Volga Nehri’nden sonra dünyanın en büyük ikinci havzasına sahip Tuna Nehri, tarihi ve doğal güzellikleriyle görülmeye değer bir yer. tuna_nehri_seyahat

Avrupa kıtasının en uzun uluslararası nehri sayılan Tuna Nehri, Budapeşte’yi ikiye bölmekte. Bu nehrin içinden geçen her liman içerisinde farklı güzellikler barındırıyor. 10 ülkenin topraklarına hakim olan nehrin, gerek ekonomik, gerek kültürel anlamda bulunduğu ülkeye önemli katkıları olmuş.

Tuna Nehri’nin iki yakasından geçen şehirler ilginizi çekiyorsa, bu yaz bu bölgeyi gezeceğiniz bir tura katılabilirsiniz. Tur şirketlerinin bu bölgeye yönelik çeşitli turları bulunuyor. Sizler için bunlardan birini seçtik.

Setur’un Haziran ayında gerçekleşecek Tuna nehri turu ile Bükreş, Giurgiu (Romanya) , Svistov Bulgaristan, Belgrad (*Novi Sad), Mohaç, Budapeşte, Brastislava  limanlarına uğrayacağınız 9 günlük keyifli bir geziye çıkabilirsiniz.

Setur’un Tuna Nehri turunda, 2001 yılında seferlerine başlayan 110 metre uzunluğunda Amadeus Classic gemisi ile konforlu bir yolculuk sizi bekliyor. 74 kabiniyle 148 yolcu kapasitesine sahip gemi birçok açıdan donanımlı. Geniş ve donanımlı kabinleri sayesinde gezi boyunca evinizdeki konforu bulmanız mümkün.

Bu güzel ve merak uyandırıcı gezi için şimdiden yerinizi ayırtmanızı öneririz. Çünkü 18 Aralık 2015 tarihine kadar yapılacak rezervasyonlarda bu tura özel çeşitli indirimler yapılıyor.  18 Aralık’tan önce yapacağınız rezervasyonlarınızda Suit kabinlerde toplam 300 €, Üst French Balkonlu kabinlerde toplam 250 €, Orta French Balkonlu kabinlerde ise toplam 200 €’luk indirim elde ederek hesaplı bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Ancak dış kabinlerde indirimden yararlanamıyorsunuz.

5 yıldızlı deluxe nehir gemisi ile yapılacak turda; Türk Havayolları ile İstanbul – Bükreş // Viyana – İstanbul arası ekonomi sınıfı uçak bileti, ilk gün yapılacak Panoramik Bükreş Şehir Turu,  8 gece tam pansiyon konaklama, havalimanı transferleri (gemiye biniş günü ve gemiden iniş günü), havalimanı ve liman vergileri ve gemideki eğlence ve aktiviteler dahildir.

Sizler için bu güzel nehir turunda görebileceğiniz bölgelerden dördü hakkında küçük gezi notlarını bir araya getirdik.

Svishtov 

Tuna Nehri’nin güneyinde Veliko Tırnovo ilinde bulunan şehir, Bulgaristan’ın kuzeyinde yer alıyor. 1393 yılında Türk ordularının fethiyle Osmanlı Devleti’ne dahil olan şehrin Osmanlı-Avusturya arasında yapılan Ziştovi Antlaşması’nın imzalanmasında da payı vardır.

1878 yılında özerk Bulgaristan Prensliği’nin kurulmasıyla şehir Türklerin denetiminden çıkmıştır. Bulgarların Sviştov adını verdiği şehirde görülecek birkaç yer bulunur. Bunlardan biri arkeolojik kalıntıların yer aldığı Roman legionary base Novae’dir.

Budapeşte

Tuna Nehri turunun olmazsa olmazlarından biri de Budapeşte’dir. Kale Tepesi, Kraliyet Sarayı, Balıkçılar Burcu, Gellért Tepesi, Tuna’nın Köprüleri, Vaci Utca Caddesi şehirde görülmeye değer duraklardan.

Budapeşte’yi ziyaretinizde şehrin gözde durağı Kahramanlar Meydanı’na mutlaka uğramalısınız. Burada geçmişteki önemli kral ve din adamlarının heykellerini göreceksiniz. Meydanın etrafında bulunan müze ve galeriler de ilginizi çekebilir. Meydanın arka tarafındaki köprünün sonunda bir park ve yapay bir göl var.

Şehrin diğer bir önemli noktası ise Gellert Tepesi. Ünlü Gellert Hamamları, mağara anıtı ve kalesinin bulunduğu 140 metre yüksekliğindeki tepede  şehrin dört bir köşesini yukardan seyredebilirsiniz. Duno plaza gibi popüler alışveriş merkezleri, mağazalar, restoranlar ve kafelere ev sahipliği yapan Vaci Utca Caddesi’nde keyifli bir gezintiye çıkabilirsiniz.

Belgrad

Belgrad, Bizans ve Osmalı’dan kalma neoklasik yapıları,  Art Nouveau’dan Brutalisme uzanan sanat akımları, eşsiz mimarisi ile ilgi çekici yerlerden biri. Şehirde görülmeye değer çok sayıda tiyatro, müze, anıt ve opera binaları bulunuyor. Sanata meraklıysanız, bu durakları gezebilirsiniz. Ayrıca plaj ve nehir kenarlarında güneşlenmenin tadını çıkarabilirsiniz. Şehir turunda The Belgrade Fortress, Ada Ciganlija, Muzej Nikole Tesle (Nikola Tesla Museum), Gardos olarak bilinen Sibinjanin Janko’nun Kalesi’ne uğramamazlık etmeyin. Taksim’i andıran renkli caddesi Knez Mihailova’da da keyifli bir gezintiye çıkabilirsiniz.

Bratislava

Ukrayna, Avusturya Macaristan, Polonya ve Çek Cumhuriyeti gibi önemli şehirlerle komşu olan Bratislava, Slovakya’nın siyasi, ekonomik ve kültürel merkezi olarak biliniyor.

Tuna Nehri’nin kıyısında yer alan şehirde her yıl onlarca etkinlik yapılıyor. Gittiğiniz dönemde herhangi bir festival ve sergi olup olmadığını kontrol etmenizde fayda var. Şehir turunuza Bratislava Kalesi, Mavi Kilise, Devin Kalesi, St. Martin’s Katedrali ve Büyük Meydan’ı mutlaka dahil edin.

Eski Şehir’in barok mimarisi insanı kendine hayran bırakıyor. Buranın parke kaplı sokaklarında geçmişe yolculuk yapabilir, 18. yy’dan kalma bir palasta bulunan Slovak Ulusal Galeri’sini gezebilirsiniz. Vaktiniz varsa Slovak Filarmoni Orkestrası’nda keyifli bir müzik dinletisine de katılabilirsiniz. Bratislava gitmişken Kofola, Koyu Peyniri ve Haluski’nin tadına bakmadan şehirden ayrılmayın.

Eğer siz de bu şehirleri görmek için sabırsızlanıyorsanız, Setur’un yurtdışı gemi turları arasında yer alan Tuna Nehri turuyla unutulmaz bir tatile çıkabilirsiniz. Setur’un diğer gemi turu seçenekleri için www.setur.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.