından geçiyor ve nehir boyunca yapılan geziler Budapeşte’yi keşfetmeniz için size bir fırsat sunuyor. Özellikle akşam saatlerinde tuna nehri üzerinde güneşin batışına şahit olmak bambaşka bir huzur ve duygu veriyor. Nehir gezisi boyunca karışılacağınız birçok güzel yapı var. Bunlardan en önemlisi ve dikkat çekeni ise şüphesiz parlamento binası. Gece saatlerine denk gelen nehri gezilerinde ışıl ışıl görüntüsü ile bu bina adeta insanları büyülüyor.
  2. Gellert Tepesi: Gellert Budapeşte’ye yerleşen ilk misyoner olarak biliniyor. Onun adını taşıyan bu tepede bir heykeli ve Gellert hamamları bulunuyor. Buda kısmında yer alan bu tepeden görünen Buda şehir manzarası ise gerçekten inanılmaz.
  3. Matthias Kilisesi: Şehrin merkezinde yer alan kilisenin Türkler için ayrı bir önemi var. Burası Fatih Sultan Mehmet’in Budapeşte’yi fethettikten sonra gelip namaz kıldığı ilk yer.Matthias-Kilisesi
  4. Elizabeth Köprüsü: Tuna nehri boyunca birçok köprüye ratlamak elbette mümkün. Ancak Elizabeth köprüsü en görkemli olanı. Sisi lakaplı bir kraliçe için inşa edilen bu köprü görülmeye değer.Elizabeth-Koprusu
  5. Margaret Adası: Bu ada Tuna nehrinin tam ortasında yer alıyor. İki ayrı köprü ile Budapeşte’ye bağlanan adada parklar ve tarihi yapılar dikkat çekiyor.
  6. Estergon Kalesi: Osmanlı tarihinden de tanıdığımız Estergon Kalesi Macaristan’ın en önemli tarihi yapılarından birisi.
  7. Krallar Meydanı: Yüzyıllar boyunca birçok farklı anıya ev sahipliği yapmış olan bu meydana krallar meydanı denilmesinin nedeni en önemli Macar Krallarının heykellerinin burada bulunmasıdır.

see here