budapeste-1
Macaristan’ın başkenti Budapeşte tarihi eserleri, kültürü, gezilecek yerleri ve Tuna Nehri nedeniyle mutlaka ziyaret edilmesi gereken Avrupa’nın en çekici yerlerinden biri. Tuna nehrinin iki yakasındaki Budin ve Peşte’nin 17 Kasım 1873 yılında birleşmesiyle oluşmuş, gezerken aşık olabileceğiniz romantik bir şehir. Düzenlenen turlara katılarak bu güzel şehri Tuna Nehri’nden izleme fırsatı da bulabilirsiniz. Tekne gezisi ile Buda ve Peşte bölümlerinin muazzam görüntüsünü seyrederek, şehirle ilgili bilgi edinebilirsiniz. Tekne turunu gece yaparsanız şehrin ışıklandırılmış halini de görebilirsiniz.

Budapeşte’ye gitmeyi planlıyorsanız ve gitmişken birçok yeri gezip görmek istiyorsanız sizin için hazırladığımız gidilecek yerler listemizi incelemenizi öneririz.

Parlamento Binası

Neo-gotik mimarinin en güzel örneklerinden biri olan bina mimarisi ile görenleri hayran bırakıyor ve turistler tarafından oldukça ilgi görüyor. Avrupa’nın üçüncü büyük Parlamento binası unvanına sahip olan bina şehrin en görkemli binalarının başında geliyor. Şehrin sembolleri arasında yer alan Parlamento Binası Tuna Nehri’ne bakıyor. 18 bin metrekare alana yayılan, uzunluğu 268 metre ve genişliği 118 metre olan Parlamento Binası’nın 1884 yılında inşasına başlanmış ve 1902’de tamamlanabilmiş. 233 heykelin süslediği toplam 691 odaya sahip olan binanın cephesi Macar hükümdarlarının 88 adet heykeliyle süslenmiş. Bina yapılırken 40 kilogram altın kullanılmış.

budapeste

Kale Tepesi

Sanat, kültür ve turizm merkezi olan bölge araç girişine kapalı bu nedenle rahatça gezebiliyorsunuz. Şehrin ve Buda yakasının en önemli turistik bölgesi. Tuna Nehri’ne hâkim tepede Kraliyet Sarayı, Matthias Kilisesi, Macar Ulusal Galerisi ve Balıkçılar Burcu bulunuyor. Ayrıca lokantalar, kafeler ve gece kulüpleri de hizmetinizde.

Kraliyet Sarayı

Tuna Nehrinden 60 metre yükseklikte bulunan saray Budapeşte’de mutlaka görülmesi gereken yerlerinden biri. İlk olarak 1255 yılında kale olarak inşa edildiği ve 1458’de Kral I. Mátyás tarafından yenilendiği bilinen Kraliyet Sarayı’nda, Macar Ulusal Galerisi, Budapeşte Tarihi Müzesi, Széchényi Ulusal Kütüphanesi’ni ve Çağdaş Sanatlar Koleksiyonu bulunuyor. 18. yüzyılda inşa edilmiş. Geceleri muhteşem ışık gösterileriyle aydınlatılan Kraliyet Sarayı içerisinde iki yüzden den fazla oda bulunuyor.

Matthias Kilisesi

Şehrin sembollerinden biri olan kilise adını Kral Matthias’dan almış. Gotik tarzda olan kilise 13-15. yüzyıllar arasında inşa edilmiş. 1541 yılında Osmanlıların şehri alması ile camiye çevrilmiş. Macarların Buda’yı yeniden alması ile restore edilmiş. Kilisede Béla Kulesi, Meryem Ana Taç kapısı, Frigyes Schulek tarafından tasarlanan kral III. Béla ve karısı Anne de Châtillon’un kalıntılarının bulunduğu mezar, barok Madonna heykelinin bulunduğu Loreto Şapeli, 1893 yılında yapımı tamamlanan ve Bakire Meryem’in bir heykelinin bulunduğu erken dönem gotik atlar görülebilir.

Macaristan Ulusal Müzesi

Kraliyet Sarayı’nın içerisinde, 1975 yılında kurulan Macar Ulusal Galerisi, Macaristan resim ve heykel sanatına dair 100 binin üzerinde parça içeriyor. Müzenin en çok ilgi gören parçalarından biri ise Mozart’ın Klavseni’dir.

Balıkçılar Tabyası

Yapımı 1905 yılında tamamlanmış. Şehir manzarasının seyredilebileceği harika yerlerden biri olması nedeniyle turistlerin oldukça ilgisini çekiyor. “Balıkçı Loncası” için eski surların bulunduğu yerde, Neo-Romanesk tarzda yapılmış.

St. Stephen Bazilikası (Szent Istvan Bazilika)

Şehrin en büyük kilisesi olan ismini Macaristan’ın ilk kralından almış. 8500 kişilik kapasiteye sahip olan Bazilika ülkenin en büyük çanına da ev sahipliği yapıyor.1905 yılında takdis edilen kilisede kralın mumyalanmış elinin bulunduğu kutsal emanet kutusu bulunuyor. Çan kulelerine çıkarsanız muhteşem bir manzara ile baş başa kalabilirsiniz.

Gellert Tepesi

Gellert Tepesi, Tuna Nehri’nden 140 metre yükseklikte bulunuyor. Buda yakasının önemli turistik yerlerinden biri. Şehrin koruyucu azizi ilan edilen Gellert’in öldürüldüğü yer bugün Gellert Tepesi olarak biliniyor. Gellert Tepesi’nden Budapeşte manzarası görülmeye değer, bu nedenle gezilecek yerleri listenizde mutlaka yer almalı. Gellert Hamamları, Mağara Kilisesi, Gellert Anıtı, Kale ve Özgürlük Anıtı görülmesi gereken en önemli yerler.

Macar Devlet Opera Binası

Dünya’nın en güzel opera binalarından bir olarak kabul edilen Macar Devlet Opera Binası 1884 yılında inşa edilmiş ve Macar sanatçılar tarafından dekore edilmiş. Odalarda ünlü Macar ressamlarının eserleri görülebilir. Avrupa’nın en görkemli ve en etkileyici akustiğe sahip opera binalarından birisi olan binada dünyanın en ünlü operaları sahneleniyor.

Zincir Köprüsü

Yapımına William Tierney Clark’ın öncülüğünde 1839 yılında başlanan köprü, 11 yıllık bir çalışma ile bitirilebilmiş. Buda ve Peşte’yi bağlayan ilk köprü olma özelliğine sahip köprü Kont Istvan Szechenyi tarafından inşa ettirilmiş. II. Dünya Savaşı’nda büyük ölçüde yıkılan köprü, 1949 yılında aslına uygun şekilde yeniden yapılmış. Özellikle gece muhteşem bir görüntüye sahip olan ve “Aslanlı Köprü” olarak da bilinen köprüye aslanlar 1852 yılında eklenmiş.

Margaret Adası

Margaret Adası Marget ve Arpat Köprüleri arasında bulunan, 2 kilometre uzunluğunda ve 500 metre enindeki bir ada. Ada, tarihi ibadet merkezleri ve kaplıcalarıyla da epey ünlü. Adını Kral IV. Bela’nın rahibe kızından almış. Margaret Adası’nda karşınıza çıkacaklar arasında küçük bir hayvanat bahçesi, Japon bahçeleri, dans eden çeşmeler ve yaz boyunca devam eden açık hava tiyatroları, konserleri var. 5350 metrelik parkurunda da koşu yapabilirsiniz.

Kahramanlar Meydanı

Budapeşte’ye gelen herkesin mutlaka ziyaret ettiği yerlerin başında gelen Kahramanlar Meydanı kentin önemli simgelerinden biri. Bu meydanda yer alan atlı heykeller Macar politikacılar ve önderler adına yapılmış. Anıtın çevresinde Güzel Sanatlar Müzesi ve Sanat Sarayı bulunuyor. Resmi törenler ve kutlamalar bu meydanda yapılıyor.

Gül Baba Türbesi

Bu türbe kafasında sürekli gül bulundurduğu için Gül Baba adıyla da anılan Bektaşi Dervişi Cafer’in türbesidir. Osmanlı döneminde yaşayan Gül Baba, II. Beyazıt’a gül bahçesindeki sarı ve kırmızı güllerden sunmasıyla bilinir. Gül Baba’nın sekizgen formundaki türbesi, 1543-1548 yılları arasında Budin Beylerbeyi olan Mehmet Paşa tarafından yaptırılmış. Türbe şehrin Buda tarafında yer alıyor.