kosova-gezi

14 Şubat’ın Cumartesi gününe denk gelmesiyle Cuma ve Pazar gününü de tatil programınıza dahil edebilir, üç günlük güzel bir Kosova seyahati yaşayabilirsiniz.

Renkli gece hayatı
Kosova’nın başkenti olan Priştine, ülkenin en iyi üniversitelerine ev sahipliği yaptığından şehirdeki öğrenci nüfusu epey yüksek. Bu sebeple şehrin oldukça dinamik ve renkli bir gece hayatı var. Barlar ve gece kulüplerinde her daim partiler ve eğlenceler düzenleniyor. Sevgililer Günü’nde de gençliğinizi hissetmek, dolu dolu bir tatil geçirmek için tercihinizi Kosova’dan yana kullanabilirsiniz.

Brezoviça Milli Parkı’nda kayak ve snowboard keyfi
Kışın gelmesiyle beraber sadece turistlerin değil, aynı zamanda yerel halkın da uğrak noktası olan Brezoviça Milli Parkı’nda bir kayak merkezi bulunuyor. Snowboard ve kayak yarışlarının da düzenlendiği bu alan kışın tadını çıkarmak için ideal noktalardan biri.

Birbirinden güzel yemekleri ve tatlıları
Trileçe: Son zamanlarda Türkiye’de adını sıkça duyduğumuz, çoğu kafe ve pastanelerin menüsüne yeni yeni giren Trileçe, aslında bir Arnavut tatlısı. Üç farklı sütten yapılan Trileçe, hafif olması sebebiyle çok seviliyor.
Pleskavitsa: Kosovalıların en sevdiği yemeklerden biri olan Pleskavitsa, hamburger köftesinin daha büyük ve kalın hali. Ülkemizdeki butik hamburgercilerdeki köfteyi andıran Pleskavitsa’yı Kosova’da çok ucuza yeme şansını elde edebilirsiniz.
Fliya: Bir çeşit börek diyebiliriz. Sıvı olarak hazırlanan özel bir karışım büyük bir tepsiye konuluyor ve üstüne sac kapatılıyor. Bu işlem yaklaşık yedi defa tekrarlandığından yapımı oldukça zor bir yemek. Ancak Kosovalı Arnavutların dünya mutfağına sunduğu en güzel yemeklerden biri.

Balkanlar’daki konumu
Kosova’nın Balkanlar’daki konumu sebebiyle bir otobüsle Arnavutluk ya da Karadağ sahillerine inebilirsiniz. Belgrad’ı gezebilir ya da Makedonya’daki Ohrid Gölü’nde balık tutma keyfini yaşayabilirsiniz.

Lezziz Macchiato’su
Macchiato aslında bir İtalyan kahvesi olabilir, ancak Kosovalılar bu konuda oldukça iddialı. Kahve içmeye bayılan yerel halk sayesinde kafeler neredeyse bütün gün dolu oluyor. Bu yüzden tüm mekanlar Macchiato’yu aynı kalitede yapıyor. Üstelik fiyatı da 2 ile 3 lira arasında değişiyor.