Ortadoğu’nun savaş yorgunu şehri Beyrut’un sokaklarını gezerken lüks birçok restoran, kafe ve bara rastlarken diğer bir yandan savaşın kalıntılarına da şahit olacaksınız. Eski zamanlardan kalma binalar, şehrin her tarafında görev yapan bol sayıda polis ve askerler zaman zaman sizi tedirgin hissettirse de aslında Beyrut’un çok güvenli bir şehir olduğunu fark edeceksiniz. İki mağaranın içinden geçerek kendiliğinden oluşan Dog River’a hayran kalacak, Bobo sokağındaki barlardan ayrılmak istemeyeceksiniz. İşte sizin için hazırladığımız Beyrut’ta gezebileceğiniz bölgelerin tantımı…

Gemmayzeh

Gemmayzeh

Şehrin en bohem bölgesi. Gemmayzeh’te bilinmedik ama oldukça hoş giyim mağazaları, çok sayıda kafe, bar ve restoran bulunuyor. Buradaki yerel restoranlarda uygun fiyata yemek yiyebilirsiniz. Gece hayatının kalbi diyebileceğimiz bu bölgede barlardan lüks gece kulüplerine fazla sayıda mekan seçeneği bulunuyor.

Beyrut Ulusal Müzesi

1942 yılında açılan müzedeki eserler Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra toplanmaya başlanmış. Beyrut Ulusal Müzesi’nde Mısır, Roma, Fenike, Bizans ve Osmanlı döneminden kalma birçok tarihi eser bulunmakta. Ayrıca Lübnan iç savaşı zamanında müzenin içindeki eserlerin korunması için büyük tedbirler alınmış. Pazartesi hariç her gün sabah 9 ile akşam 17 arasında açık olan müzede 100.000 parçadan fazla eser sergileniyor.

Achrafieh

Çoğunluğunu Hristiyanların oluşturduğu Achrafieh’te kaliteli restoranlar, kafeler ve mağazalar bulunuyor. Yani burası şehrin en lüks bölgesi diyebiliriz. ABC Alışveriş Merkezi de şehrin en şık yapılarından. Ayrıca bölgenin ara sokakları da oldukça keyifli.

Achrafieh

 

El Hamra

Sayısız mağazanın, restoranın ve barın bulunduğu El Hamra da Gemmayzeh gibi şehrin yaşam bölgelerinden. Değişik ve ilginç mekanlar görmek isterseniz Bobo sokağına gidebilirsiniz. Buradaki barların her biri özel olarak dekore edilmiş. Manken biçimindeki sandalyelerde oturup levha şeklindeki masalarda içkinizi içebilirsiniz.

Pigeon Rocks (Güvercin Kayaları)

Şehrin turist yoğunluğunun en fazla olduğu yer olan Pigeon Rocks, Beyrut’un sembollerinden. Çevresinde ve içerisinden geçerek gezmek için turların düzenlendiği bu doğal kaya geçidini mutlaka görmelisiniz.

Pigeon-Rocks

Downtown

Savaştan oldukça zarar gören, iç savaş sırasında şehrin ikiye bölünen ve tarafsız tek bölgesi olan Downtown, Solidere olarak da anılmakta. Downtown’da Mavi Kubbeli El Amin Camiisi, Belediye Binası, Parlamento Binası, Roma kalıntıları, Nejmej Meydanı ve Al-Omari Camiisi gibi gezilebilecek birçok yer bulunuyor. Bunlardan başka sinagoglar, kiliseler ve birçok kafe ve restoranlar da var.

Dog River (Köpek Nehri)

Merkeze 15 kilometre uzaklıkta bulunan ve Beyrut’un kuzey sınırı olarak kabul edilen Dog River’ın en büyük özelliği, iki mağaranın içinden geçerek oluşmuş olması. Bu sebeple kaynağının neresi olduğu anlaşılamayan küçük nehir, Beyrut’un kuzey sınırından sonra da kilometrelerce devam ediyor. Dilerseniz burada bulunan mağaraları kayıkla gezebilirsiniz.