Avrupa’nın en popüler ve heyecan verici kentlerinden biri olan Berlin, sanatı, tarihi ve doğal güzellikleri ile turistlerin en çok ziyaret ettiği şehirlerden biridir. Bu renkli Avrupa kentine gittiğinizde görmeniz gereken 5 durağı sizler için belirledik.

Reichstag
1933 yılına kadar parlamento binası olarak kullanılmış yapı günümüzde Alman Hükümet Merkez binası olarak faaliyet göstermektedir. 20 Haziran 1991 tarihinde yeniden Berlin’in başkent olmasıyla Reichstag yeniden Almanya Federal Meclis binası olarak kullanılmıştır. Cam kubbesiyle göz alıcı bir güzelliğe sahip bina oldukça dikkat çekmektedir. Burası Berlin’i en güzel seyredebileceğiniz noktalardan da biridir.

Reichstag-berlin

Gendarmenmarkt
Üç önemli yapıya ev sahipliği yapan Gendarmenmarkt, şehirde görülmeye değer adreslerdendir. Fransız Katedrali, Alman Katedrali ve Konzerthaus( konser salonu) gibi önemli yapılar burada bulunmaktadır.

Berliner Dom
Berlin’in en önemli katedrali olan bu yapı, Kaiser Wilhelm II tarafından 1905’te yaptırılmıştır. II. Dünya savaşı döneminde oldukça zarar görmesi nedeniyle restore edilen yapı, 1933 yılında yeniden ziyarete açılmıştır. Katedralin 114 m yüksekliğinde kubbesi Şehrin muhteşem manzarasını seyretmek için harika bir noktadır. Ara sıra konserlerin gerçekleştiği mekanda klasik müzik konserine gidebilirsiniz.

Kreuzberg
Yoğun olarak Türkler’in yaşadığı bu bölede kendinizi hiç yabancı hissetmeyeceksiniz. Küçük İstanbul da denilen Kreuzberg’de Türk restoranları ve Türk pazarlarını görmeniz gayet doğal. Alışveriş merkezleri, sinema ve gece kulüplerinin yer aldığı semt biraz bizim Taksim’e benziyor. Burada nehir kenarında biranızı yudumlayabilir, çevresindeki kafelerde kahve keyfi yapabilirsiniz.

Bellevue Sarayı
Almanya Cumhurbaşkanı’nın evi olarak bilinen bu konut, Spree Nehri’nin yanında 20 hektarlık bir park etrafında yer almaktadır. Almanya’nın ilk neoklasik yapısı olan, görkemli mimarisi ile şatoyu aratmayacak güzelliktedir.

Olympiastadion (Berlin Olimpiyat Stadyumu)
1936 yılında olimpiyat oyunları için yapılmış olan stadyum, Berlin’in ilgi çekici yapılarından biridir. Şehrin doğu tarafında bulunan yapı, 74.000 oturma kapasitesi, 112.000 m² genişliğindeki çim alanı, 78 m yüksekliğindeki çan kulesi ve Waldbühne isminde 25.000 kişilik açık hava eğlence merkeziyle oldukça geniş ve donanımlı bir yerdir. 1936 Yaz Olimpiyatları, 1974 FIFA Dünya Kupası gibi önemli organizasyonların yanı sıra 2006 FIFA Dünya Kupası final maçı da burada yapılmıştır. Eğer futbol meraklısıysanız bu güzel atmosferde bulunmadan şehirden ayrılmayın.